| BlackSnow666 a întrebat:

DaCa D-zeu a creat uniervsul si apoi pe noi atunci cine la creat pe D-zeu cum a aparut D-zeu in univers asa dintr-o data?

Răspuns Câştigător
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

1.Nu exista
2.O sa astepti pana ruginesti sa-ti dea cineva un raspuns logic.
3.Asteapta-te la raspunsuri de genubig grinumnezeu a fost din totdeauna! da, cum sa nu.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

El este din vesnicie in vesnicie Dumnezeu.
Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu.

| harciog a răspuns:

Sint oameni care au ajuns "sfinti"cautind adevarul asta si tu vrei sa-l afli dintr-o intrebare neghioaba?

| MMihai a răspuns:

După asta mă aștept la întrebarea și pe tata și pe mama lui Dz-eu, cine i-a făcut, șamd.

| TheJeryk0 a răspuns:

Satanistul pune intrebari in legatura cu Dumnezeu...
Precum spune Mihai. daca aflii cine l-a facut pe Dumnezeu vei intreba cine i-a facut pe parintii lui si asa mai departe.
@Ema - adevarat.
Si in legatura cu Youlie si gad... imi pare rau pentru voi.

| MindBlowing a răspuns:

Nu e foarte inteligenta intrebarea straight face. Gandeste-te ca daca exista o asemenea Divinitate care sa fi creat ceva atat de maret precum Universul, aceasta entiate n-ar fi avut nevoie de un "Tata". Exista de la sine si durata lui de viata n-are limite. straight face

| daniella9805 a răspuns:

Crede-ma ca ai facut numai rau ca ai pus intrebarea asta...iti spun si de ce...pentru ca nu vei putea niciodata sa gasesti raspunsul corect si9 rational insa eu o sa incerc sa iti dau cel mai simplu raspuns posibil
Dumnezeu nu a venit ditr.o data in univers
El a existat acole dintodeauna
e o divinitate
nu are tata nu are mana
El este tatal si mama noastra El este cel care are grija de noi, dar pentru ca este parintele nostru ne mai si pedepseste

| Azazel_2358 a răspuns:

laughingNici eu nu am gasit raspunsuri la intrebarea astalaughingNu exista...si oricum chiar daca exista nu ne influenta?

| crysstyann a răspuns:

Pe Dumnezeu nu la creat nimeni el exista din todeauna oricum mintea umana nu va putea intelege niciodata.

| gad a răspuns:

Dumnezeu nu exista
pacat ca toti sunt asa orbi sa nu vada asta

| gad a răspuns:

AjutorulTau in primul rand prost e ala care te-a facut omu a cerut 1 rasp i l-am dat pe al meu nu-ti convine asta ewinking
dumnezeu sau o gandire inpusa,
cand va exista dumnezeu atunci va exista si orci

| Valentin333 a răspuns:

Crede-ma ca ai facut numai rau ca ai pus intrebarea asta...iti spun si de ce...pentru ca nu vei putea niciodata sa gasesti raspunsul corect si9 rational insa eu o sa incerc sa iti dau cel mai simplu raspuns posibil
Dumnezeu nu a venit ditr.o data in univers
El a existat acole dintodeauna
e o divinitate
nu are tata nu are mana
El este tatal si mama noastra El este cel care are grija de noi, dar pentru ca este parintele nostru ne mai si pedepseste El este din vesnicie in vesnicie Dumnezeu.
Întrebarea este înşelătoare pentru că pleacă de la presupunea că Dumnezeu ar fi venit de undeva şi atunci întrebarea este în mod eronat focalizată pe identificarea locului sau originii lui Dumnezeu. Răspunsul este că întrebarea pusă în acest fel nici nu are sens. Este ca şi cum ai întreba "Care este mirosul culorii albastre?" Albastrul nu face parte din categoria lucrurilor care au miros, aşa încât întrebarea nu are rost. În acelaşi fel, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor care sunt create sau născute ori cauzate de ceva. Dumnezeu nu este creat sau cauzat de nimic şi nimeni – El există pur şi simplu. Pe Dumnezeu nu la creat nimeni el exista din todeauna oricum mintea umana nu va putea intelege niciodata.

| asdaf a răspuns:

Pfff...prietene, nu iti mai pune intrebari din astea, nu vei gasi niciodata un raspuns care sa te multumeasca. MOTOUL BISERICII ESTE : CREDE SI NU CERCETA! e bine sa crezi ca exista cineva acolo sus care are grija de noi(in fond, toata lumea mai zice la greu:"Doamne ajuta-ma sa trec si peste asta). sper ca ti-am fost de folas big grin

| AjutorulTau a răspuns:

Gad esti un prost dumzeu exista pe el nu l-a creat nimeni el este de cand lumea si pamantul el exista si va exista mereu nimeni nu stie raspunsul correct dar cand te vei duce acolo sus il poti intraba pe EL

| Razvanel93 a răspuns:

Voi raspunde fara sa ma uit la celelalte raspunsuri asa ca daca e asemanator scuzati-ma. Dumnezeu a fost dintotdeauna.Dar e mai presus de constiinta omului si nu prea poti intellege lucrul asta deoarece noi(oamenii) suntem invatati de mici ca orice lucru a fost creat.Nu putem percepe existenta lui Dumnezeu dintotdeauna dar putem crede.happy

| Razvanel93 a răspuns:

Ai spus intr-un mesaj, razvy, ca motoul bisericii este CREDE SI NU CERCETA. Vreau sa te contrazic si sa iti schimbi parerea.Corect.nu poti certata unele lucruri dar biserica nu iti spune sa nu cercetezi.In toata Biblia nu exista asa ceva ''crede si nu cerceta''.Exista ceva oarecum asemanator care raspunde unor probleme.Cei ce nu cerceteaza vor vi mai castigati( nu e exact dar aia vrea sa spune)nu am mai cautat acumlaughing. Crede si nu cerceta a venit de la un domn numit Celsius care era un opozant al religiei crestine. Uite ca in schimb amm gasit alt verset din Matei care contrazice spusele tale.

| Razvanel93 a răspuns:

Am uitat versetul sa il scriu... Cereţi şi vi se va da; CAUTATI SI VETI AFLA; bateţi şi vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide. (Matei 7, 7-8). Nu vreau sa spun ca eu le stiu pe toate dar multi se ratacesc nestiind Scriptura.

| PeStraziGoale a răspuns:

Adevarat straight face

| Caroline_6911 a răspuns:

Conform bibliei, Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit.A existat acolo mereu, si va exista.Ma rog,asta daca nu te apuci sa sapi si sa te gandesti la Big Bang si la toate chestiile stiintifice si logice care ne ridica mii de intrebari.
Ceea ce ma duce iar la biblie,care spune clar 'crede si nu cerceta'.
Dupa nickname-ul pe care l-ai ales presupun ca esti satanist.N-as avea nimic cu tine,pentru ca si eu sunt intr-un fel ateu, insa da-mi voie sa iti spun ca sunt multe lucruri pe care stiinta nu le-a putut explica, de aceea multi savanti cred in existenta unei entitati.