| EmaS a întrebat:

Cum vedeti voi un om intelept? Cum definiti intelepciunea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine, un om înțelept, nu e neapărat un Gandalf sau Dumbledore. E un om ca oricare alții, nu neapărat bătrân, dar unul deosebit de calculat, nu vorbește niciodată inutil, încet la mânie, iar cuvintele lui îți dau impresia că sunt scrise în aur, fără a mai putea cineva să comenteze ceva la vorbele lui.

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Tacerea.

| cristi202 a răspuns:

Cineva spunea ca un om destept invata din greselile lui, insa un om intelept invata din greselile altora.

| danut a răspuns:

Sursa intelepciuni este una singura, Dumnezeu. Noi putem reflecta intelepciunea venita de la El sau nu, mai mult sau mai putin, in rest totul este desertaciune.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Un om intelept a dat cu capul de prag pana a inteles ca nu pragul cedeaza.
Intelepciunea ar fi o capacitate de a intelege lucrurile mai rapid si mai profund, dar si de a actiona in consecinta. Capacitatea de analiza tine de inteligenta, intelepciunea necesita luciditatea si experienta proprie ca o baza solida a analizei.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Un om intelept este destul de intelept atunci cand constientizeaza ca nu este destul de intelept incat sa se poata considera destul de intelept.

| GodBlessYou a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu esti automat intelept si detii o intelepciune de neegalat. Dumnezeu iti pompeaza intelepciunea in creier...

| PetreConstanta a răspuns:

Intelept = cuvant greu

| Joanne a răspuns:

Intelepciunea este taria de a recunoaste ca ai gresit, puterea de a ierta pe cei ce ii iubesti.
Omul intelept este cel care este mereu dornic sa evolueze psihic, fiind dispus sa munceasca pentru a vedea rezultate.

| Melodramatic a răspuns:

O umbra la panda, glasul perfect in galagie, unul dintre oamenii de rand, se ascunde printre noi, ca sa nu-i observe nimeni gandurile lui. Intelepciunea este o ramura a naturii, este perfecta din orice punct de vedere.

| Amaliamalia a răspuns:

In opinia mea, un om intelept nu se fereste de greseli, le considera constructive, invata din ele si evolueaza de-a lungul vietii. Asculta parerile celorlalti indiferent de om (conditie sociala, varsta, IQ sau alte "etichete" sociale) si incearca sa inteleaga oamenii inainte sa isi spuna o parere in legatura cu ei, nu face discriminari si nu se lasa influentat, in sensul ca are un caracter puternic, este cu picioarele pe pamant stie sa-i asculte pe ceilalti, dar deciziile unui om intelept sunt strict personale. Un om intelept este contrariul unei persoane care se gandeste prea mult ce sa faca, face lucrurile spontane, ea face regulile, nu se ia dupa regulile societatii (de ex SOCIETATEA:"Nu se obisnuieste sa imbratisezi o persoana pe care tocmai ai cunoscut-o si trebuie sa plece" OMUL INTELEPT:"Am cunoscut acum 5 minute o persoana deosebita, avem multe lucruri in comun si discutam degajat, am simtit amandoi ca trebuie sa ne imbratisam la despartire, mi se pare absolut normal si spontan. Cred ca si noua mea cunostiinta s-a bucurat ca sunt atat de prietenos si degajat.") Sunt multe exemple si definitii ale unui om intelept. Desigur ca fiecare priveste lucrurile din propria perspectiva si cred ca este mult mai bine asa sa avem fiecare cate o opiniehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ochii.
capacitate de analiza profunda dobandita in urma trairilor anterioare.

| pucheadorel a răspuns:

Dacă vrei un răspuns foarte sincer din partea mea, nu vei găsi un om cu adevărat înțelept pe tot pământul, adică un om care să dețină tot adevărul, la asta mă refer. Cel care are tot adevărul și înțelepciunea desăvârșită este Dumnezeu. Înțelepciunea este o capacitate care îl ajută pe om să se descurce în toate împrejurările.