| Otto2014 a întrebat:

Cum vedeti viitorul? Cum credeti ca va arata?

Răspuns Câştigător
| MrChange a răspuns:

Cine are timp sa citeasca, rugamintea mea, ar fi sa o faceti cu atentie.
Otto2014, stiu ca esti interesat de tehnologie, nu de dezvoltarea oamenilor in sine, si pot sa zic ca esti rational. Ei bine daca ar fi sa am o parere personala, nu as putea spune ca e personala. Asadar m-am documentat putin trebuie sa recunosc, insa asta doar mi-a intarit argumentele propriei opini. E totusi imposibil sa ai o opinie despre cum ar putea fi pentru ca e evident cum va fi. Daca ar fi sa vad viitorul as presupune doua scenarii posibile: Primul dintre ele ar fi evolutia oamenilor la fel cum ea a fost si pana in momentul respectiv, intelegerile si invataturile batranilor, transmitandu-se si la cei tineri, astfel ciclul continuand. Din pacate, si e chiar din pacate, pentru ca nu mai e nici un mister, deja stim, sau cel putin cred ca eu personal stiu ce prezice viitorul. E foarte simplu de prezis viitorul, pentru ca aceasta posibilitate cade. Deci mai ramane una, pe care o sa o dezvolt. "Realitate virtuala imersiva multi-user: Tehnologia va crea un mediu in care toti utilizatorii vor fi conectati in mod direct prin stimularea creierului, depasind granita dintre realitate si fictiune.
Viabila din punct de vedere stiintific si implementarea la scara larga: 2026;
Posibila din punct de vedere financiar: 2027".
Va intreb daca in momentul de fata dupa ce a-ti citit aceasta fraza, credeti ca mai e ceva imposibil.
Ei bine ganditi-va ca poate nu in 2027, cu toate ca as tinde sa cred ca tehnologia va avansa de 2 ori mai repede in viitori 10 ani decat a avansat in ultimi 10 ani, la un momentdat asta oricum se va intampla.
As vrea sa trec peste unele etape ale evolutiei enumerandu-le, fara a le dezvolta. Tehnologia ne place, suntem incantati ca o avem, si asa vom fi pana nu ne vom da seama ca practic inseamna autodistrugere daca tehnologia nu va fi controlata de cine trebuie. Dupa ce totul va fi bine si frumos, v-om avansa tehnologia, vom putea multiplica obiecte, vom putea trai intr-o lume imaginara multiplayer, vom putea crea holograme, accesa facebook-ul cuiva doar privindul sau o putere vizuala ce ne va permita sa accesam anumite date fara sa ne mai gandim la ele, se va ajuge din nefericire la inteligenta artificiala inevitabil si probabil dupa un lung proces de creare si testare, dronele o sa ia locul oamenilor, incepand cu niste meseri banale, cum ar fi maturatul pe strada, pana la meseri de avocat sau inginer.Personal preconizez ca maxim pana in 2100, vor exista 3 scenarii. Incepcu cel mai scurt:1.Din cauza unor teste, experimente sau catrastofe naturale, oamenirea va sfarsi eradicata, sau doar tehnologia va fi eradicata, astfel vom fi nevoiti sa o luam de la capat cu evolutia( poate fi din cauza ca tehnologia nu se specializeaza poate pe apararea noastre de anumite evenimente din natura sau din spatiu, se specializeaza pe a ne face viata cat mai usoara, oricum sunt sigur ca si siguranta va evolua odata cu timpul). 2 Oamenii vor ajunge la un punct, in care vom fi cat mai multi si majoritatea munciilor v-or fi inlocuite cu robotii. Probabil nu vom mai fi folositori pe aceasta planeta, nu am mai avea de ce sa existam, vom fi nefolositori, si o sa fim ori eradicati de catre cei ce controleaza lumea, ceea ce probabil intr-un procent necunoscut dupa preconizarile mele(dezvolt aici: nu stiu care e scopul acestei evoluti, nu pot fi sigur care sunt planurile celor ce ne controleaza, sau unde vor sa ajunga cu omenirea), ori tehnologia de un anumit nivel va fi interzisa, astfel o sa traim noi insine stimulandu-ne creierul invatand, folosind doar internetul si tehnologie care sa nu afecteze propria capacitate a creierului imbunatatind-o(dezvolt, preconizez ca va exista tehnologie ce ne va permite retinerea informatiilor prin scanare, astfel noi ca si oameni vom avea un creier mai mult cibernetic decat natural). Si 3 ceea ce eu personal cred ca e destul de probabil, ar fi: daca munca umana va fi inlocuita de un robot, cei ce se ocupa de evolutia tehnologiei, ar trebui sa preconizeze ca nu vom mai fi de folos, astfel vor trebui sa se gandeasca la o metoda cu care desi avem roboti sa avem si noi un rol in dezvoltarea societatii. In special probabil fiecare individ, va avea un robot caruia ii va da comenzi. Oameni doar stand, robotii ducandu-se la munca pentru ei astfel castigand bani. Si e posibil ca fiecare om sa isi considere propriul robot" al doilea eu". Deoarece oamenii vor avea doar timp liber, iar robotii isi vor face treaba pentru ei. De asemenea odata cu robotica, va avansa si biomecanica, si probabil creierele noastre, v-or fi separate de trup si implementate in roboti. Dar totusi nu vad rostul in acest scenariu, de ce ne-am robotiza corpul, cand am putea avea fiecare propriul robot ce o sa faca totul pentru noi. Probabil le vom face pe amandoua in acelasi timp. Finalul insa, nu il pot prevede, dar oricum, dupa, daca se vor intampla toate lucrurile prezentate de mine, lumea va fi deja instabila. Sfarsitul probabil va fi aproape din acest punct de vedere.

15 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

O sa fie fitos. Sa moara capra vecinului.

| sublime89 a răspuns:

Viitorul apropiat arata bine, dar cel mai indepartat nu prea bine.

| OOOLEOOO a răspuns:

Negru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imprevizibil.În secolul al XVIII-lea nu cred că și-a imaginat nimeni că va exista o tehnologie atât de performantă precum Iphone-urile din zilele noastre. Având în vedere că evoluăm în continuare din acest punct de vedere nu cred că putem prezice viitorul așa bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu așa tineri nici viitorul nu mai e ce-a fost...

| VladyXR a răspuns:

Va fi foarte rau, dar o sa vedem cu timpul.

| presus a răspuns:

Viitorul o sa fie super.

| AnaRadu a răspuns:

Vom ajunge din ce in ce mai rau.

| NoNameqed a răspuns:

Viitorul o sa fie din ce in ce mai rau, copiii se distrug si acum de la varsta de 10 ani si injura, acum e prezentul,dar gandeste-te tu putin daca acum fac toatea acestea, cum o sa fie in viitor, atunci copii o sa ii controleze pe parinti? Nu ca acum nu sunt cazuri de genul, oamenii o sa se schimbe, generatiile de copii,totul o sa fie schimbat, o sa se scumpeasca lucrurile,o sa apara tot felul de electronice,copii o sa aiba numai arfe si fite-n cap, o sa fie tinuti in puf mai rau ca acum, parintii o sa fie niste mielusei in fata copiilor, scoala o sa fie o prostie pe atunci, daca acum se trece la scoala pe bani, atunci o sa se treaca pe ochi frumosi? Scoala o sa fie cu totul schimbata, nu o sa mai fie ce a fost o data, nu ca acum ar fi buna laughing, acum la unele scoli profesorii nu-si dau interesul d-apai elevii aia chiar deloc laughing, atunci chiar ca n-o sa ii mai pese nimanui laughing, tot felul de lucruri dar raspunsul punteai sa ti-l pui singur avand in vedere ca acum in Romania totul e praf, puteai sa te gandesti cum o sa fie peste cativa ani peste zeci de ani, te gandeai si tu putin asabig grinaca acum copii isi trateaza parintii prost atunci oare o sa se schimbe ceva? Cum trec anii asa se inrautateste totul, ma refer in Romania laughing)

| Made_Self_1995 a răspuns:

Distrus de Pamanteni, intr-un mod haotic cu o viteza de nedescris.

| ălacumarfa a răspuns:

Roboti peste tot

| ălacumarfa a răspuns:

Apocalipsă

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Eu vad viitorul cu ochiwinking. Cred ca va arata fain in unele locuri si hâd in altele laughing

| MihocSilviu a răspuns:

Din punct de vedere al educatiei,continuand in felul in care ne desfasuram majoritatea activitatile mizerabile(droguri,injuraturi,incest),vom fi un popor tot mai depravat,fara educatie,fara a sti traditiile si istoria lumii(istoria adevarata). Asta rezulta din incercarile repetate si reusitele celor de la putere de a ne prostii si manipula,este simplu:cu cat suntem mai prosti, cu atat suntem mai usor de manipulat fizic si psihic(asta ne afecteaza deciziile viitoare si toata viata de zi cu zi.Din acest motiv ar trebui creata o comunitate de binefacere care sa se raspandeasca pe toate obiectele virtuale(tv, radio, internet), astfel elaborand metode de a contracara toate lucrurile care ne distrug incet.

| CuvinteDeVară a răspuns:

Din ce in ce mai rau.
Din punct de vedere stiintific destul de bine dar pe toate celelalte planuri lasa de dorit.