| DVDPRO a întrebat:

Dacă aș sta pe o păpușă voodoo a mea, m-aș m-ai putea ridica?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Pai ai doua corpuri: C1 e papusa si C2 esti tu.
Daca aplici o forta F1 lui C1 atunci o forta F2 de directie si sens similar cu F1 va fi resimtita de C2. Modulul fortei F2 va fi insa mai mare.
Nu am cunostinte in domeniu ca sa spun cu cu cat. laughing
Sa zicem doar ca F2=a * F1.
Unde "a" e un numar supraunitar mai mare ca 1 si necunoscut.

In cazul tau exista doua forte ce ti se aplica : o forta F1=a * G orientata spre sol, data de faptul ca stai pe papusa.( Unde G e greutatea ta. G=m*g
"m" este masa corpului tau si "g" este acceleratia gravitationala. Le cunoati pe ambele presupun.)
Si o forta F2 orientata in sus, care e data de faptul ca incerci sa te ridici.
Cat de mare e modulu ei depinde de cat de des ai fost la sala.
Necunoscutele ar fi "a" si "F2". Deci nu se poate raspunde.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te ai putea ridica in 3 picioarelaughing

| xerxes1 a răspuns:

Gonflabila?

| Samariteanul a răspuns:

Nu,ar trebui sa te ajute cineva.

| EcceHomo a răspuns:

Ai făcut o rimă împerecheată.big grin

Arată-mi că poți mai mult de atât, fă şi o rimă îmbrățişată!happy

| WangLouis a răspuns:

Da' tu ce zici!? fantezia poate fi si mai ireala decat e?

| roxyroy a răspuns:

Da

| MarcuAlexandru2002 a răspuns:

Despinde pe care parte stai. Daca stai pe toata o data ar trebui sa te poti ridca pentru ca presiunea se pune pe abdomen care nu are legatura prea made cu picioarele, asta daca o luam stintific pentru ca desigur putem spune pur si simplu ca nu?