| Alphawolf a întrebat:

Daca Dumnezeu este omniscient, care este sensul omniprezentei lui?

12 răspunsuri:
| Alphawolf explică:

@victoria, @mihaibrasov, omniprezenta implica cunoasterea prezentului, iar omniscienta implica inclusiv cunoasterea viitorului. Omniscienta implica si omniprezenta. Omniscienta si omnipotenta anuleaza sensul omniprezentei.

| Alphawolf explică:

@greudespus, nu cred ca este valabila explicatia ta, pe mine nu ma multumeste. Daca ai tot prezentul sincron in minte, in mod normal vei sti si viitorul, indiferent de infinitatea posibilitatilor cuprinse in liberul albitru. In omniscienta este universul, toata cunoasterea, toate intrebarile si raspunsurile, toate starile si desfasurarile, nimic nu este in afara omniscientei. Cum putem noi crea cunoastere? Si din ce? Omniscienta este in afara timpului, este la limita infinitului.

| mihaibrasov a răspuns:

Daca imi demonstrezi ca omniprezenta lui nu are sens, eu iti raspund la intrebare. Mi se pare o intrebare destul de retorica.

| greudespus a răspuns:

Omniscienta este gresit inteleasa, adica imagineazati un computer, care are un soft ca la sah, si care vede instantaneu toate posibilitatile de alegere, si efectele produse de fiecare in parte, dar care nu poate sti ce vei alege(poate influenta prin gandurile transmise, dar nu impune, insa mai poate face si calcule probabilistice, asa ca din milioane de posibilitati reale, raman probabile doar cateva), intrucat tu ai libertatea de alegere.Altfel suntem robotei.
Are insa un plan macro, pe care nu il negociaza, adica daca vrea ca sfarsitul sa vina in 3000, nimeni nu va putea sa aduca sfarsitul mai devreme (razboi nuclear, etc)
Asadar nu stie nici El ce voi alege eu in clipa urmatoare, insa stie ce posibilitati am, si probabil ca imi ofera consiliere pentru a lua cea mai buna decizie. Daca primesc sau nu, este alegerea mea.

| Filip23 a răspuns:

Este bine sa te intrebi, dar cred ca nu doar despre omniscienta, sau omniprezenta, ci si despre ce ar vrea Dumnezeu de la tine. Daca Dumnezeu s-ar pune la dispozitia oamenilor, cred ca ar fi interogat, scanat, radiografiat, disecat samd. Nu crezi ca ordinea isi are si ea pretul ei? Gandeste-te la lumea noastra democratica de azi (si din ultimul secol). Pare mult mai buna decat cele din trecut, dar oare este cu adevarat? Gandeste-te la eventualii tai nepoti, ca s-ar putea sa nu mai aiba ocazia sa muste dintr-o piersica, pentru ca lumea dinainte a vrut sa aiba "mai mult", sau pentru ca strabunicii lor au vrut mai degraba sa il disece pe Dumnezeu, decat sa multumeasca pentru ceea ce au de la El.

| Ea a răspuns:

Omniscient înseamna a şti totul. Încearcã sã îţi închipui un prieten care tocmai a avut un accident şi este grav rãnit. Ştii totul despre starea lui, despre ce operaţii a fãcut, ce traumatisme are, cum se simte, cum a avut loc accidentul, ş.a.m.d. Totuşi, nu crezi cã a şti nu este suficient? Dacã ţii la persoana aceea, îţi doreşti sã fii acolo, sã o încurajezi. Sã o sprijini. De aceea este necesarã omniprezenţa lui Dumnezeu. El nu se mulţumeşte sã ştie prin ce trecem, este peste tot, ca sã ne ajute sã trecem…

| eugeniu_6685 a răspuns:

O intrebare cu raspuns scurt: informatie si actiune.

| Leon a răspuns:

Buna intrebare, cred ca explicatia ta e de altfel unul dintre putinele raspunsuri la intrebarea 'Ce este infinitul?'

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu il limitezi pe DUmnezeu la 3 dimensiuni jumate care tu le cunosti, (inaltime latime lungime si timp) stiinta a descoperit ca sunt cel putin 10 dimensiuni 6 care noi nu le mai cunoastem de cand Adam a pacatuit (interesant ca ne luam de adam de fiecare data tongue el a stiu t ce face cand a mancat din marul ala eva erea cea pacalita) in fine, studiaza mai mult in domenoil de hiperdimensiuni si vei gasi ceva interesant, uite poti sa incepi aici cauta pe google (daca sti engleza) "mr and mersi flat in flatland" si alegi primul ceao

| DrunkenRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-ai starnit curiozitatea happy Cum adica stia ce face cand a mancat din mar?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu, daca n-ar fi omniprezent (prezent peste tot, pretutindeni), n-ar fi fost nici omniscient (atotstiutor), si nici noi ca specie, n-am fi existat. Totul se leaga. Iar legatura intre cele doua, consta in existenta si cunoastere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar ti-au marcat crestinii astia nenorociti raspunsul cu "stupid". PENIBIL! Prea multi de "omni-" ii baga in ceata...saracii de ei.