| anyia a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista, daca Biblia e o carte scrisa "la vrajeala" si contine numai minciuni...imi puteti raspunde la "de ce-urile" existente astazi? Asta pentru ca am citit raspunsurile la intrebarea pusa de Minks cu "un batranel simpatic". Nu ca eu as fi deplin convinsa de toate aceste lucruri, dar noi ne formam o parere cu privire la anumite lucruri( Dumnezeu, religie, Rai/Iad etc.) si avem impresia ca toti gandesc ca noi.

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Se intimpla totul cam in nestire.Cucul isi pune oul in alt cuib si pleaca fara a se uita inapoi. Pomii fac roade pe care le scapa pe pamint si nu se apleaca sa le ridice daca cad in noroi. Fara durere,fara iubire, fara cuvint, fara sa-si dea seama Dumnezeu face ingeri precum ochiul face lacrimi.Religia nu este altceva decit o anticipatie ipotetica asupra mortii.Nu poate fi anticipatie asupra dumnezeirii. Daca n-ar fi asa s-ar avea in vedere bucuria de a trai dar in religie tot substratul caii urmate il avem promis dupa moarte.

| Zenithf a răspuns:

Toate sunt sabloane, in care suntem antrenati de mici ca sa ne incadram. Se vorbeste despre libertatea de a alege, dar in realitate noi suntem condusi de altii pentru a face o anumita alegere. Eu cred in Dumnezeu dar ma indoiesc ca exista o religie care sa-L reprezinte doar pe El, si nu reprezinta si o gramada de interese straine pe langa.

| Nicoleta a răspuns:

Daca Biblia era "o vrajeala", atunci nu ar fi rezistat atatia mii de ani. De-a lungul istoriei, au existat momente in care se dorea distrugerea Biblie. Enorm de multe Biblii au fost arse in acea perioada, si totusi ea mai exista si astazi, e cea mai citita carte din lume si cea mai raspandita.Nimeni nu a putut dovedi ca ceva din ea este neadevarat. Daca ar fi fost o simpla carte, cu siguranta nu ar mai fi existat de mult.

| anyia explică:

@sweetypunkebig grine ce, daca exista Dumnezeu, noi nu il vedem? De ce exista atata rau pe pamant? De ce alergam ca orbii dupa turma si refuzam sa ne asiguram ca ce spune preotul la biserica e adevarat? De ce exista atatea religii daca la inceput a fost una singura? Mai pot continua, sunt sute de intrebari care pot fi puse pe tema religiei.

| anyia explică:

@Nicoleta: si nimeni nu a putut dovedi ca este ceva adevarat.

| ɐzʇıןoʌɐıp a răspuns:

Eu nu cred in nimic mai mult sau mai putin, decat in ceea ce vad, aud(si ma asigur). Care ar fi de ce-urile zilelor noastre?