| pavel18 a întrebat:

Cum se rezolva problema asta? cine raspunde primul funda
Turnul Effel este inalt de 300 m este construit in intregime din fier si cantareste 8000 t.
Ce inaltime ar trebui sa aiba o macheta construita tot din fier care sa cantareasca 1 Kg?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Dacă crezi că am greșit modul de a rezolva problema, aștept să văd cum rezolvi tu problema respectivă.
Machetă însemnă micșorarea la scară, a tuturor dimensiunilor obiectului.

4 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Se numește regulă de 3 simplă.

| MMihai a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Turnul_Eiffel
Structura a fost construită între anii 1887-1889 (după o tehnologie descoperită de inginerul român Gheorghe Pănculescu)[1] din fier forjat[2]. Aceasta urma să servească drept arc de intrare la Expoziţia Universală (1889), un târg mondial ce sărbătorea centenarul Revoluţiei franceze. A fost inaugurat la 31 martie 1889 şi deschis pentru public la 6 mai. 300 de muncitori au unit 18.038 de piese de oţel, folosind două milioane jumătate de nituri. Luând în considerare standardele de siguranţă din acel moment, este remarcabil faptul că un singur muncitor a murit la construcţia turnului, şi anume în timpul instalării lifturilor. Lifturile originale funcţionau cu ajutorul unui sistem hidraulic, lifturile actuale sunt electrice.
Turnul are 300 m înălţime, excluzând antena din vârf, ce mai adaugă 20 de metri, şi o greutate de peste 10.000 de tone.
Înălţime: 300, 51 m (324, 8 m cu antenă)
Lăţime: 124, 9 m
Adâncime: 124, 9 m
Etaje: 3 locuri de belvedere
Material de construcţie: Oţel (produs în tehnologia Puddel)
Masă: Construcţiei de oţel: 7.300 tone
Masa totală: ca. 10.100 tone
Nr. de scări: 1665
densitatea oțelului variază cam între 7, 85 kg pe dmcubi și 8, 7 kg pe dmcubi, deci un cub de oțel de 1m cub are între 7, 85 și 8, 7 tone.
revenind la problema ta: Facem un turn altfel, nu Effel, că ăla este vrea complicat, despre care zicem că este o piramidă din sârmă de oțel!
densitate oțel = 8t/mcub și are 1000 de mcubi de oțel.
O piramidă cu un volum de 1000 de ori mai mic va avea 8 t și 1 mcub de oțel.
volum piramidă altfel 124, 9 m x124, 9 m x300m : 3
http://www.mateonline.net/geometrie.htm
o piramidă altfel machetă1 de 12, 49m x 12, 49m x30m, va avea 8t, și va conține 1mcub de oțel
o piramidă altfel machetă2 de 1, 249m x 1, 249m x3, 0m, va avea 8kg și va conține 1dmcub de oțel
o piramidă altfel machetă3 de (1, 249m x 1, 249m x3, 0m): a, va avea 1kg, și va conține 1dmcub de oțel:8

| MMihai a răspuns:

Am făcut greșeli de scriere la calculator, dar sper că ai priceput despre ce este vorba, în această gândire, am aproximat turnul altfel, cu o piramidă și nu prea este corect, că turnul Effel este ceva mult mai complicat, dar macheta de un kg, tot va avea ceva în jur de 1, 5m, deci ceva între 1 și 2 m înălțime.

| pavel18 explică:

Imi poti spune exact cum se face te rogg?