| RAY a întrebat:

Daca as merge cu viteza lumini prin univers in linie dreapta unde ar fi capatul uiversului?

2 lumina poate parcurge o distanta finita sau infinita?

9 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Principala problema a teoriei Big Bang este ca distantele nu se incadreaza in timp. Aplicand viteza luminii, din punctul A nu se putea ajunge in punctul B in timpul avut. Pentru a explica aceasta problema, concluzia unora este ca la inceput viteza luminii a fost depasita, doar ca aceasta concluzie incalca teoria relativității a lui Einstein.
Deci, cu viteza luminii nu poti ajunge la capatul universului.

Infinita, dar doar teoretic.

| shadovv a răspuns:

1) Ce e capatul universului?
2) Lumina parcurge o anumita dinstanta intr un anumit timp. Ia limita cand t->infinit in ecuatia miscarii si ai sa vezi rezultatul.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nici macar "linia dreapta" in aceasta ipoteza nu este certa, pe de o parte, iar pe de alta, este aproape logic ca, mediile strabatute sunt atat de diferite, incat, nici de capat nu ar mai putea fi vorba, si nici de lumina, efectiv! Cat despre 2, cred ca logic e ca exista o corelatie certa intre valoarile luminii si distanta finita! Cel mai simplu e sa folosesti o lanterna in intuneric, si ai sa te lamuresti!

| king4aday a răspuns:

1a. Universul se expandeaza cu viteza luminii, n-ai cum sa-i ajungi la capat, iti trebuie o viteza mult mai mare sau, alta metoda.

1b. S-a observat ca spatiul are o curbura, ce-i drept mica care, dupa parerea unor cercetatori demonstreaza ca Universul e un fel de cerc. Ajungi inapoi de unde ai pornit sau, si asta o sa sune ciudat, daca construim un telescop super-puternic, putem sa ne vedem planeta prin ea. (nu e demonstrat inca). Oricum, si aici intervine problema expansiunii.

2. Infinita daca, ai energia necesara pentru o sursa de lumina atat de puternica. Lumina e o unda electromagnetica, in forma cuantica alcatuita din fotoni. Ca orice unda, si lumina pierde din intensitate.

| relian a răspuns:

2 stiu ce ai vrut sa spui, te referi la un foton de lumina.Nu poate merge la infinit asa cum spunea cineva pe aici.Depinde cita energie are sau mai bine spus ceva de genul asta ca nu prea ma pricep. Oricum nu se poate deplasa la infinit. Daca ar fi fost asa a cum mai tot universul ar fi fost luminat probabil.Ar fi fost mai mult zi decit noapte.

1- Cam greu cu capatul universului, deci un capat cred ca are, insa nu stiu daca ai ajunge acolo intr-o viata de om.Cu viteza luminii nu ajungi prea departe prin univers.

| WhatheWow a răspuns:

E clar că lumina are limită în parcurgerea unei distanțe; intensitatea o limitează.

| dragos9234 a răspuns:

1.Cel inspre care te indrepti.

2. Tind sa cred ca infinita, dar nu sunt sigur.

| CristiSeeker a răspuns:

1. Parearea mea, ar fi aproape imposibil sa atingi o asemenea viteza, cam asta ar spune fizica moderna. Totusi, ai intra pe un teritoriu necunoscut, nimeni nu stie cu adevarat ce este Universul, de unde incepe si unde se termina.
2. Lumina poate parcurge o distanta atat de mare cat ii este permisa. Deci, daca Universul este infinit, lumina tuturor stelelor parcurge aceasta distanta infinita, dar daca Universul este finit, lumina parcurge distanta pana la acest punct final, probabil.
Foarte dificil de raspuns, cu atat mai punt de raspuns concis, la intrebarea ta. Abia avem habar ce se intampla in galaxia noastra. E posibil ca Universul sa fie ceva cu totul neasteptat. In cele din urma, nu cu mult timp in urma, credeam ca Terra este plata si este centrul Universului. Peste cateva sute sau mii de ani oamenii vor rade de conceptiile noastre, probabilwinking.

| AlexandrulS a răspuns:

Astea sunt intrebari la care oamenii de stiinta si cateva miliarde de euro/dolari incearca sa rasunda dar noi cu siguranta din pacate nu v-om apuca acele raspunsuri