| Archangells a întrebat:

Daca constiinta umana este stratificata pe mai multe nivele si e accesata in anumite momente in functie de fiziologia si biochimia corpului, cum putem face sa atingem starea cea mai inalta de constiinta, pentru care creierul nostru a fost setat-expandare pana la unire cu totul?

7 răspunsuri:
| PhaseMorphXR a răspuns:

Acea stare despre care vorbesti se numeste in Buddhism, Hinduism/Yoga si Vedanta, "Samadhi". Este un "nivel" inaccesibil pentru omul care considera ca adevarata lui identitate este corpul fizic sau mintea. Asa zisele "tehnici" difera de la traditie la alta, insa toate au acelasi "tel intermediar" si anume depasirea ireversibila indentitatii false, cea a egoului, construit din tendinte mentale diforme si conditionari (vasanas) si iluzie (maya). Asceza se face prin meditatie in paralel cu o tehnica de introspecie, de pilda Atma-Vichara. Starea poate fi indusa si "artificial" si prin hipnoza si anumite plante/substante psihotrope, insa fara cunoastere adecvata, aceste cai sunt foarte periculoase (pot genera psihoze si avarii permanente creierului daca nu sunt gestionate corespunzator), iar rezultatul lor, in parametrii unei experiente de scurta durata (fara foloase sau efecte permanente).

Cale simpla nu exista, iar de trisat este imposibil. Samadhi/Mahasamadhi se pot atinge doar prin dedicare totala in demersul de aflare a Adevarului, demers in care egoul se "exfoliaza" gradual, iar ceea ce va ramane este Atman - constienta pura, "meta-spatiu" in care separatie si fragmentare nu poate exista. In nicio practica/traditie nu se vorbeste direct despre aceasta stare, este superioara si transcede absolut orice concept si "fabricat" al mintii, frica, indoiala, atasamentul, judecata, moartea, polaritatile de orice fel, orice idee etc. fiind observate din aceasta stare ca pe niste concepte/entitati mentale, complet nesemnificative, in comparatie cu Realitatea Ultima (Paramataman) accesata direct de catre Samadhi (starea).

Individul care atinge aceasta stare, transcede complet dualitatea, inclusiv dualitatea de "nastere-moarte", "existenta-inexistanta", "perceptibil-nonperceptibil", "adevar-nonadevar" etc. Din aceasta stare, moartea corpului si a mintii devin atat de nesemnificative pentru individul realizat (yoghin) incat ea (moartea) este vazuta ca pe o "dezbracare de o haina vremelnica si efemera a carui timp s-a dus". Frica este complet neutralizata/inexistenta iar "plecarea" este un motiv de celebrare, intrucat adevarata esenta individuala, "Jiva" merge, in sfarsit acasa, in eternitate, pentru cel Realizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne unim cu totul doar atunci cand meritam.
Timpul le rezolva pe toate.
Lectiile le primim zilnic.In functie de rezultatele testelor primim altele, daca nu raspundem corect se vor repeta la nesfarsit aceleasi, pana cand intelegem ce trebuie.
Multi se lamenteaza ca viata este monotona si fara rost.
Ei bine, tocmai de ei discutam.

| 1Mihai1 a răspuns:

Intai trebuie sa ne cunoastem mintea, s-o observam, apoi sa ne cunoastem corpul, sa-l observam...iar apoi imi spui cu ce te-ai ales nou.

Răspuns utilizator avertizat
| kyliejenner a răspuns:

M-ai blocat

| Tyberiu2000 a răspuns:

Mulți cred că numai dedicându-și viața lui Dumnezeu(sau a zeități în care cred ei).e adevărat că există posibilitatea atingeri stări supreme de conștiință.Dar mai sunt și alte metode. Exemplu asta cum s-a spus mai sus/jos, acesta este stare numită Samadhi. Totuși din câte țin eu minte acesta este o stare imposibil de atins, și al fi inutil să încerci.E aproape imposibil să atingi acestă stare supremă fără să încerci de ceva mai mult timp.Totuși există mii de metode care te ajută să atingi una cât mai înaltă, caută și o să găsești. Există niveluri foarte înalte, ce pot fi atinse.Niveluri la care sigur ai fi mulțumit dacă ai ajunge dar și acestea cel ani, sau poate chiar zeci de ani.Dar starea supremă, nu cred că o să fie atinsă de vreun om obișnuit.P.S. La răspunsul lui PhaseMorphXr:Eu am conștientizat deja că nu există numai corp fizic, și am depășit limitările lui.Pe scurt am reușit fenomenul supra numit "Dedublare astrală". Totuși nu cred că am atins niverul maxim de conștiință.