| RAY a întrebat:

E vorba despre valoarea omului prin aspect fizic,inteligenta,caracter,economie, aspectul social, carismatica, ce valoare ai?

21 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

10 miliarde de euro

| Mosotti a răspuns:

Eu zic ca nu valorez cine stie ce, sunt un om mediu, dar macar stiu sa ma comport cu oricine, stiu sa discut pe n subiecte, ma pricep bine pe anume teme, sunt deschis, mai vesel, prietenos.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Putem discuta despre capitalul inascut vs cel dobandit

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si maicuta domnului. tongue

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai de la cel innascut porneste, ca dobandesti pe scheletul genetic. Daca ai inteligenta 5 si altul 10, ala va putea dobandi mai multe.
Dar sunt si calitati dobandite care-s doar dobandite, insa nici acolo total.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, sa-mi dea ce mi-o da dzeu ala.

| Hammurabi a răspuns:

Cine te-a supărat atât de tare de te consideri obiect? laughing

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Citisem despre capitalul social uman, fiecare are o valoare in funcție de anumiți factori

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Nu e vorba de asa ceva, e vorba despre valoarea omului prin aspect fizic, inteligenta, caracter, economie, aspectul social, carismatica eu de asta discutam

nimeni

| Hyperion7 a răspuns:

Nu suntem obiecte,suntem materie vie care se pierde în vânt odată cu trecerea timpului.
Valoarea fiecărui om este data de truda sa pe care a depus-o de-a lungul vieții.
Daca vrei sa fii respectat trebuie sa muncești astfel încât să fii văzut bine
Daca vrei ca lumea sa aibă încredere muncești și te tii de cuvânt.
Deci,valoarea ta este data de ceea ce ești,nu de ceea ce ai.
Degeaba ești milionar daca ești un libidinos,degeaba ai bani,nu poți cumpăra încredere,iubire,respect, decât provizoriu, zic eu.
Asta e părerea mea, acum, că o fi altfel, nu știu.

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Astea sunt povesti, cu toți avem o valoare

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Toți avem da, dar daca nu ți-o descoperi și stai in grupuri de persoane influente negative, sa vedem daca va mai considerați cel mai valoros de acolo.
Evident că nu se va întâmpla, oamenii deștepți știu cum să exploateze oamenii care nu-și știu valoarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Valorezi exact cata nevoie are societatea de tine, daca nu vei mai fi util societatii nu vei mai valora nimic, simplu.
Un medic de exemplu va fi valoros unei societati cat timp isi va putea exercita meseria, daca din anumite motive nu va mai putea sa fie medic el va deveni nul acelei societati sau va trebui sa isi gaseasca alta meserie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valori nu valorii.
Exista o boaba de adevar in ce spui tu, spre exemplu fraierii te intreaba unde lucrezi ca sa stie ce nivel de respect sa iti acorde iar pasaricile sa stie daca au ce sa ia de pe tine sau nu.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Greșelile gramaticale nu mai sunt o excepție din tastatura unui adolescent care scrie tot felul de mesaje.
Cât despre ceea ce zici tu, da, ceva gen voiam să zic și eu, oricum, bine punctat!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de asa ceva,e vorba despre valoarea omului prin aspect fizic,inteligenta, caracter, economie, aspectul social, carismatica eu de asta discutam

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pai si economic vorbind fara un statut social esti nimeni, daca lucrezi ca femeie de servici ai bani cat sa nu mori de foame si nu te respecta nici sobolanii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Bai frate eu nu te prea inteleg unde vrei sa ajungi, pe cuvant, imi spui niste chestii amestecate fara noima si imi dai link-uri la studii, fi explicit ca nu te inteleg.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Capitalul social uman, ce discutam și cu mossoti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Mai devreme vorbeai de cum arati si de inteligenta, astea nu au treaba cu capitalul uman