| ady20hbk a întrebat:

Cum se produce un tsunami?

7 răspunsuri:
| mircea a răspuns:

Tsunami se produce nu neaparat din cauza unui cutremur. Tsunami este un fenomen hidraulic produs de diferenta de energie cinetica si potentiala pe care o masa oarecare de apa o inregistreaza fata de alta. Ca fenomen specific lichidelor, tsunami poate fi si efectul miscarii pe verticala a fundului unei ape. Seamana cu undele formate in apa de aruncarea unei pietre. Cu cat este mai mare volumul de apa dezechilibrat cu atat tsunami este mai puternic, adica are energie mai mare. Nenorocirea apare atunci cand unda de miscare a apei se apropie de uscat si adancimea apei scade pana la zero. Energia trebuie sa se conserve cumva si atunci daca grosimea masei de apa in miscare scade (adancimea apei scade), atunci unda de presiune nu mai are loc sa se propage cu aceiasi frecventa (care scade) si normal trebuie sa cresca amplitudinea, respectiv viteza unde-i de presiune. Asa ca daca in largul apei avem valuri de 1 m, la mal putem avea valuri de 3-5 m inaltime. Totul depinde de energia apei dezechilibrate.

| Mariusrap91 a răspuns:

Un tsunami se produce dupa ce pe fundul unui ocean se produce un cutremur.

| broscutsaaa a răspuns:

Tsunamiurile?
Eu stiam ca se produc din cauza cutremurelor sub apa...
Cat despre blog, este superb.winking
Felicitari. :*

| dksjgpfbgfbopgdfk a răspuns:

Asta e reclamathinking la adresa blog-ului tau

| ady20hbk explică:

Nu ...nu este reclama.Asa ma semnez eu pe TPU happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://alexalex2311.webgarden.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tunami se produce atunci cand in adancul oceanului se produce un cutremur