RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Daca ar fi sa ai posibilitatea sa te nasti din nou intr-o alta perioada istorica unde si cand ai alege? De ce?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

As alege sa ma nasc in viitor!
Eu sper la vremuri mai bune, la o lume curata si civilizata!
M-am obisnuit cu tehnica moderna, despre care cred ca in viitor va fi mult perfectionata in avantajul oamenilor!
Nu cred ca am mai putea trai fara telefon, internet sau orice altceva de genul, care sa ne usureze viata si comunicarea, de asemenea cred ca si medicina va evolua, astfel incat speranta de viata datorita interventiilor chirurgicale efectuate in urma diagnosticelor puse la timp, cu aparate performante, sau vaccinuri care sa salveze vieti, sa creasca.
Probabil, ca tot datorita evolutiei tehnologice vor fi si alte lucruri bune in viitor, cel putin eu asa sper.
Mi-ar placea, mai ales ca oamenii sa fie mai buni, mai generosi si mult mai intelepti, orizonturile majoritatii sa se deschida astfel incat sa vada si alte ...sa zicem ...forte creatoare sau care au dus si duc la evolutie...
Asadar, cum era un citat: " O, de-as fi alta, m-as cuibari/Nu in ce-a fost/Ci-n ce va fi..."
Sper sa fie mai bine, oricum, nu am posibilitatea sa renasc biologic, dar sper la un viitor mai bun!

17 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Daca as avea aceasta posibilitate as alege perioada in care a trait Isus, as vrea sa-L cunosc, sa-l vad fata in fata, sa-L ascult cum vorbeste noroadelor, sa vad cum vindeca bolnavii si ii hraneste pe cei flamanzi, as vrea sa fiu un martor in carne si oase al invierii Lui.

| psiholoaga a răspuns:

E o foarte buna intrebare. Am tot stat sa ma gandesc si cred ca as alege aceeasi perioada, alta tara, poate olanda. Ma gandesc la secolele trecute si imi e greu sa ma imaginez cu mai putina libertate ca acum, subordonata unui barbat si turnand copii ca singura cariera. Prea multe legi sociale, norme, principii morale/religioase.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu nu cred ca as putea trai fara tehnologia din ziua de azi, deci votez pentru era noastrahee hee locatie? nu sunt patrioata, prin urmare, California sau Paris.

lolita
| lolita a răspuns:

Daca ma gandesc bine la tot ce mi s-a intamplat in viata ( bune si rele) nu as schimba nimic. daca as avea posibilitate sa ma nasc din nou nu as faceo. sunt multumita cu viata pe care o duc acum, am invatat multe din experientele pe care le-am avut.

| Alexandrinaa a răspuns:

Daca ar fi sa ma mai nasc odata, as alege Renasterea. Mi-ar fi greu sa renunt la toate posibilitatile de comunicare si noile tehnologii, dar consider ca ne-au si stricat, ne-au dereglat timpul si nu mai stim sa citim, sa studiem, sa ne bucuram de o plimbare in natura si sa admiram cerul, nu mai stim sa ne bucuram de zambetul unui copil sau de o poezie de dragoste. Parca ne trage, ne ispiteste. De ce Renasterea? Ca atunci a inviat cu adevarat lumea: sculptorii, scriitorii, pictorii, totul a capatat viata, cultura era cea mai importanta, oamenii erau culti, femeile frumoase, rochiile bogate si exista placere si munca in realizarea unei rochii de epoca! happy
In plus, eu cantand muzica pe versurile unei poetese renascentiste, franceze, Louise Labe, muzica mea contine doar voce, lauta si flaut. As merge in Franta. As dori sa fiu la fel de culta, sa cunosc 3 instrumente muzicale, sa cunosc 5 limbi straine, inclusiv greaca veche si latina, sa cant la chitara si sa ma acompaniez singura, sa scriu o carte, sa compun, sa visez la iubitul meu si sa imi ajut si sa-mi iubesc parintii... sa lupt pentru emanciparea femeii (exact dupa perioada Inchizitiei...)... Ar fi superb! Ma simt mereu asa cand am spectacol si imbrac o rochie de epoca, pe care o creez chiar eu la atelierul de croitorie. De multe ori ziceam: nu ma simt nascuta in timpul vremii mele... nu apartin generatiei mele! sad

| Ben. a răspuns:

As vrea sa ma fi nascut in aceeasi perioada, dar in blocul occidental si n-as fi irosit tineretile in intunericul comunist.

| hashe86 a răspuns:

Eu as alege aceeasi perioada, poate doar as schimba locul. undeva intr o tara occidentala, mult mai libera si civilizata si de ce nu si economic mai stabila, probabil tarile nordice.
in alta perioada istorica nu mi ar placea deoarece nu as avea acelasi libertati, nu cred ca m as putea supune rigorilor caracteristice fiecarei epoci.

| alexam a răspuns:

Imi place undeva pe la 1800, chiar daca era o epoca plina de probleme, imi placea ca cei din familiile bogate invatau limbi straine si instrumente, nu doar turnau copii... Imi placea si moda f. tare! Cu rochiile pe crinolina...

| loredanarotariu a răspuns:

As fi bucuroasa sa ma nasc la mijlocul secolului al VIII-lea in Franta - de preferat in familia regala. Ma fascineaza modul de viata protocolar si totusi voluptuos al femeilor din acea vreme si acea clasa sociala, rochiile ample, pieptul incorsetat, matasurile fine, mastile de bal mascat. Partea lasciva a spiritului meu sigur in vremea aia ar fi vrut sa fie vie.

| ellai a răspuns:

Cred ca as vrea sa ma fi nascut in aceeasi perioada.trecutul este plin de povesti inspaimantatoare si de razboaie, iar de la viitor nici nu sti de la ce sa te astepti. poate asi schimba locul, dar in niciun caz timpul

| Ecaterina a răspuns:

As vrea sa ma nasc acum in epoca moderna.pentru ca au evoluat considerabil lucruri. avem mai multe prioritati.

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Nu as schimba era noastra, e cea mai dezvoltata, performanta etc.In schimb as alege alta locatie de a trai, tarile scandinavice sau Anglia.De fapt, cand ma gandesc, orice tara occidentala mergewinking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte interesant, mi-ar place in antichitate dar si in viitor. Oricum, mi-ar place mai mult sa pot lua totul de la inceput, acum n-as mai face aceleasi greseli si as sti ce vreau. Cind esti mic, stii prea putine pentru ati alege viitorul si la drept vorbind, nici nu prea dai atentie in momentul ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea lui Stefan cel Mare, imi placea vremea aceea, cu calareti, cai etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In 1900, ca sa pot, la 40 de ani, sa-l ajut pe Antonescu sa reziste tampeniei regale si asa sa nu vina rusii peste noi.

| yael a răspuns:

Grecia antica :X