| alex2007 a întrebat:

Daca a-ti fi reporteri ce intrebare i-ati spune profesorului einstein

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

De ce s-a grabit cu teoria relativitatii, ca e cu un picior in groapa acum.

| NoChanceForUs a răspuns:

„De ce ai murit băăă?"

| BebeStrumf a răspuns:

Pai,l-as intreba: ce parere are de lumea din ziua de azi?

| CoquineNoire a răspuns:

E adevarat ca i-ati atins lui Godzilla punctul G cu acea limba?

| SENEX a răspuns:

Viteza gandului, poate fi mai mare ca viteza luminii?

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru SENEX):

Viteza gandului nu e mai mare ca viteza luminii deoarece iti ia o fractiune mai mult pana proceseaza creierul informatia.

| SENEX a răspuns:

Pentru PaladeOvidiu
Nu te contrazic. cand ne gandim la lucruri din apropierea noastra, e imposibil sa sesizam acest aspect.Totusi, imagineazati un punct in spatiu cu cronometrul in mana, bea o cafea, apoi opreste cronometrul.Astfel dezavantajam gandul cu timpul in care sa baut cafeaua. Apoi pune mana pe pix si hartie/calculator si calculeaza ce necesar de timp se cere, pentru o raza de lumina/un foton, de la acel punct (de preferat soarele), pe Pamant.
Un calcul simplu:
1 UA = 149600000 Km (o unitate astronomica), pe care o transformam in metri, astfel rezulta: 149600000000 m (metri).
Stiind faptul ca viteza luminii, exprimată în unități din Sistemul Internațional, este de 299.792.458 m/s, impartim 149600000000 m (metri) la 299.792.458 m/s si astfel aflam ca necesarul de timp pentru ca lumina sa parcurga distanta de la Soare la Pamant este de: 499. 01188642 secunde, pe care le impertim la 60 (60 secunde/minut) si astfel aflam ca necesarul de timp in minute este de: 8. 3168647737. sper sa bei cafeaua in mai putin de 8 minute.Succes prietene!

| Evileye6 a răspuns:

1.Cum ai ajuns atat de inteligent?
2. Poti explica teoria Relativitati, astfel incat sa o inteleaga chiar si un copil de 7 ani.
3. Daca ai mai fi trait ai fi inventat o masina a timpului?
4.Crezi ca Leonardo da Vinci chiar este mai inteligent decat tine?
5. Poti creea o anomalie spatio-temporala?
6. Poti dezlega misterul din Triunghiul Bermudelor?
7. Cunosti alti savanti renumiti, si daca da cine?
8.Ce parere ai despre Teoria Haosului?
9.Te deranja faptul ca cei din jurul tau te credeau nebun?
10.Crezi ca omenirea este sortita pieirii?
11.Crezi ca exista extraterestrii?
12.Ce parere ai despre forta nou descoperita, numita "Energie Intunecata" care este opusa gravitatiei si care "poate explica inexplicabilul"?
13.Ce parere ai despre supernove?
14.Crezi ca expansiunea Universului se va opri vreodata?
15.Este posibil sa modifici spatiul, astfel incat sa poti strabate distante de mii de ani lumina in mai putin de 10 minute tereste?
16.Esti uimit de faptul ca fortele distructive ale vulcanilor, cutremurelor etc palesc in fata supernovelor?
17.Crezi ca e posibil ca oamenii sa fie nemuritori?
18.Gravitatia chiar accelereaza procesul de imbatranire?
19.Crezi ca se va descoperii ceva mai rapid decat viteza lumini(apropo a fost descoperit ceva mai rapid)?
20.Ti-ar placea sa traiesti in epoca contemporana?

Sper ca te-am ajutat.

| totmike a răspuns:

1.de ce credeti ca unii idioti va vor scrie numele cu litera mica in viitor?
2.las ruga sa spuna incultilor ca intrebarile se pun nu se,, spun''(nu poti sa-i spui cuiva o intrebare poate doar sa eu pui)(si nu,, sa eu pui'' in sensu in care te gandesti tu acum)
3.las ruga sa le explice oamenilor timpurile verbelor deoarece Einstein a murit deci corect ar fi fost:daca ati fi fost reporter pe vremea lui...sau daca el ar mai fi in viata...
4.las intreba care crede ca ii maximul de greseli de exprimare intr-o singura propozitie.
P.S. numi comenta ca n-am pus unele liniute la cuvinte care trebuiau scrise despartit deoarece mie imi este de ajuns ca scriu corect la scoala si nu-mi trebuie sa stau sa scriu asa si pe TPU.

| RyugaHideki a răspuns (pentru totmike):

Foarte bune intrebarile. Mai ales a 4-a. Cat despre Post Scriptum... depinde cat de mult stai pe internet si tastezi.mai ales pe site-uri in care comunici cu diferite persoane si folosesti mai multe cuvinte care au si cratima. Ma bucur ca ai observat fiecare greseala. Inteligent si amuzant in acelasi timp laughing Succes la scoala si jos cu analfabetii dependenti de internet, unde doar aici considera ei ca isi pot face temele. Una este sa iti cauti o tema la limba romana pe internet, in caz de nu prea ai avut timp sa citesti o carte in 2 zile si alta este sa intrebi cat face radical din 8 pe internet, sau chestii mult mai simple care necesita folosirea a 0.01% din creierul nostru. Intrebarea mea pentru Einstein daca ar fi langa mine in acest moment: "Cat timp v-ar lua sa creati un dispozitiv care sa distruga temporar undele/frecventele/transmisia internetului pentru cel putin 1 an de zile?" Atunci lumea ar fi mai buna. Desi cred ca l-as intreba mai intai: "Cum ai ajuns aici?"

| totmike a răspuns (pentru RyugaHideki):

Multam fain ca apreciezi,pai sincer pe mess o data pe luna,daca intru, sa mai citesc mail-urile... facebook, hi5 si prostii din alea n-am avut si nici nu o sa am doar ca nu stau sa pun cratimele ca pana le pun imi pierd ideea.nu vreau sa-i demonstrez lui alex2007 ca stiu laughing.a, si apropo, faina intrebarea ta pentru Einstein.mai bine zis intrebarile.si,vorba ta jos cu analfabetii dependenti de internet.bafta si numa bine!

| Your5angel a răspuns:

1: ce credeţi despre lumea noastră?
2: cum ar fi viitorul ţării noastre?
3: aţi dori să trăiţi 1000000 de ani?