| DBlack a întrebat:

Am o dilema.

Se spune ca am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.

acum, intrebarile mele sunt :

Pe extraterestrii cine i-a creat?
De ce?
Daca i-a creat Dumnezeu, de ce nu i-a creat tot dupa chipul si asemanarea LUI?
Daca nu i-a creat EL, atunci cine?

Răspuns Câştigător
| error1234 a răspuns:

Dupa parerea mea...
1. numai oamenii egoisti ar putea sa creada in povestea cu adam si eva care apropo se contrazice singura
2.ca sa crezi ca suntem singurii in univers trebuie' sa fi la fel de egoist ca ala care crede in povestea aia cu adam si eva.
3.nu s-a publicat nici o poza/videoclip cu vreun extraterestru (ca sa vedem cum arata),
4. orice om rational trebuie sa stie ca ne tragem din homosapiens. teorie sustinuta de teoria evolutiei.
sper ca am fost de folos.

21 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

O dovadă plauzibilă care să afirme existenţa zeului iudeo-creştin sau cea a extratereştrilor?
Dacă n-ai nici o dovadă, mută-te la religie, că acolo se accepta şi discuţii pe tema unor aberaţii.

| Shammal a răspuns:

Tot dupa chipul si asemanarea lui i-a creat (expresia e un pic si metaforica) - cred ca tu iti imaginezi ca dumnezeu ar arata ca un om; pentru mine dumnezeu reprezinta Tot Cea Ce Exista - iar asta cuprinde si extraterestri

| Shinto a răspuns (pentru Shammal):

Si te...rogi la ei? La extraterestri, ma refer.

| Shammal a răspuns (pentru Shinto):

Eu nu ma rog, de ce sa ma rog? din moment ce eu sunt parte din dumnezeu - sunt o fiinta asemanatoare Creatorului - crezi ca dumnezeu se roaga?; extraterestri sunt egali cu mine doar ca exista in diferite planuri de experienta (gandeste-te la celule. o celula apartinand rinichiului nu e cu nimic inferiora sau superioara uneia apartinand ficatului, sunt diferite dar la baza au aceeasi esenta)

| BRG a răspuns:

M ai ave-ți mă întrebări idioate, stupide.

| SaveTheNature a răspuns:

Nu exista extraterestri.Doar filmulete. In fine -mai multa lume crede in extraterestri decat in Dumnezeu-deci poftim cultura.

| FlorinaOnt a răspuns:

Pai tu ai vazut extraterestrii? In realitatelaughingte uiti prea mult la desene sau la filme SFbig grin

| DeathIncarnate a răspuns:

Ai o dilema, si nu esti sigururolling on the floor

| LiaYapp a răspuns:

Nu exista extraterestii

| AliceAne a răspuns:

E chiar o dilema, uni zic ca extraterestri sunt ingeri cazuti, dar sunt doua chesti care se bat cap in cap, Am fost creati de dumnezeu su am evoluat din maimuta? nu stiu

| Cocki a răspuns:

Ce dilema dificila! Chestia este ca nu stim sigur cum arata un extraterestru si daca exista aceasta fiinta! Si noi suntem albi si altii negri..., deci daca extraterestri sunt verzi nu este o problema

| RzVrazvan a răspuns:

Sunt multe intrebari care nu si-au gasit raspunsul, dar fiecare au o parere ce difera de la persoana la persoana

| sárgablood a răspuns:

Nu s-a dovedit INCA existenta lor.

| KingMetin2 a răspuns:

In biblie scrie clar ca Dumnezeul l-ea creat dupa chipul sau

asta inseamna ca pe noi dar pe ei poate ca nu uita-te la poze o sa vezi mi si mi de obiecte pe cer

http://www.google.ro/......tp?/imgres

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa se zice, dar a demonstrat cineva ca e asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia arata-mi si mie unul.un extraterestru de asta.da in realitate nu in filme, nu in documentare.si nu facaturi de-ale prostilor, pentru cine vrea sa puna botul.

| Gimyx a răspuns:

Pai da de unde stii ca nu i-a creat dupa chipul si asemanarea Lui?
De unde stii ca nu i-a creat el? Si eu zic ca pe celelalte planete cred ca exista viata dar Dumnezeu nu ne-a dat voie sa ajungem acolo pentru ca sa nu ducem pacatul si pe acolohappy
App cum pot sa pun si eu intrebari pe TPU ca nu am habar acum mi-am facut contul

| rob235 a răspuns:

Universul a fost creat de legile naturii si se supune legilor naturii. Oamenii au avut mereu un ego mult prea mare pentru a accepta ca poate exista o fiinta la fel de desteapta sau poate chiar mai desteapta de cat ei. Cum universul este infinit, existenta planetelor care favorizeaza existenta vietii este foarte probabila si chiar a fost descoperita una mai mare decat Pamantul pe care exista apa sub forma lichida. Mitul cu Adam si Eva si cu Dumnezeu care la creat pe om dupa chipul si infatisarea lui este tot un rezultat al egoului uman, asemanandu-se cu o entitate atotputernica si atotstiutoare.
Cred ca fiintele vii au fost create prin contopirea, absolut din intamplare, a catorva elemente chimice care se gasesc in natura. Argumentul pentru aceasta afirmatie ar fi faptul ca tratamentele pentru boli se fabrica din extracte din plante, minerale care se gasesc in natura etc, omul este in alcatuit in mare parte din apa si omul se simte cel mai bine in natura (acest argument poate fi interpretat ca valabil si pentru treaba cu homosapiens).

| MarinelBoSSu a răspuns:

Extraterestrii nu exista. Nu s-a dovedit stiintific asa ca nu iti pot spune.Dar daca ar exista ar fi cred creati de Satana, sau trimisi de D-zeu sa ne distruga pentru ca s-a saturat de acesti oameni care fac numai pacate.Nu zic de tine sau de mine, zic in general de oameni care injura, se iau la bataie, etc.

| DBlack explică (pentru MarinelBoSSu):

Dca nu exista extraterestri, atunci cu toate dovezile cum raman? cazul roswell, atatea clipuri, atatea dovezi in istorie. daca nu exista extraterestri, cum ramane cu piramida lui kheops? cum ramane cu stonehenge. cum imi poti explica, cum niste oameni primitivi (cum erau egiptenii, ca au trait cum mii de ani, au reusit sa construiasca o piramida care ne da de cap noua, din secolul XXI, cu tehnologie cu tot ). cum explici stonehenge?