| Octavian199 a întrebat:

Daca Dumnezeu a creat prima data cerurile si pamantul, si asa mai departe. Cine a creat frigul sau intunericul? Dar oricum soarele e mai batran decat Terra, la fel si unele planete din sistemul nostru solar sau univers.

61 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Te-ai gandit macar putin la intrebarea ta? Lipsa LUMINII este intunericul, nu l-a creat nimeni iar LIPSA caldurii este frigul, de ce crezi ca a fost creat de cineva?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.De unde au aparut, si cine le-a creat? Nu putea Dumnezeu sa creeze acestea?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Parca Dumnezeu era atotputernic, nu?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Pe acestea *

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Tu nu citesti sau nu ai citit Biblia?
Geneza1, 2. Pãmântul era pustiu si gol; peste fata adâncului de ape era întuneric, si Duhul lui Dumnezeu se misca pe deasupra apelor.
3. Dumnezeu a zis: "Sã fie luminã!" Si a fost luminã.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu era ci ESTE.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Asa scrie si in coran, epopeea lui ghilgames sau Gita rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

P.S, cam erau mai intainte de biblie.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ce ma? Pamantul e plat sau e centru sistemului solar? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si celelalte planete cand au aparut?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si ce s-ar intampla daca soarele moare? Nu de alta, dar Dumnezeu l-a facut pe om din tarana. Deci.Nu are nevoie de soare rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Coranul a fost scris in scolul 4 en pe cand prima carte din Biblie cu 1500 de ani inainte de Hristos.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu sti sa citesti Biblia? Unde scrie asa ceva?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

La care planete te referi, toate au fost facute odata cu Universul. In Biblie nu scrie ca pamantul a fost creat ci doar viata pe pamant si conditile necesare acesteia.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nimic nu se intampla, NOUL PAMANT nu va avea nevoie de soare.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Biblia nu este de varsta omeniri ci doar o relatare pe intelegerea evreilor der acum 3500 de ani.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Epopeea lui ghilgames a fost scrisa dupa biblie?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Au aparut dupa univers planetele.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu stiu si nici nu ma intereseraza.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Jupiter e una dintre cele mai 'batrane' din sistemul solar.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ce ma? Nu va avea nevoie de soare? Tu 'te auzi' ce scrii?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ia du-te tu pe celelalte planete, sa vezi daca poti sa traiesti la minus 100 si ceva de grade.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Absolut, tu ai citit ceva din Biblie de scrii pe aici?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

De unde sti, ai fost pe Jupiter?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

De aceia viata este doar pe pamant in sistemul nostru solar.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ma, sa-i spui taticului tau, CITETE Biblia si vei afla.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ai descoperit tu asta? Ca exista viata doar pe pamant?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

In sistemul nostru solar, ai auzit ca e viata pe Venus sau Jupiter?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Crezi ca e numai Venus sau Jupiter? Vezi ca s-a descoperit o planeta aproape asemanatoare pamantului in afara sistemului solar.Care se poate sa sustina viata. Evident ca nu putem ajunge la suprafata ei cu telescoapele noastre, dar se poate sa fie viata deja.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si cu a pus zeul evreu pamantul in spatiu? Cu l-a facut sa se roteasca, sa se incline, etc. Apropo, stii ca anotimpurile nu sunt generate de rotatia pamantului in jurulul soarelui, nu? Ci de inclinatia pamantului.Mai stii ca soarele este la cea mai mica distanta fata de pamant in luna Ianuarie? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Mai stii ca particulele de praf si vaporii de apa se ridica in atmosfera(cer) si formeaza norul(vaporii de apa se lipesc de particulele de praf), si cu ajutorul vantului se deplaseaza acel nor? Asa apare ploia, nu ca nu stiu ce zeu da ploaie rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Si pe unele planete din sistemul nostru solar sau din afara sistemului solar.Si acolo e tot mana zeului evreu? Ar fi chiar minune daca ar ploua pe planeyele fara atmosfera.Deci. Zeii nu pot sa faca asta? Adica sa dea ploaie pe planetele fara atmosfera rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Este evident ca esti inca un copil, pentru mine cunoasterea firescului este un episod demult trecut. Biblia afirma ca universul este PLIN de alte planete locuite, daca ploua sau cum ploua pe alte planete nu stiu SI NICI NU MA INTERESEAZA. Singurul lucru de care sunt interesat este sa pot vizita acele planete si singura posibilitate mi-o asigura doar Dumnezeu asa ca incerc sa ma tin cat mai aproape de EL. Degeaba incerci sa-L jignesti asemuindu-L cu zeii pamanteni, inventii ale oamenilor, doar ca TU vei regreta asta si ce regret vei avea, totul DOAR pentru niste vorbe goale. Eu si multi ca mine am aflat cum arata viata pe una din aceste planete locuite (stiu si fara telescop) si speram ca vom ajunge si acolo dar tu, nici nu vei afla niciodata cum arata viata acolo si nici nu vei ajunge daca continui in felul asta.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Traiasca sumerienii rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Deci.Nu poate sa faca aceasta minune? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ia sa vad.Ce regret o sa am? Ca nu o sa ma duc 'fal, fal' in rai? rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Amuzant.Dumnezeu =zeu.Si ia uite cum afirmi ca Dumnezeu e inventat rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cam risipitor Dumnezeu.A facut o sumedenie de planete, dar nelocuite.Dar nu a putut el sa faca intunericul, frigul sau ploaia pe alte planete fara atmosfera, si multe altele rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Timpuri diferite, locatii diferite, gandiri diferite.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Alegerea ta.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Face Dumnezeu universul dar nu "poate face" ploaia, interesant ai probleme majore de logica.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Care minuni? Ploaia?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Da, ploaia pe planete fara atmosfera.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Sau sa faca o minune ca sa fie foc fara oxigen.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Vezi ca ploua acum pe Marte si nu stiu astia ce se intampla, daca nu urmaresti stirile ce pot eu sa-ti fac?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Ia sa te duci tu pe Marte, sa vezi ce frumos e.Mai ales o sa vezi ce frumoase sunt vanturile, mai frumoase decat la noi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ok!

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Potrivit Bibliei, soarele a fost creat dupa ce a fost facut pamantul. Ba inca lumina a existat mai inainte de a fi creat soarele. Gasim aceasta in Geneza la capitolul 1:
https://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/1/
Lumina a fost facuta in prima zi (vezi versetul 5), in aceeasi zi cand a fost facut pamantul. Dar mai intai a fost facut pamantul si apoi lumina.
Soarele luna si stelele au fost facute toate in ziua 4-a.
Este imposibil de crezut pentru mintea noastra aceasta ordine, mai ales dupa ce societatea ne-a invatat tocmai contrariul.
Poate ca inaindins Dumnezeu a creat lucrurile in ordinea aceasta, tocmai pentru ca noi sa intelegem si sa credem ca El nu are nevoie de soare pentru lumina sau caldura. Prezenta Lui poate inlocui toti astrii laolalta.
Si se pare ca pe noul pamant nu va mai fi soare:
"Acolo nu va mai fi noapte. Si nu vor mai avea trebuinta nici de lampa, nici de lumina soarelui, pentru ca Domnul Dumnezeu ii va lumina." (Apocalipsa.22:5) Sau poate ca este vorba de simboluri; nu stiu.

| iurii75 a răspuns:

Sper ca măcar tu să înțelegi ce ai dorit să întrebi dar n-ai prea reușit să formulezi. happy

| Octavian199 explică:

Ma-ta ce are?

| Mircea08 a răspuns:

De unde stii ca Soarele este mai batran decat Tera? Acei "oameni de stiinta" care ti-au spus, de unde stiu?

| Octavian199 explică (pentru Mircea08):

Las-o mai moale, evident ca e mai batran, arata dovezile asta.

| Mircea08 a răspuns (pentru Octavian199):

Tu ai spus ca soarele e mai batran decat Tera - Eu ce dovezi sa aduc? Eu am spus doar ca vorbeste despre ceva ce nimeni nu stie. Chestiile aste sunt niste presupuneri care au la baza bing-bangul despre care iarasi nu stie nimeni nimic - toate sunt presupuneri ale unor oameni de stiinta care nu au o explicatie mai buna in ce priveste formarea universului
Esti adeptul dovezilor - vino cu dovezi, dar sa fie dovezi nu vorbe ale altor oameni

| Octavian199 explică (pentru Mircea08):

Omule, asa se credea si inainte ca pamantul e centru universului, si ca pamantul e plat.

| Mircea08 a răspuns (pentru Octavian199):

Si ce legatura are asta cu varsta planetelor?

| Octavian199 explică (pentru Mircea08):

Are.

| Octavian199 explică (pentru Mircea08):

Stiind ca soarele nostru e o 'stea pitica' fata de UY Scuti.

| Octavian199 explică (pentru Mircea08):

Nu zice niciunde in biblie ca Dumnezeu a mai facut stele inainte de soarele nostru.

| Octavian199 explică (pentru Mircea08):

Stai asa ca sumerienii nu erau prea avansati in astronomie rolling on the floor