| DanM1990 a întrebat:

Mai pot fi visele profetice in zilele noastre?

Răspuns Câştigător
| Ajibanna a răspuns:

In principiu visele sunt o relatare a subconștientului! Dar misterioase sunt căile Domnului! Exista acum pentru orice vis câte o explicate, dacă am sta sa căutam! Dar astea nu sunt decât aberații si prostii! o forma de manipulare psihică a persoanelor care ar putea crede așa ceva! Daca Dumnezeu vrea sa ne arate ceva într-un vis, cu siguranța tot El ne va face si sa știm ca de la El am primit acest vis!

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Odată cu încheierea Bibliei, nu a mai fost nevoie sa mai fie transmis mesajul profetic prin vise, pentru ca totul e cuprins în Biblie. De aceea, azi nu mai sunt vise profetice.

| sublime89 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca au fost vreodata profetice? Ai vreo dovada in acest sens? De cand tin visele cont de epoca in care traim?

| DanM1990 explică (pentru sublime89):

Biblia relateaza mai mule astfel de evenimente; de exemplu, ingerul Domnului s-a aratat magicilor care il vazusera pe Mantuitorul si le-a zis ca nu se mai reintoarca la regele Irod; tot ingerul Domnului i s-a aratat in vis lui Iosif si i-a zis sa nu aiba dubii in ceea ce priveste harul ce s-a coborat asupra Mariei; lista poate continua.
Intrebarea este, daca Dumnezeu mai revarsa astfel de haruri in epoca in care traim.

| sublime89 a răspuns (pentru DanM1990):

Eu te-am intrebat daca ai dovezi, nu daca biblia relateaza asta. Stiu si eu ca biblia e plina de astfel de credinte legate de vise, dar te-ai intrebat vreodata de ce? Pentru ca cei care au scris biblia aveau aceleasi superstitii legate de vise pe care le vedem de multe ori si la contemporanii nostri. La fel credeau si ei ca visele ne spun ceva, sau ca au nu stiu ce insemnatate. Erau atat de superstitiosi, incat daca visau ceva creatura supranaturala, erau gata sa creada ca ea exista si-n realitate. Tu ce crezi, daca te-ai gandi mult la vampiri, sa zicem, nu ai avea sanse destul de mari sa visezi intr-o noapte un vampir? Si ce-ai crede apoi, ca vampirii chiar exista pentru ca i-ai visat tu? Asa erau si-n vechime oamenii. Credeau in toate creaturile supranaturale, de la balauri la ingeri, de la varcolaci la spiridusi. Si apoi daca se intampla sa viseze asa ceva, mare minune.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu cred.Este un pacat sa credem in vise.Sint oameni care cred in vise si incearca mereu sa le talmaceasca, dar acest lucru este un pacat.Trebuie sa avem incredere in Dumnezeu, nu in visele si vedeniile care sunt de la diavol.