| alex90 a întrebat:

Eu sunt ateu, dar totusi nu sunt atat de convins, nu pretind ca detin adevarul absolut. Dar am o intrebare. Fiecare religie pretinde ca e cea adevarata. TOtusi, care e cea adevarata? Care e cartea sfanta, care contine doar adevarul? Nu putem spune asta despre biblie, contine multe mituri din alte religii. De exemplu potopul, fecioara Maria, Iisus-Mantuitorul, Invierea lui, se gasesc si in alte religii mai vechi. Biblia nu este atat de originala cum pare pentru unii. Chiar daca nu vor sa creada. Aceasta carte este considerata de unii specialisti o carte plina de contradictii, mituri si minciuni. Bineinteles, are pilde si invataturi bune, chiar daca sunt ateu, recunosc asta. Coranul este la fel ca si biblia. Este vreo carte pe aceasta lume care sa fie adevarata si sa para inspirata de Dumnezeu? Ar exista o carte sfanta, care ar putea demonstra existenta lui Dumnezeu? Sau nu ar avea ce demonstra?

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pai tocmai despre asta este vorba.De ce crezi ca crestinismul este religia tolerantei?raised eyebrows
Un adevarat crestin nu are absolut nicio problema cu alta persoana de alta culoare.Ai dreptul sa citesti toate cartile din toate culturile lumii si vei vedea ca toate ajung la un punct comun.La El.Indiferent de nume. Oamenii de pretutindeni ii recunosc superioritatea si perfectiunea.
Totul depinde de cat repede intelegi. Unii inteleg din prima, altii ratacesc mereu nestiind ce sa aleaga si de cine sa asculte nestiind ca Dumnezeu nu e departe.Nu e in cer.Nu e in Rai. E in noi.De ce ne trebuie atat de mult timp sa ne dam seama?

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Scuze pentru raspunsul de mai devreme...
Acum mi-am amintit o vorba: "Daca crezi in Dumnezeu si nu exista, nu o sa peirzi nimic, dar daca nu crezi in Dumnezeu si el exista, ai pierdut tot". Cugeta la asta!

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Ateii nu cred in nici o religie...pentru a nu crede intr-o religie, trebuie sa stii ce spune adica s-o studiezi foarte bine...

Ce contradictii gasesti in Biblie? Cine sunt "acesti specialisti"?

| Black a răspuns:

Uita-te pe asta in primul rand

http://www.TPU.ro/......la-care-s/

Pai in primul rand: incearca sa te interesezi mai bine inainte sa sustii chestii care nu sunt corecte.
Acum: Religia Islamica (cea cu Coranul)
Diferenta e ca ei cred doar in Dumnezeu... nu si in Iisus Hristos si in nici in multi altii
In legatura cu Biblia: Tu stii de cand exista Ea ma?
De mii de ani. De unde stii tu ca e plagiat? lol... nu e plagiat desteptule, E o invatatura, e normal sa sa se asemene multe carti gen Biblia... pentru ca e o invatatura lol
Nu Biblia face Religia ma...Credinta in Dumnezeu este de mii de ani... ce conteaza numele cartii lol?
Asa i l-au pus oamenii: Biblie si au scris in ea ce scria in alte carti/ testamene sau ce sunt alea :)
Religia islamica seamana din multe puncte de vedere cu cea crestina, iar asta nu pentru ca una din ele este copiata dupa cealalta, ci pentru ca este o singura invatatura... iar oamenii o vad in diferite forme.
Toate religiile sunt foarte bune atata timp cat nu te indeamna la prostii, ci din potriva, te indeamna sa faci bine, (ma refer la religiile care se bazeaza pe existenta lui Dumnezeu)(nu la cele cu animale si cu alte personalitati gen Buddha)
Eu nu am nimic cu nici o religie.
Iar daca tot esti ateu de ce te intereseaza?
E posibil sa fie foarte multe contradictii; si care e problema?

| palaghianu a răspuns:

Pentru Black: Nu stiu daca ai sa ma crezi insa eu am vorbit cu un om din religia islamica, si ce am aflat ma socat.Coranul indeamna credinta in Iisus hristos.Nu am citit coranul da am curajul sa pun mana in foc ca acel om nu minte.Om mai credincios ca ala nu am vazut.

Pentru Poet Vagabont:Afla ca Tatal Nostru de exemplu are nu mai putin de 42 de contradictii cu biblia si rugaciunea insasi:Un exemplu mai simplut, care nu este insa prea evident.Eu am o colectie de nu mai putin de 100 de contradictii. Daca te intereseaza vorbim pe privat.Si acum exemplul.:"care esti in CERURI"..."precum in CER". Zimi ce ne spune biblia? Ca este un cer sau ca sunt mai multe?(vezi pluralul si singularul folosit in aceeasi rugaciune)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi exista vreo carte, dovada care sa conteste total existenta acestuia? O luam dupa probe, care sunt si de o parte si de alta in egala masura.totusi, sa zicem ca merg pe evolutie: din cate stiu eu, ca sa poti sa te inmultesti, sa evoluezi, trebuie sa pornesti de undeva, asa cum 0 ori 1100000000 un nr infinit este egal cu 0, asa vad eu evolutionismul acesta, nu-i vad punctul de unde a inceput linia.

| Eu4EverX a răspuns:

Nimic nu e mithappy

Dar continua sa crezi asta si sa fi ateu si vei vedea unde o sa ajungihappy

| cornelmarius a răspuns:

Alex daca vrei sa afli adevarul absolut si lucruri pe care nu se aude in lumea asta te astept sa vorbim pe skype. O sa aflii tot ce doresti.

| bocascity a răspuns:

Coranul neagă doctrina Trinităţii

După mărturisirea lui însuşi(Sura 2:97, 5:52), Coranul pretinde a fi o confirmare a Scripturilor precedente, adică Biblia. Totuşi el nu confirmă cele scrise de mai sus ci dimpotrivă se contrazice.

"Şi aceia sînt necredincioşi care zic: "Dumnezeu este al treilea din trei". Căci nu este Dumnezeu afară de unicul Dumnezeu, şi dacă nu se vor păzi să vorbească astfel, îi va atinge pe cei necredincioşi din ei o pedeapsă drureroasă." (Sura 5:77)

Muhamed face în acest verset o aluzie la Sfînta Treime şi ne numeşte, pe noi, cei care credem în Sfînta Treime, necredincioşi. Totuşi vorbele lui nu sunt adevarate. Pentrucă noi, creştinii, nu credem că "Dumnezeu este al treilea din trei", ci noi credem că Dumnezeu este UNUL(nu trei), care s-a descoperit şi se descoperă în trei Persoane, Dumnezeu Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt. Sînt mai multe versete în Coran care atacă direct Sfînta Treime. Musulmanii nu pot să înţeleagă cum Isus poate fi Fiul Lui Dumnezeu. Aceasta este o barieră peste care le este foarte greu să treacă. De ce? Pentrucă în înţelegerea Coranului, Dumnezeu ar fi trebuit să aiba o soţie ca să poată avea un fiu. Deci cu alte cuvinte, Sfînta Treime ar fi trebuit să existe după formula :"Tatăl+Mama+Fiul". Toate lucrurile sunt luate din punct de vedere omeneşte. Aşa cum şi Nicodim vroia să înţeleagă naşterea din nou din punct de vedere omeneşte şi l-a întrebat pe Domnul Isus :,, Cum se poate naşte un om bătrîn? Poate el să intre a doua oară în pîntecele maicii sale, şi să se nască?"(Ioan 3:4) Isus nu a fost născut sau creat pentru ca sa fie Dumnezeu Fiul, El…
Dupa parerea mea...pana la urma toti suntem oameni.si toti ne inchinam la Dumnezeu.in afara de cei ce idolatrizeaza alte divinitati

| nobody_7406 a răspuns:

Chiar daca exista religii diferite si carti care sustin anumite lucruri, toate au un punct comun: acela ca Dumnezeu exista. Deocamdata nu putem stii ce este adevarat si ce nu, insa tot ce trebuie sa facem e sa fim buni, intelegatori, iubitori, sa traim in pace.si sa speram la o lume mai bunahappy Ce e dincolo de noi poate nu vom afla niciodata...

| Roxana_2865 a răspuns:

Cum te poti numi ateu cand de fapt tu nu esti convins ca esti?
Daca vei deschide Biblia in (1 Timotei 3:16-17 ) spune ca Biblia este insuflata de Dumnezeu... Dumnezeu ne si invata sa nu adaugam sau sa scoatem din Cuvantul Lui, dar omul a ales sa creeze mai multe secte, de aceea exista 18 confesiuni in Romania, fiecare om si-a ales propria credinta, propriul obicei. Daca vei deschide Biblia in( Faptele Apostolilor 11:26)acolo scrie ca pentru prima oara s-a dat ucenicilor denumirea de Simpli Crestini... Exista un singur Adevar, iar acela te va face liber, daca tu cu adevarat vei crede asta happy

| Roxana_2865 a răspuns:

Cum te poti numi ateu cand tu nu esti convins ca esti? Dumnezeu spune in 1 Timotei 3:16-17 Ca Biblia este insuflata de Dumnezeu ...Este aceeasi Biblie pentru toata lumea, pentru toate religiile.Nicaieri nu vei gasi o alta Biblia decat daca omul a creeat o alta carte pe langa aceasta. Dumnezeu ne spune sa nu scoatem si sa nu adaugam la Cuvantul Sau, dar omul a ales sa rastalmaceasca Biblie asa cum a creeat Coranul, care nu este acelasi lucru cu Biblia, de aceea asta te face sa fi confuz.Sunt 18 confesiuni create numai de mana omului. Iar singura religie este cea din Faptele Apostolilor 11:26 cand pentru prima oara li s-a dat ucenicilor numele de SIMPLI CRESTINI.Singura dovada ca Dumnezeu exista este ceea ce esti tu acum, ceea ce vezi in dreapta si in stanga ta, dar daca vei avea o credinta oarba nimic nu o sa ti se para credibil doar daca vei citi Biblia happy

| statuianuda a răspuns:

... vai de capu' vostru. Credinciosii? IQ egal zero. Barat!