| DumnezăuTatăl a întrebat:

Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa sau omul si l-a inchipuit dupa asemanarea sa pe dumnezeu?

(sper sa nu se mai gaseasca cineva care sa-mi raporteze intrebarea)

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

A doua variantă este mult mai probabilă.

| powergirl a răspuns:

In geneza capitolul 1 versetul 27 scrie ca Dumnezeu l-a facut pe om dupa chipul si asemanarea Sa

| sublime89 a răspuns:

Ti-au sters-o? pff laughing Adevarul supara pe aici.

| DumnezăuTatăl explică (pentru sublime89):

Ce sa-i faci...n-ai cu cine.

| M25M a răspuns:

Merg pe a doua varianta, mi se pare mai plauzibila...

| Lizzu a răspuns:

Fiind oameni,ne raportam la intreg,la univers,la necunoscut din perspectiva omului.
Una simpla si practica,sa-i zic asa.
Asa ca de-a lungul evolutiei omului,el si-a imaginat mii de fiinte superioare care il ghideaza sau carora le aduce jertfe ca si multumire pentru ceea ce i se da.

Nu stiu,cred ca nevoia noastra ca ceva sa ne ghideze,sa ne sfatuiasca atunci cand ne simtim pierduti in spatiu si timp.

Cum a spus cineva odata tot pe aici, daca omul are forma pe care o are,si l-a inchipuit pe dumnezeu cu doua maini,doua picioare,un cap.
Daca animalele aveau dzeul lor, il inchipuiau ca pe ele, samd.

Mi se pare rezonabil, nu?
Pentru ca nu stim ca noi, cu forma pe care o avem semanam cu cineva sau ceva din acest infinit univers ca sa spunem ca ne-a creat dupa chipul sau. E imposibil.
Asa ca totul pleaca de la noi si nu invers.

| Exilee a răspuns:

Prima varianta mi se pare destul de plauzibila. Corecta.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Asemanarea cu un zeu arata mandria de sine a omului
Prima varianta e o ineptie, dumnezeu nu are infatisare materiala ori fizica, deci nu putem semana cu ceva, ce nu are o forma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul? pai tu ce crezi? raspunsul tau e previzibil, dar daca vei raspunde ne lamurim.eu nu-ti raspund fiindca insasi indoiala din intrebarea ta, denota necunoastere si lipsa cultura si gandire crestina.deci esti ateu sau orice altceva.raspunsul nu o sa te ajute.ma tem ca trebuie sa te ajuti singur.

| DumnezăuTatăl explică (pentru anonim_4396):

Nu am pus intrebarea ca sa ma ajutati din punct de vedere "spiritual".Am pus intrebarea doar ca sa aflu raspunsurile voastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Waw.ma spinoza ma? totipentru unul, inseamna ca atunci ccand un om are nevoie de ajutor, noi toti sarim ca unul sa-l ajutam cu sfaturi, raspunsuri, si altele.tu vrei sa ne verifici cunostintele.pai spune domnule ca ai deschis un concurs si primul ia cununa ori premiul cel mare.ca mai deschiserta unii un concurs la relijie,sa vada si sa descopere cu dovezi in regula ezistenta Domnului, si faptul ca credinciosii sant multmaiprosti decat ei, mai retrograzi, mai nu stiu cum.da eu sant sigur ca am intrat pe TPU, sa ajut si sa fiu ajutat.nu m-am inscris in nici o intrecere ori examen.sant un om intre oameni, intre cei 7 miliarde de indivizi, dintre care daca dispar n-o sa observe decat cel mult 20 de insi, la fel ca voi dealtfel.

| dragos38 a răspuns:

A doua este mai apropiata de realitate
de fapt biblia nu face referire la dumnezeu ci la zeii

| contαbαndonαt a răspuns:

Varianta a 2-a imi pare mai rezonabila.

P.s.:Nu consider ca era nevoie sa scrii "obositi" intre ghilimele caci multi chiar sint obositi (atat la propriu cat si la figurat) laughing

| Memecy a răspuns:

Intrebarea ta este de-a dreptul interesanta! insă cine este Dumnezeu? ca sa fie creat sau sa creeze?

| Memecy a răspuns:

Dumnezeu are putere prin noi da si pe langa noi, si noi prin el sper ca intelegeti...

| marinelpop a răspuns:

Adam a fost creat după "chipul lui Dumnezeu" (Geneza 1:27). Aceasta nu înseamnă că Adam semăna la înfăţişare cu Dumnezeu. Aşa cum am văzut în primul capitol, Iehova este un spirit invizibil (Ioan 4:24). El nu are un corp din carne şi oase. Adam a fost creat după chipul lui Dumnezeu în sensul că a fost înzestrat cu calităţi divine, cum ar fi iubirea, înţelepciunea, dreptatea şi puterea. În plus, Adam fusese creat cu liber arbitru, aceasta fiind o altă asemănare importantă dintre el şi Tatăl său. El nu era un robot, ci putea să ia decizii şi să aleagă între bine şi rău. Dacă ar fi ales să asculte de Dumnezeu, ar fi putut să trăiască pentru totdeauna în Paradis pe pământ.