| lexy22 a întrebat:

Cati metri a avut cel mai mare tsunami? dar cea mai mare tornada?

Răspuns Câştigător
| Annitu a răspuns:

Se intampla in noaptea de 9 iulie 1958. Atunci, un val gigantic cu o inaltime de 524 de metri, de aproape doua ori mai inalt decat Turnul Eiffel, a lovit regiunea Lituya Bay din Alaska. Din fericire, zona este aproape pustie, altfel, sustin expertii, daca mega-tsunami-ul ar fi lovit o suprafata populata, distrugerile si pierderile de vieti omenesti ar fi fost incomparabil mai mari decat in cazul tsunamiului din Indonezia in 2004.

. Cea mai mare distanta de masurata dintr-o parte în cealalta parte a unei tornade a fost Tornado Muhall (un F4 si uneori o F5), în 1999, care a masurat peste 1600 de metri, iar vanturile din jurul conului de 1600 de metri sunt, de asemenea incredibil de daunatoare, astfel încât prejudiciul efectiv a fost raspandit pe o zona extinsa de sapte kilometri latime. Vânturile acestei tornade au fost de 110 de metri pe secunda.

11 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cel mai mare tsunami : 524 de metri
http://www.descopera.ro/......vit-alaska
cea mai mare tornada:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tornado_records

| Annitu a răspuns:

Mersibatting eyelashes

| LoOvE a răspuns:

-S-a intamplat in noaptea de 9 iulie 1958. Atunci, un val gigantic cu o inaltime de 524 de metri, de aproape doua ori mai inalt decat Turnul Eiffel, a lovit regiunea Lituya Bay din Alaska

Raspuns:524 m

-Tornada nu are metri ci inaltime.Nimeni nu stie cat are in inaltmie dar daca te referi care a fost cea mai distructiva a fost cea din 3 mai 1999. A distrus orasul Oklahoma generand 70 de tornade in aceea zi. 700 de oameni au fost raniti iar 99 au murit a fost cea mai devastatoare tornada din istorie si este un record iar in anul 2005 a mai fost un record cand s-au produs doua tornade una in partea stanga iar una in partea dreapta iar cele doua erau pe linie dreapta.

Raspuns:cea din Oklahoma

| Alle15 a răspuns:

Tsunami-8 pe scara rifter in Tahiti
Tornada-in India 1954

| Teils a răspuns:

Buna! O sa iti raspund la ambele intrebari tinand cont ca in Romania nu se produc astfel de fenomene.
1) Cel mai mare tsunami a avut loc in noaptea de 9 iulie 1958. Atunci, un val gigantic cu o inaltime de 524 de metri, de aproape doua ori mai inalt decat Turnul Eiffel, a lovit regiunea Lituya Bay din Alaska
2)ea mai mare distanta de masurata dintr-o parte în cealalta parte a unei tornade a fost Tornado Muhall (un F4 si uneori o F5), în 1999, care a masurat peste 1600 de metri, iar vanturile din jurul conului de 1600 de metri sunt, de asemenea incredibil de daunatoare, astfel încât prejudiciul efectiv a fost raspandit pe o zona extinsa de sapte kilometri latime. Vânturile acestei tornade au fost de 110 de metri pe secunda

| GiuliaTamas a răspuns:

Tsunami 3 metri tornada nu stiu...

| geoka23 a răspuns:

Cel mai mare tsunami a, avut 15 metri cand a cazut placa tectonica sa tras apa 200 de metri cat despre tornade sunt pe categorii de la f1 pana la f6 si cea mai mare a fost f5 ce avea 1600 de metri cu un vant de 110 metri pe secunda

| Ștef_6990 a răspuns:

Cel mai mare tsunami a fost cel Indian din 2004 (~15m înălțime unele valuri). Din câte știu, a avut și cele mai multe victime.
La tornade e un pic mai greu, îți dau două linkuri cu cel mai ucigător și cu cel mai extins:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tri-State_Tornado
http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Outbreak

Răspuns utilizator avertizat
| vacalie a răspuns:

524 m