HepHap
| HepHap a întrebat:

Daca Dumnezeu este acorporal, cum a fost creat omul dupa chipul si asemanarea sa?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E unul din multele paradoxuri din dogma crestina.
1. Daca Iisus s-a rastignit pentru pacatele noastre noi de ce mai suntem botezati?
2.Antinomia dintre ideea de destin si liber arbitru, practic se exclud una pe cealalta.
3. Diferenta de atitudine dintre Dumnezeul din VT, cel care cerea jertfe animale si umane, copiii care nu ascultau de parinti trebuiau ucisi, la fel si cei care munceau in zi de odihna(era de datoria ta daca-l vedeai ca munceste in cea de-a 7-a zi sa il omori), a refuzat ofranda lui Cain care consta in recolta sa pe un an de zile in detrimentul celei a lui Abel, care consta intr-un animal(promova cruzimea asupra necuvantatoarelor?) si cel din NT, care propavaduieste iubirea, mila, ajutarea semenilor, iertarea pacatelor.
4.Cain a zis ceva de genul:'voi pleca unde vad cu ochii si prima persoana pe care o voi intalni...'; care prima persoana, daca se presupune ca ei erau singurii oameni de pe Pamant?
5.Ne iubeste, dar ne trimite sa ardem in Iad si cere slava.

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat ca Dumnezeu este acorporal. EL este dincontra mai intai de toate corporal deoarece sufletul SAU eu-l din EL se afla pe jupiter in cea mai mare parte atunci cand nu este pe pamant reancarnat iar cand se reancarneaza este un barbat in toata plinatatea fiintei si barbatiei SALE. Daca vrem sa aflam cine este el si de cate ori a venit pe pamant se poate prin punerea in paralel a istoriei faraonilor unde este prezentat ca TUTH MOSIS iar in biblie ADAM.De aici avem o trecere pe capitole big grine la ADAM la NOE de la NOE la TERAH samd.Aceasta explica venirea LUI DUMNEZEU pe pamant o data la o mie de ani. Daca nu avem raspunsul pentru partea feminina a DUMNEZEU-lui va reamintesc ca in Calea Lactee exista si planete zeificate de genul feminin spre exemplu LUNA si VENUS (am enumerat doar doua)care si ele prin puterea DIVINULUI sunt considerate ZEITE.Asadar relatiile sexuale au inceput odata cu maturizarea primului barbat numit DUMNEZEU ("EL este vita")prin consumarea "fructului oprit"cat despre calitatile social-familiare ce le aveau participantii acestui act este lesne de inteles ce sa petrecut insa trebuie sa constientizam ca nu era stabilit conceptul de familie tata si mama si/sau fica si astfel a fost facuta posibila popularea planetei. Cu siguranta pe unii ii va supara felul meu de a vedea lumea la inceputul ei insa este rezultatul a 5 ani de studiu zilnic pe diferite domenii :religie, istorie, astronomie, astrologie, chimie, stiinte naturale si multe altele ce nu doresc sa le enumar. Ozi buna tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule nu stiu ce raspuns astepti la intrebarea asta? Dar eu stiu un singur lucru ne macinam zilnic vietile si mintile sa aflam cum? unde? de ce? cine? ne creat sau cum am fost creati, in loc sa ne gandim sau sa aflam care este scopul nostru pe planeta pentru ca pana acum singurul lucru pe care noi oameni am reusit sa il realizam este acela de a distruge. I-a incearca sa raspunzi la intrebarea asta: Care crezi ca este scopul oamenilor pe planeta?
Si sincer eu nu stiu raspunsul, cred ca nimeni nu stie. Tu ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da omul a aparut de la chipul domnului

Răspuns utilizator avertizat
| vasilefilat a răspuns:

Am publicat și eu un articol la acest subiect:
http://www.moldovacrestina.net/......hipul-sau/

preot Vasile Filat