| BrokenArrow a întrebat:

Dacă ai putea să te intorci in timp, ce an ai alege? In ce perioadă ţi-ar plăcea să trăieşti? De ce?

35 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Secolul XV - perioada Renasterii - Franta... datorita abundentei artistice a acelei vremi si elegantei atat in moda cat si in stilurile de viata.

| Holocaust a răspuns:

1930-1970.Franta sau Anglia.
Era frumoasa perioada aia(dpdv al unui optimist orb). Oamenii erau altfel.Sa vezi un film alb-negru, chiar si mut... putea sa-ti schimbe complet viata.
In ziua de azi ce te mai surprinde? Multi nu mai stiu sa aprecieze simplitatea. Desi nu stim totul, stim destule.Stim prea multe, si de-asta suntem cum suntem.

| morningstar a răspuns:

La Inceputuri, la Facerea Lumii.

| a3e6u9 a răspuns (pentru morningstar):

La "facerea lumii" nu exista oxigen în atmosferă, deci ai avea vreo 2 minute să admiri peisajul, trecând peste partea în care Pământul era un lac de foc, că nici nu se solidificase scoarța. Da, deci ai muri instant. happy

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru a3e6u9):

Noi oricum am dat-o-n fictiune rau de tot referitor la modul cum am pus problema.Deci vom interpreta aceasta intrebare ca fiind una de natura filosofica si nu stiintifica.Acestea fiind spuse putem ajunge usor la concluzia cum ca raspunsurile puerile (cele ce nu s-au deranjat a lua in calcul niciun factor decisiv), de la aceasta intrebare, nu trebuiesc a fii corectate deoarece acesta a fost si rolul intrebarii.Adica acela de a-ti lasa imaginatia sa vorbeasca pentru tine in scopul de a te cunoaste mai bine.

-Numai bine.

| morningstar a răspuns (pentru a3e6u9):

Din cate imi aduc aminte, nu m-am referit in care perioada a Inceputurilor vreau sa ajung, poate a fost vorba de partea in care vegetatia a luat fiinta, deci neexistenta oxigenului ar fi exclusa. Nu stiu daca tu te referi la bing bang sau la faptul ca Dumnezeu a facut natura si Universul, eu oricum cred a doua teorie. Daca tu te refereai la Inceputuri facand legatura cu bing-bangul, atunci nu suntem pe aceeasi lungime de unda.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Jurasic.Vreau să văd toți dinozaurii din acea perioadă, chiar dacă n-o să supraviețuiesc prea mult timp.Sau cine știe, poate mă adaptez, dar slabe șanse.

| BeyondTheMusic a răspuns:

Dacă m-aş putea întoarce în timp aş alege anul 1997 şi mi-aş opri părinţii să-mi dea viaţă pentru că viaţa e un cadou pe care mi l-au făct fără sa îl cer. Urăsc acel moment şi aş vrea să-l distrug.

| BeyondTheMusic a răspuns:

Ba da! happy

| Lizzu a răspuns:

Buna
Superba intrebare

Eu as vrea sa ma intorc mai intai pe rand in toate acele perioade care sunt considerate misterioase pentru noi, adica la egipteni, cand s-au construit piramidele, poate in timpul lui Iisus sa-l vad.

Perioada mea preferata ar fi prin anii 1700-1800 in Anglia. Mi-ar fi placut societatea de atunci,felul cum barbatii,domnii se purtau cu doamnele,exista mai mult respect, poate mai multa iubire adevarata.
Mi-ar fi placut de asemenea si vestimentatia lor.

Ador zona dinafara oraselor, cu ferme si casele acelea din piatra, caramida, cu gradini, zonele linistite si pacea de acolo. Nu m-ar deranja ploaia si vremea mohorata happy ar fi frumos...

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Lizzu):

„Mi-ar fi placut societatea de atunci".
Poate daca ai stii si tu cam ce fel de societate (mizera) exista si pe atunci ti-ai intoarce vorba numai decat.In ce conditii erau nevoiti sa traiasca cetatenii de rand pe acele timpuri (mai ales in zonele rurale), excluzandui pe nobili desigur.Ori sa nu mai mentionez si de mentalitatea deplorabila ce guverna societatea de pe atunci (in fine, in felul cum ni s-a prezentat noua), de intriga legilor nescrise, in societate, de pe atunci si de cate si mai cate.
Cand te legi de un anume subiect, ia si tu toate partile in considerare nu doar pe cele pozitive prezentate ca fiind reale din toate filmele romantice de epoca (clisee pure).

-Numai bine.

| Lizzu a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Stiu perfect si partile rele ale societatii de atunci,mai ales ca femeile nu erau luate in seama cand venea vorba de decizii, fiind considerate neimportante si sclave.
Parerea lor intr-o gospodarie nu conta, erau bune doar la bucatarie si la curatenie si atat.
Mai ales cele inzestrate cu o gandire profunda si care ieseau din rand, nu erau tratate ca atare. Am citit, am vazut.

Doar ca perioada mi se pare interesanta.
Si ma gandesc ca nu avem de unde stii concret ca tot ceea ce este scris despre timpurile acelea este si adevarat.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Lizzu):

Nu.Dar stii tu cum vine, din batrani, care la randul lor si ei s-au informat de la batranii lor, putem afla multe.Adica de la bunici ori chiar strabunici si tot asa.

-Numai bine.

| Lizzu a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Posibil. Nimic nu e sigur.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Lizzu):

Ca e sigur, ca e nesigur...nu conteaza.Nu atata timp cat tu percepi (acea situatie, acel fenomen, acea intamplare, acel accident s.a.m.d.) fix din punctul tau de vedere exact ceea ce mintea ta vrea sa perceapa.Subconstientul comanda iar constientul executa intr-un mod inconstient (fara a-si da seama).

-Numai bine.

| Lizzu a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Da, adevarat ce spui tu.

Prin a privi doar partea plina a paharului, uitam de cea rea. In unele situatii poate fi in favoarea ta, in timp ce in altele poate fi total in defavoare.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Lizzu):

Asa este.
Dar am spus si o mai repet: In general, bine e sa iei in considerare toate aspectele acelui "pahar". Atentia oferita detaliilor, de orice fel, este mai importanta decat am putea crede.Parerea mea.

-Numai bine.

| Lizzu a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

De acord cu tine.
In raspunsul la intrebarea asta m-am referit doar la aspecte frumoase, nu si la detalii. Este singurul lucru la care nu am pus in ecuatie detaliile pentru ca nu mi se pare atat de profund de analizat, e doar o societate ca multe altele, cu lipsuri ca multe altele din vremea noastra, din timpul prezent. Si atat.

In restul de situatii de viata si credinte, detaliile le consider pe primul loc.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Lizzu):

Poate ca erai ceva mai precisa daca te gandeai si tu sa scrii, in primul tau raspuns oferit la aceasta intrebare, „Ipotetic vorbind" (dupa ce-ti formulasei deja ideea) ca sa poata sa inteleaga si necunoscatorii ca mine, adica tot stolu'l.
Ma gandesc ca daca intr-adevar ti-i se ivea la poarta o asemenea "experienta" te gandeai de 2 ori inainte de a acctepta.Probabil ai fii luat mai multe aspecte, necesare intelegerii acelor timpuri, in considerare si ai fii pus mult mai mult accent pe detalii.

-Numai bine.

| suffarstar a răspuns:

Prin anul 500-1000 d Hr sau in Evul Mediu.Viata de atunci mi se pare mult mai interesanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as vrea sa ma intorc in timp, am invatat de la fostele generatii, ca trecutul e plin de erori si noi am incercat sa reparam unele neajunsuri, evoluand si construind un viitor mai bun.Sau macar ne-am prefacut!
As vrea totusi sa gadil un dinozaur si sa ajut la contruirea piramidelor care ne-au fost de un real folos...

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Prin perioada anilor 20 dar nu in Romania ci intr-o tara civilizata.
De ce anii 20? Deoarece ei au reprezentat Epoca de aur a Jazz-ului.

-Numai bine.

| Andeuta a răspuns:

Eu as vrea sa ma intorc cu mii de ani in urma sa vad dinozaurii si cum au trait ei pe pamant

| a3e6u9 a răspuns:

M-aș duce în Grecia antică, adică vreo 2500 ani în urmă. Mi se pare o perioadă foarte interesantă fiindcă atunci s-au făcut descoperiri importante și s-au pus bazele științei.

| xClementine a răspuns:

Ei, pentru asta mi-ar placea o masina a timpului care sa-mi poata permite sa ma intorc in spatiu si timp, inapoi in Epoca Medievala, cel putin in rolul unei domnite, sa poti locui intr-una din casele alea, sa fii curtata de tot felul de cavaleri, razboinici, ce poate fi mai frumos? Dar NU in Romania! Erau destule lucruri de care te puteai bucura atunci, excluzandu-se partea sangeroasa a acelei perioade, cu tot felul de lupte din care, evident, se intorcea doar un singur invingator, celalalt murind pe campul de lupta. Uneori cred ca s-a facut o eroare prin care am ajuns aici, acum. xD

| Nolifenodeath a răspuns:

Sub 70 si nu in Romania.
Mi-ar place.

| Terentee22 a răspuns:

Lumea vad ca s-ar intoarce in timp doar pentru muzica...dar uita celelalte detalii. unii s-ar intoarce in vremea sclavismului, altii in anii '30 franta sau Anglia, pai in 39-45 franta si Anglia si-au luat mare omor de la nazisti. alta cica m-as intoarce in epoca medievala dar NU in Romania! dar ce rahat avea Romania atunci? crezi ca in alte regiuni curgea lapte si miere? si nici nu exista Romania atunci.
daca ar fi sa ma intorc in timp, m-as intoarce acum 10 ani cand erau alimentele si viciile mai ieftine.

| mihaelaaaaaaaea a răspuns:

Pe vremea cand iubirea era iubire cam in 1800 si ceva happy. si fetele nu faceau bot de rate sau existau fite, arfe, facebook cred ca ai prins unde vreau sa bat. pup :*

| dfjdujfisjabdgfdgvtvrrrc a răspuns:

2011 a fost o perioada in care mam distrat foarte mult cu prieteni

| EleonorM a răspuns:

1920. De ce? Pentru ca acolo existau gentlemani, eleganta, frumusete neatinsa si muzica buna. Pentru ca cele mai bune carti au fost scrise in acea perioada, pentru ca arta era oriunde te-ai uita. Pentru ca atunci medicii si profesorii erau tratati cu respect si erau considerati intelectualii societatii.
Lumea era altfel pe atunci.

| ChloroPlatinicJesus a răspuns:

1939,si m-as inrola in armata.Mi-ar placea sa lupt pe front.

| elizalola a răspuns:

Nu cred ca as vrea sa sichimb momentul in care as trai as vrea sa ma intorc sa ma vad in trecut sau sa schimb unele intamplari...

| jackyboy12 a răspuns:

Anul 2020happy

| VallachorumTyranorum a răspuns:

1980-1990, pe acolo. Pentru că Freddie viu.

| BrokenArrow explică (pentru VallachorumTyranorum):

Freddie... şi mulţi alţii. T_T
Şi mie mi-ar fi plăcut să trăiesc in perioada aia.