| flavianilie200 a întrebat:

Daca atmosfera este transparenta de ce vedem cerul albastru intr-o zi senina?

1 răspuns:
| JackR a răspuns:

In spectrul vizibil, lungimea de unda a radiatiei luminoase este cuprinsa intre aproximativ 380 si 720 nanometri (corespunzatoare luminii albastre si luminii rosii). La contactul cu moleculele din aer (fie ele azot, oxigen, bioxid de carbon sau orice alta) radiatia luminoasa este disipata. Lungimile de unda mici, apropiate ca valoare de distantele intermoleculare, sunt disipate mai "eficient", adica predominat este disipata lumina albastra. De aici culoarea cerului.