| shtephie a întrebat:

Fiekre vede dragostea din perspectiva sa! happy
Voi cum o definiti? Cum o vedeti? Cum o simtiti?

Răspuns Câştigător
| Meandjustme a răspuns:

Majoritatea persoanelor cand pronunta cuvantul "iubire" se gandesc la acel sentiment pe care il simti pentru o persoana de sex opus.Eu cred ca e ceva mult mai profund, mai puternic insemnitatea acestui cuvant.Simt iubirea in fiecare zi. Iubesc pasarile care zboara pe cerul limpede, acea lume de sus, libertatea lor, cred ca e ceva extraordinar. Iubesc natura cu toate acele clandestine sunete, miscari. Iubesc oameni, animalele. Iubesc tot ce este viu. Iubesc tot ce ma inconjoara.Cred ca iubirea e un sentiment pur, sincer, iubirea e cel mai suprem sentiment pe care il poate simti omul. Iubirea e clipa de beatitudine in viata fiecarui ins. Iubirea e cel mai frumos cantec pe care l-ai auzit vreodata si asa va fi mereu indiferent de an, de era.Il auzi, il simti, il traiesti si in final il iei cu tine cand esti chemat de Atotputernic. E ceva maret.Asta e felul meu de a vedea dragostea.

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Te indragostesti cand iti place o persoana asa de mult incat iti inchipui un viitor alaturi de ea. Iubirea apare cand sentimentele sunt impartasite.

| Razvan a răspuns:

Aia cu simtitul e mai dificil.In rest, e clar ca atunci cand vezi persoana respectiva deja te simti mai bine, stiind ca e acolo.Dragostea...greu de zis si inca si mai greu de materialzat. E un sentiment pe cat de frumos pe atat de inselatorwinking

| SweetCandy a răspuns:

Hmm... iubirea este de mai multe feluribig grin iti poti iubi familia, prietenii sau persoana draga de langa tine. Dupa mine iubirea este cel mai nobil sentiment care ne face mai liberi si care ne da speranta ca putem cuceri lumea peste noapte. Iubirea este atunci cand ai langa tine un om simplu, care in viziunea celorlati este obisnuit, iar pentru tine este special si prin felul in care doarme sau manaca. Iubirea este atunci cand indiferent cat ai fi de necajit, daca il auzi pe cel de langa tine spunandu-ti ''o sa fie bine'' sinti ca deja toate problemele tale au disparut.
Iubirea este sincera, este cel mai frumos sentiment pe care il poate avea un om, este speranta care trebuie sa dainuie in sufletul fiecaruia.

| Anecherry a răspuns:

Dragostea e daruire, si. cam atat.

| Contrast a răspuns:

Dragostea... drag-o-stea, sau...steaua ta draga?! happy
Glumesc!

Ce-nseamna sa iubesti?
Sa uiti uneori de tine, sa-ti fie-n prim plan jumatatea sufletului tau, sa poti sa-l privesti cu atat de mult drag, incat fara sa vrei sa simti ca doare, sa vrei sa-l atingi in fiecare secunda, sa nu poti sa gandesti fara el, sa nu poti sa dormi fara el, sa nu poti zambi fara el, sa nu poti sa fii nimic fara el... sa vrei sa-i fii atat roua diminetii cat si amurgul serii in fiecare zi a vietii lui.
Fara dragostea ta sa te simti pustiit, golit si secat, fad si inert, pierdut si zdrobit..., sa simti ca nimic nu mai traieste, ca totul a murit, si ca tu esti o umbra!
Iubirea este aceea care-ti da puterea de-a merge mai departe, de a zambi chiar si cand ai vrea sa strangi intreaga lume intr-un pumn, sa ierti chiar si cand sufletul tau e numai cioburi pe covor, sa speri in ea chiar si cand tot universul iti sta-mpotriva!

As vrea sa pot iubi vesnic, dar sa ma pot indragosti in fiecare zi din nou, de aceeasi persoana.

| yoannah a răspuns:

Dragoste este atunci când nu o poți justifica, când nu poate fi definita, descrisa. Dragostea se simte. Fiecare o simte în felul lui. Dragostea adevărată este atunci când este împărtășită. Daca nu, atunci dragostea o simți prin suferință, lacrimi, durere și tristețe.
Atunci când ești iubita... ei bine eu nu știu cum se simte atuncilaughing Insa presupun ca e un fel de fericire nesfârșită. E atunci când ai da orice pentru persoana iubita, când orice compromis este meritat și nimic nu e prea mult.
SI asta e problema oamenilor. Ei nu iubesc! Daca oamenii ar învăța sa iubească și sa prețuiască mai mult ce au în jur, îți garantez ca ar fi o lume mai buna. In fond, dragostea e portalul către o lume mai buna.
Pe mine, dragostea ma schimba total. Nu mai sunt eu (acea fire răutăcioasă și orgolioasa). Când iubesc, uit și iert, devin naiva și foarte maleabila. [Știu... nu e bine.]
Insa orgoliul pune o limita. Atunci când dragostea este trădată, e clar ca acea persoana nu mai merita iubirea, ca trebuie sa o uiți, ca nu mai trebuie iertata.
Am zis-o în cam multe cuvintelaughing Asta pentru ca e greu de explicat și este și mai greu de înțeleswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o simt doar rece si intunericwinking

| spootnik a răspuns:

Banuiesc ca difera de la persoana la persoana...iti voi spune sigur dupa ce trec prin asta laughing

| roxxxanna a răspuns:

Dragostea e un sentimentiment.nu e ceva ce se poate masura. poti iubi un ursulet de plus doar pentru ca e de la prietenul tau, sau poti iubi un catel doar pentru ca este frumos.
in dragoste trebuie sa fim altruisti, trebuie sa stim sa daruim mai mult decat primim, sa fim alaturi de pers respectiva la bine si la greu. daca la primul obstacol sau la primele clipe de distanta dam inapoi, aia nu e iubire.pentru iubire se lupta, se sufera.

am luptat sa fiu cu actualul meu prieten timp de 6lunisad
fara sa mai pun la socoteala faptul ca el era si este plecat in franta si ne vedem 1data la 3lunisad
dar am avut incredere ca o sa reusesc...si acum e bine...

nu zic asta pentru a ma lauda ci doar pentru a intari inca 1data vechea zicala``speranta moare ultima``.
daca suntem capabili de sacrificii putem simti cu adevarat ce inseamna dragosteawinking