| FuckTWorld a întrebat:

Se spune ca am fost creatii dupa chipul si asemanarea lui Dumnzeu. Dumnezeu este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr. (Ioan 4:24).De aici deduc ca Dumnezeu este acorporal.Cum sa fii creat dupa chipul si asemanarea a ceva acorporal?

Răspuns Câştigător
| Dorugar a răspuns:

Ha ha ha... daca Tatal este Duh, adica o fantoma, cine a mancat juninca si cele 40 de turte la legamantul cu Abraham?
2 Cum sa fie Dumnezeul intrupat Isus cand Yehova te invata in Isaia 43, 11 ca nu exista alt Dumnezeu decat El...dar nici alt Mantuitor?
Tu crezi ca Dumnezeu minte?
3 Ce sa intelegem din afirmatia ta ca Isus este Dumnezeu, sa intelegem ca Dumnezeu se inhaita cu golanii si facea sarlatanii sub forma de exorcizari de care era constient ca fac rau in loc de bine? (vezi Matei 12.42)

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Chipul lui Dumnezeu face referire la partea imaterială din oameni. Îl face pe om diferit de lumea animală, îl aşează pe om ca administrator pentru celelalte creaturi ale lui Dumnezeu (Geneza 1:28), şi îi permite să comunice cu Creatorul său. Este vorba despre o asemănare în sens mental, moral şi social.

Mental, omul a fost creat ca o fiinţă raţională, cu voinţă, cu alte cuvinte omul fiind capabil să gândească şi să aleagă. Aceasta este o reflectare a libertăţii şi inteligenţei lui Dumnezeu. Ori de câte ori cineva face o invenţie, scrie o carte, pictează un peisaj, compune o melodie, calculează o sumă sau dă nume unui animal, aceste lucruri arată faptul că noi am fost făcuţi după asemănarea lui Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Vroiam sa te felicit pentru raspuns si sa iti zic cat de mult apreciez ca ai dat un raspuns de la tine. Am zis totusi sa il verific pe internet. Dezamagire.

Draga Ema, sunt convins ca iti poti folosi si acea parte a mintii care genereaza rationamente, nu doar pe aceea care foloseste memoria.

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Cine l-a creat pe om?
Vrei sa zici ca zeul ala mic si gelos pe alti zei mai mari, adica ala care a mancat o juninca si 40 de turte la cortul lui Abraham dupa ce au incheiat legamantul?
Cum l-a creat zeul asta al unui trib de pastori, pe om? Din produsul rezultat din digestia junincii?
Hai las-o mai moale cu minciunile ca te faci de ras, tu nu stii ca minciuna pute?
Cum sa poata unul care munche si se cache ca si calul lui Gruie, sa creeze oameni?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Ei sa stii tu ca eu ma laud cu Dumnezeul meu! El este cel mai mare si cel mai puternic!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Ba al meu e cel mai puternic, al tau este doar un kkfleaka.

| MMihai a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/4/
19. "Doamne", I-a zis femeia, "vad ca esti proroc.
20. Parintii nostri s-au inchinat pe muntele acesta; si voi ziceti ca in Ierusalim este locul unde trebuie sa se inchine oamenii."
21. "Femeie", i-a zis Isus, "crede-Ma ca vine ceasul cand nu va veti inchina Tatalui, nici pe muntele acesta, nici in Ierusalim.
22. Voi va inchinati la ce nu cunoasteti; noi ne inchinam la ce cunoastem, caci Mantuirea vine de la iudei.
23. Dar vine ceasul, si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si in adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal.
24. Dumnezeu este Duh; si cine se inchina Lui trebuie sa I se inchine in duh si in adevar."
25. "Stiu", I-a zis femeia, "ca are sa vina Mesia (caruia I se zice Hristos); cand va veni El, are sa ne spuna toate lucrurile."
26. Isus i-a zis: "Eu, Cel care vorbesc cu tine, sunt Acela."

| MMihai a răspuns:

Lucrurile trebuie înțelese în ansamblul lor.
Chipul și asemănarea în acest caz se referă la ceva de esență și nu de aparență.
Este vorba despre caracterul divinic al speciei oameni.

| Dorugar a răspuns:

Cum sa fie Dumnezeu un Duh daca la Legamantul incheiat cu Abraham a mancat o juninca si 40 de turte?
Eventual Duh a fost ceea ce i-a iesit din matzul gros sub forma de basescu. din

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumezeu duh este tatal. dumnezeu intrupat este Iisus Histos {cuvantul] care la creatie; era cu Dumnezeu si cuvantul ERA Dumnezeu.si duhul sfant de viata datatorul.deci este asemanare dar corporala doar cu Iisus mantuitorul restul este duhovniceasca.

| Dorugar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha ha ha... daca Tatal este Duh, adica o fantoma, cine a mancat juninca si cele 40 de turte la legamantul cu Abraham?
2 Cum sa fie Dumnezeul intrupat Isus cand Yehova te invata in Isaia 43, 11 ca nu exista alt Dumnezeu decat El...dar nici alt Mantuitor?
Tu crezi ca Dumnezeu minte?
3 Ce sa intelegem din afirmatia ta ca Isus este Dumnezeu, sa intelegem ca Dumnezeu se inhaita cu golanii si facea sarlatanii sub forma de exorcizari de care era constient ca fac rau in loc de bine? (vezi Matei 12.42)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorugare? nu stiu ce vivlie cetesti, nici ce religie sau credinta ai.am dat un raspuns pe care nu consider ca trebuie sa ti-l explic tie.te poftesc sa termini cu amestecarea tampeniilor tale in ceia ce nu intelegi in crestinism din nestiinta sau necunoastere.ba chiar te rog. poti sa0mi dai ignor, sau sa pur si simplu sa nu te mai bagi in sama, nu de alta dar ma stii in stare sa te spurc sa nu te mai speli cu toata apa dunarii, pe inaintasii tai pe tine si pe urmasii tai in vecii vecilor.nu-mi face placere dar, exagerezi.

| unul1 a răspuns:

Cand am vorbit cu cineva care a studiat biblia mi se pare ca undeva scrie ca va fi creat dupa chipul si asemanarea a celui ce va sa vina.

| nsalion a răspuns:

Simplus si la obiect Dumnezeu nu este intrupat dar este in tot si toate si el a creat pe toate din energi adunata care a format materia ca sa o luam si asa si sa intelegi.