| CryChristiAN a întrebat:

CUm vedeti voi intelepciunea? Dar pe cel intelept? Considerati ca este un grad de, desavarsire? Ce implica de fapt, in esenta ei, intelepciunea?

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Înţelepciunea implică cumpătare, prudenţă, spirit de analiză, de preconizare bazate pe acumularea a unui bagaj de experienţă intelectuală, dar şi socială.Un înţelept are o gândire profundă, divergentă...nu tratează absolut nimic cu superficialitate şi este atent la toate detaliile care îl înconjoară.

Foarte puţini oameni sunt înţelepţi, dovadă că mai toată lumea trăieşte în superficialitate, falsitate şi minciună.Nu este suficient să dispui doar de o capacitate intelectuală deosebită ca sa fii un înţelept.

8 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Experienta, educatie si mai conteaza si caracterul omului, un om foarte inteligent nu e neaparat si intelept.

| dragos9234 a răspuns:

Intelepciunea implica foarte multa cunoastere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intelepciune,cred ca poate fi considerata desavarsire (desavarsirea nu poate avea grade).Si cum nimeni nu a fost acceptat drept desavarsit de catre toti, si intelepciunea desavarsita este o himera.Intelepciune,zic eu, presupune a te face inteles si acceptat de toti si la randul tau, de ai inelege si accepta pe tot. Este imposibil (omeneste),

| casablanca40 a răspuns:

Intelepciunea implica abstinenta unei pereri proprii si personale. Inteleptul este o persoana care nu este dispus sa favorizeze un anumit lucru. El este indiferent, mai mult o umbra, fara opinie persoanal. O dovada de intelepciune il reprezinta agnosticismul. Nu exista o metoda de a dovedi existenta sau inexistenta lui Dumnezeu, atunci religia Inteleptului ar trebui sa fie agnosticismul.

| Lykan a răspuns:

Intelepciunea nu e un lucru cu care te nasti ci e un lucru pe care il dobandesti dealungul vietii iar cel intelept e persoana care poseda intelepciunea nu cel care se preface mai poate fi numit si grad de desavarsire deoarece e o calitate ce ajuta oameni in esenta intelepciuni se afla cunoasterea dea lungul vietii traite adica este vorba de batranete

| TheFucker a răspuns:

Pai,sincer eu vad intelepciunea ca pe un lucru care nu poate fi descris. Nu exista cuvinte care sa poata descrie acest sentiment. Intelepciunea este o binecuvantare, nu este un grad de desavarsire, dinpotriva este un lucru cu care nu este nevoie sa te lauzi. In esenta ei, intelepciunea implica abilitatea de a vedea mai multe optiuni cand ti se da sansa sa alegi ceva, intelepciunea este o modalitate cu care poti sa ii vezi pe cei din jurual tau altfel decat ti-ai imaginat!

| Veneficiis a răspuns:

Intelepciunea este experienta fiecarui om. pentru un om cu putina experienta cel care stie mai mult decat el e intelept. un om intelept poate, la radul lui, considera pe altcineva intelept. intelepciunea vine din experienta fiecarui om, poti numi un om intelept pe cineva care stie multe lucruri, si le poate pune in practica sau explica asa cum se cuvine. se spune ca oamenii in varsta sun intelepti.e adevarat. au acumulat experienta dea lungul anilor, stiu sa explice si sa dea sfaturi pretioase. niciodata nu se va ajunge la desavarsire, intotdeauna va ramane ceva de descoperit, creat, inteles. in plus, nimeni nu le poate sti pe toate, deci intelepciunea nu va ajunge la desavarsire la nimeni.

| Storepc_Reparatii_1990 a răspuns:

Ce legatura are desavarsirea cu intelepciunea:)) un om intelept stie ca indiferent cat de intelept poate fi tot nu va ajunge la un "un grad de desavarsire" pentru ca intelepciunea nu are un alfa si un omega, nu are o limita maxima la care sa poti zice "gata mai multa intelepciune de atat numai poate acumula vreun om" este aberant sa gradezi intelepciunea... parerea mea :d

Ti s-a stricat laptopul, calculatorul, televizorul sau alt echipament? nu te ingrijora, contacteaza-ne si noi ti-l vom repara. www.storepc.ro