| bleakk a întrebat:

Daca ar exista o asa-zisa -MASONERIE- care ar controla lumea,ce ar presupune aceasta? Ar fi "ATEI",dar dandu-si seama ca oamenii cuprinsi de religie sunt manipulabilii SI II LASA ASA SI POT PROFITA DE EI SAU SUNT NISTE OAMENI CARE VOR DOAR SA-SI URMEZE SCOPUL BINE DEFINIT,NEAVAND TREABA CU RELIGIA, DECI NERELIGIOSI?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Da, ei exista si nu sunt oameni tematori de Dumnezeu.
"Domnul îmi descoperise de asemenea legătura fratelui Faulkhead cu francmasonii şi mi-a spus clar că, dacă el nu va întrerupe orice legătură cu aceste organizaţii, îşi va pierde sufletul." Citat din cartea: "Adevarul despre ingeri", p252.
"Fratele Faulkhead i-a spus fratelui Daniells şi altora că eu făcusem semnul special, cunoscut doar de cei din ordinul superior al masonilor, în care tocmai intrase. El a spus că eu nu cunoşteam acest semn şi că nu fusesem conştientă când am făcut acest semn către el. Aceasta a constituit pentru el o dovadă specială că Domnul lucra prin mine pentru a-i salva sufletul." Marturii vol5, p223.
Sursa citatelor: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ierarhia masonica se distinge prin GRADE, in functie de gradul ierarhic se schimba si "orientarea". Primele grade sunt caracterizate de religiozitate generala (crestina) sau ateism. Gradele superioare pana la varful conduceri apeleaza la practici vrajitoresti specifice.

| Doub a răspuns:

Nu nu sunt atei.Sunt un fel de "satanisti".Vor sa instaureze religia luciferiana.

| Alcyon a răspuns:

Citeste cate ceva despre Scoala de la Frankfurt si-o sa te prinzi de ce societatea moderna arata asa cum arata. Nu-i nimic intamplator.
http://informatiinecesare-crystal.blogspot.ro/......stock.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci niste afirmatii tare imbecile in întrebarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masoneria exista. Oficial este denumita Franc-Masonerie.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Francmasonerie
Nu stiu daca sunt si alte asa zise masonerii. Nu stiu daca controleaza lumea. Tot ce stiu este ca o conspiratie masonica, nemasonica exista. Altfel nu ar fi vorbit atatea personalitati despre asta cum ar fi Michael Jackson, J.F. Kennedy.
Daca au treaba sau nu cu religia acum fiecare crede ce vrea. Insa au clar ca scop accelerarea procesului de globalizare..Globalizarea, peste mult mult timp va fi si o consecinta ca unirea sau eliminarea mai multor religii si culturi..Deci intr-un mod indirect au legatura..Acum sunt tot felul de teorii, si daca au si in mod direct legatura cu acestea chiar nu stim, fiecare crede ce vrea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vad doar instictul de conservarea al omului si frica de schimbare plus multa paranoia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista o frica de schimbare, este adevarat..Si exista frica de a pierde urmasii acelor persoane cu pricina toata acea traditie sau cultura cu care a crescut respectivul individ, el vrand sa duca mai departe acele asa zise invataturi. De asemenea multi sunt de parere ca religia este o componenta foarte importanta a identitatii nationale si ei fiind patrioti, nationalisti convinsi...Peste ceva timp se va produce acea schimbare dar la noi se va produce ceva mai greu.

| CommonSense a răspuns:

Uite cum lumea nu poate trai fara a stii ceea ce nu stie si spun in multe cuvinte absolut nimic!