| diana_9674 a întrebat:

Cineva a creat universul, dar cine a creat pe acel cineva? voi ce credeti despre univers?

Răspuns Câştigător
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Big-Bang.
Mr.Nobody - "What was there before the big bang? Well, you see, there was no before because before the big bang, time did not exist. Time is a result of the expansion of the universe itself. But what will happen when the universe has finished expanding? "

12 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Dumnezeu a creat universul. El este etern, omniprezent, omnipotent, omniscient, lucru care implica si a fi omnitemporal deci "creatia lui Dumnezeu" este ilogica si fara sens, nonexistenta.

| Shammal a răspuns:

Constiinta, imaginatia unei entitati, corpul tau e un "mic" univers, cine la creat?; pe acea entitate a creat-o (creat-o in sensul de extensie a ei), alta entitate si te duci asa la infinit iar expresia pentru asta ar fi Tot Cea Ce Exista

| Woodenpints91 a răspuns:

Am ajuns la concluzia că nu ar trebui să-mi pese de cine a creat universul. Oricum eu nu pot schimba nimic, şi chiar dacă aş înţelege majoritatea întrebărilor existenţiale, tot acolo am să ajung.

http://i.imgur.com/19OiV.jpg (dacă apare semnul ăsta sub ceva scris de mine, înseamnă că sunt beat, ameţit sau mahmur)

| Dreamer a răspuns:

Ceva creat nu are cum sa fie perfect. Cine a creat Universul este perfect pentru ca a creat o lume plina de,, imperfectiuni potrivite'' (dupa cum spunea o prietena). De aici deduci tu mai departe...

PS: Ce cred despre Univers?! - Universul este prea mic in comparatie cu intrebarile pe care le avem privind provenienta lui - cum a aparut? a aparut sau sau a fost creat? cat de mare este? are un sfarsit? ce este dupa univers? ce este dupa ceea ce este dupa univers?
Lasand la o parte SF-urile, mai bine am investi in submarine pentru a cerceta fundul oceanului...cred ca am descoperi lucruri si mai interesante pe care le putem intelege si cu, care putem cadea toti de acord.

| VladSilviu a răspuns:

In primul rand universul nu s-a creat. el era de la infinit incoace. greu? aa ce ne-a creat pe noi si ce stim noi despre univers. o explozie, big bang. app. omul cunoaste doar 1-2% din univers deci... trage tu concluzia

| Eatmygun a răspuns:

Nu este un cineva, este ceva. Gandeste-te ca totul s-a format din nimic. Oricum asta e o intrebare prea grea pentru mintea omului. Oricum nu avem informatiile necesare.

| TM6524 a răspuns:

Dumnezeu a creat Universul si Dumnezeu nu a fost niciodata conditionat de timp si spatiu, deci el a fost peste tot mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca universul s-a creat prin big bang

| diana_9674 explică:

Stiam ca universul a fost creat de big bang, si ca totula pornit de la o particula, dar eu ma refer din punct de vedere filozofic, nu fizic, adica acea particula nu avea cum sa apara din nimic, trebuei sa fim subordonati cuiva, si vroiam sa stiu ce conceptii aveti voi, eu spre exemplu cred ca e o entitate, ceva suprem, dar de undeva trebuia sa apara si acea entitate.

| Furry a răspuns:

Pai din cate se stie big bangul a creiat universul.Big bangul a fost o explozie uriasa dar nu stiu ce a declansat-o. Funda?

| ღAl3xuTzaAlyღ a răspuns:

Pai, asa din cate stiu eu bigbangul a creeat universul dar bigbangul a fost provocat de intalnirea materiei cu anti-materia. Iar in cele din urma s-au format planetele, galaxii, siteme solare. Universul este fara capat, dar unii oameni se intreaba daca dupa univers mai este ceva. Eu am o vaga banuiala. Ca dupa acest univers al nostru mai este un altul prin care si poarta de trecere e o gaura neagra. Nu sunt sigura 100 % da 70-80 % da. Auzi da u nu citesti carti? Se gaseste multe lucruri de genul acesta prin enciclopedii, TV... funda?