| Fatamuntilor a întrebat:

Cum stabilim valoarea omului in societate?
Care sunt criteriile si in ce se masoara valoarea omului? Avere? Imaginea pe care si-o face printre oameni? Succes? Renume? Caracter?
Fiecare OM este unic in felul sau ca si caracter si cauta sa-si gaseasca o anumita valoare cu care sa se faca remarcat printre semeni!
Ne stabilim teluri in viata si cautam sa stabilim o imagine de sine, care poate fi hotaratoare cand stabilim valoarea omului.

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

În matematică exită ideea de 'condiție necesară și suficientă'. Ca un om să aibă o valoare, ar trebui, să zicem, să fie bine pregătit profesional. Dar este asta suficient? Nu. Ce mai trebuie? Păi, să fie cinstit, harnic, bun gospodar, să-și iubească familia...și multe altele. Dar dacă le-ar avea pe toate astea, ar fi suficient? Tot nu. De ce? Mai este nevoie de durata. Un lucru, ca să fie de valoare, trebuie să fie de durată, să fie durabil. Omul, oricum ar fi el, are viață scurtă, după care devine un cadavru. Iar un cadavru, din câte știu eu, nu are nicio valoare. happy

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu tiam mai raspuns o data cum e cu sistemul de valorii umane,era si o carte dar am uitat titlu, da valoarea omului sta in
-fizic tuturor ne place cei frumos
uite o fata frumoasa
uite un baiat frumos
valoarea sociala
ce situatie bune are acesta doamna /acest domn
valoarea comportamentala
ce frumos vorbeste se poarta asa frumos,politicos, stie sa vorbeasca,stie sa atraga priviri,prin cum se exprima arata ca are o valoare
inteligenta ce inteligent/a este, este o bucurie /onoare ca am onoarea sa vorbesc cu ea
bine sa ai cate ceva din fiecare parerea mea,acuma cu fizicul daca te-ai nascut urat asta e, cu bogatia nu ai mostenito dar daca esti economic e un pas inainte, daca nu esti inteligent macar incerca sa isi pui mintea la contributie, nu ai un comportament frumos poti invata, totul se invata in viata prin experiente

| T0T a răspuns:

Valoarea ține de mai multe criterii, asta este clar. Depinde la ce nivel se ridică aceste criterii și câte îndeplinește individul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate, pentru societatea asta
valoarea omului = bani

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Doar atat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Da, atât am avut de spus laughing

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Ma asteptam la dezbateri mai ample laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eii, asta a fost ceva de genu : scurt și la obiect laughing

| BlackAndWhite1 a răspuns:

Valoarea unui om este nepretuita. Nu te astepta ca un om sa evalueze corect valoarea altui om. Desi suntem nepretuiti suntem si incapabili sa fim corecti sau sa luam toate lucrurile in calcul pentru a cataloga pe cineva corect.

| 9DarkSoul9 a răspuns:

Societatea e doar o jungla materialista in care fiecare si-ar manca chiar si propria familie doar pentru a se remarca e dupa conceptul "Mananca-l sau vei fi mancat" nu are rost sa lupti pentru a fi remarcat deoarece valoarea omului nu consta in lucrurile materiale cum considera societatea din ziua de azi valoarea omului e data doar de sufletul lui, de bunatatea lui si nimeni nu poate stabili valoarea altcuiva deoarece nu ii cunoaste toate colturile ascunse ale sufletului sau.