| anonim_4396 a întrebat:

Cum sunt visele percepute in psihologia si psihiatria din zilele noastre?

5 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Nu stiu, nu am studiat, dar este un fenomen unic in creierul uman.Inainte credeam ca toat lumea viseaza, dar am intrebat si majoritatea mi-au raspuns ca nu stiu ce sunt alea vise. WTF?!? Poi eu cu actrita as mai face dragoste, sau ce vampiri m-ar mai fugarihee hee. Apropo, visez in fiecare seara.Si ca sa-ti raspund la intrebare, inca nu s-a dovedi stiintific de unde provin, cat dureaza si ce semnifica visele.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Inconstientu->subconstientul->constientul BOOM!

| sese a răspuns:

Ca o experienţa subconştientă constând dintr-o succesiune de imagini, sunete, emoţii şi alte senzaţii care apare în timpul somnului, dar mai ales în cazul tipului de somn REM(se misca ochii), persoana care doarme percepând psihic şi emoţional evenimentele petrecute în vis ca elemente reale. Există si o ramură a psihologiei care se ocupă cu studiul interpretării viselor

| sese a răspuns:

Ca o experienţa subconştientă constând dintr-o succesiune de imagini, sunete, emoţii şi alte senzaţii care apare în timpul somnului, dar mai ales în cazul tipului de somn REM(se misca ochii),persoana care doarme percepând psihic şi emoţional evenimentele petrecute în vis ca elemente reale. Există si o ramură a psihologiei care se ocupă cu studiul interpretării viselor

| crissmarie a răspuns:

Visele sunt considerate ca fiind reprezentari ale gandurilor noastre ascunse, adica tot ceea ce se ascunde in subconstientul nostru tinde sa iasa la suprafata in forma de vise deoarece in alta forma constientul ar impiedica acest lucru.