| Celcestietot a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista sau Divinitatea, atunci de ce plang icoanele? De ce savantii nu gasesc nicio explicatie, ca doar suntem in secolul 21 si aproape trimitem oamenii pe Marte? De ce oamenii care au boli incurabile si se roaga la icoana respectiva sunt vindecati? Cum explicati asa ceva, va mai indoiti ca Dumnezeu / Divinitatea nu exista? Daca va mai indoiti, de ce faceti asta?

NOTA : Tratati serios subiectul, deci fara mistouri.

170 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu te închini la icoane? Ferească Dumnezeu să faci așa ceva! Icoanele sunt picturi făcute de oameni,nu sunt sub voia Domnului.În Biblie zice că Dumnezeu se poartă drept cu cei drepți și cei nedrepți. Unde ai văzut icoane plângând? În Biblie zice „Nu credeți ceea ce vedeți,ci credeți ceea ce nu se vede ". Practic,nu crede în icoane,care poți să le vezi ușor,ci crezi în Dumnezeu cel Atotputernic care nu se vede. Diavolul face ca icoanele să plângă, pentru a întări credințele greșite a așa-zișilor creștini, sper că nu comit blasfemie. Deci, da, cam asta e explicația

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Gresit. Cum poate diavolul sa aiba putere de exemplu asupra icoanei Fecioarei Maria sau a pruncului Iisus? Ce credinte gresite ar putea sa creeze, ca doar nu ne inchinam lui Satana? Sunt icoane care plang peste tot pe glob. Uite niste imagini :

https://www.google.ro/......ps?/search

| Bizon95 a răspuns:

Tratez foarte serios subiectul
cate icoane ai vazut tu care sa planga singure, DUPA CE LE-AI INSPECTAT PE TOATE PARTILE, SI L-AI PAZIT CU CATEVA ZILE INAINTE SA NU PUNA CINEVA "LACRIMI" ARTIFICIALE?!?

cu alte cuvinte AI VREO DOVADA **OARECARE** CA PLANSUL NU E FAKE
ci nu e o incercare DISPERATA din partea bisericii sa mai adraga credinciosi care sa ii doreasca o minune, NU o sa uit in vecii vecilor coada de la butoiul mare cu apa "sfintita" care nu se golea pentru ca in spate curgea apa de la "sfantul robinet"

acum, SA NU CARECUMVA SA CREZI CA NU CRED CA EXISTA DIVINITATE, cred ca exista, CAT CUPRINDE, si nu pentru ca as avea credinta (cum spunea Tom Hanks in Codul lui Davincii 2: nu am fost binecuvantat cu darul asta) ci din cauza ca am vazut PERSONAL unele chestii

TOTUSI, am vazut personal o tona si jumatate de abuzuri din partea preotilor SI MAI ALES A BISERICII, iar parerea mea e ca RELIGIA E O TAMPENIE

si mai ales NU exista nici o dovada OARECARE (nici macar lacrimile alea) cum ca Dumnezeu ar fi asa cum spune religia!

hai sa repet

NU Dumnezeu e o tampenie, NU credinta e o tampenie, dar RELIGIA E O TAMPENIE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Se vede că ai fost mințit. Chiar dacă nu ar fi a Satanei, Dumnezeu nu ne-ar cere să ne rugăm unei icoane neputiincioase, doar fiindcă plânge

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-a vorbit tie personal D-zeu si ti-a spus sa te rogi la icoane?
sau asta ti-a spus un preot?
DE CE il crezi pe preot, TI-A DOVEDIT CA *EL* A VORBIT CU D-ZEU?!?

daca nu, atunci esti o oaie iar preotul iti e STAPAN si nu ai nici o treaba cu nici un D-zeu

| StrongHeart a răspuns:

De ce apa dupa cateva zile are miros urat si apa sfintita nu? Sunt intrebari care ma tin si pe mine in priza, si ma gandesc ca poate gresesc..Nu stiu sa-ti raspund

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Am zis că cred în preot? Nu.Nici măcar nu sunt ortodox.Ce nu înțelegi, din moment ce am zis CLAR SĂ NU SE ÎNCHINE? Data viitoare, gândește înainte să răspunzi

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, am citit mesajele in oridine gresita si mi-am facut o idee foarte gresita

PUNCTUL MEU RAMANE, ca idee, insa nu iti mai e adresat tie ci conceptului de a te ruga la icoane in general

inca odata scuze, daca tot calc in strachini macar sa am minimum de decenta sa ma scuz! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

No bine,scuze și eu.Dar, cum am spus, icoanele sunt neputiincioase să ne ajute, în loc ca ăia care se închină la icoane să o facă la Dumnezeu, o fac la așa ziși „sfinți ". Asta e IDOLATRIE

| Celcestietot explică (pentru Bizon95):

Da, tu te referi mai mult la oamenii care slujesc prin biserici, ok. Totusi nu au de aface icoanele care plang cu preotii, pentru ca nu sunt "mana in mana". Asa ceva consideri dovada? :

https://iconreader.wordpress.com/......-god-weep/

| Celcestietot explică (pentru StrongHeart):

Bine spus.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Daca te inchini lui Iisus, Iahve si Fecioarei Maria, nu vad care ar fi problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Uite ce zice Biblia :Sa nu-ti faci chip cioplit si nici asemanare a vreunui lucru din cate sunt in cer, sus, si din cate sunt pe pamant, jos, si din cate sunt in apele de sub pamant! Sa nu te inchini lor, nici sa le slujesti lor" (Ies. 20, 4-5)
Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!" (Ies. 20, 2-3).

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Pai da, dar tu te inchini chipului de pe icoana respectiva, nu lemnului sau statuii. Daca este Iahve pe icoana (pictat de ex), ce, nu ii te inchini Lui? Repet :,, Daca te inchini lui Iisus, Iahve si Fecioarei Maria, nu vad care ar fi problema.''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

În primul rând, nimeni nu știe cum arată Dumnezeu, picturile acelea sunt 0 față de cum arată de fapt.În al doilea rând, că vrei, că nu vrei, dacă te închini la icoane, faci idolatrie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Biblia nu permite închinarea la icoane, Dumnezeu poruncește să te închini numai și numai Lui, punct!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru StrongHeart):

Încearcă,și mai discutăm după

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Pai si ce, Cei mentionati mai sunt de partea lui Satana? Fara aceste Divinitati nu s-ar fi facut nimic. Dumnezeu a creat, iar Fecioara Maria a nascut pe Iisus care este mantuitorul lumii. Nu este nimic rau in a te inchina unor Exemple bune de urmat. Doar la Acestia ma refer, nu la oameni, sfinti s-a.m.d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dar și Maria a avut păcate,în loc să te închini lui Dumnezeu,care e fără prihană, te închini Mariei? Ea doar l-a pus pe pământ pe Isus, Duhul Sfânt a dat, de fapt, viață lui Isus, fiindcă Duhul Sfânt mai e și Dătătorul de viață

| Alexandrionelu a răspuns:

Sunt niște șarlatani, de aceea biserica nu permite oamenilor de știință sa verifice așa-zisele minuni pentru a nu se afla adevărul. "Minunile" sunt făcute pentru a atrage oamenii creduli și odată prinși în plasa, a beneficia de avantaje materiale. Biserica este cea mai mare teapa din istorie. Sa faci bani "vânzând" iluzii și speranțe. Deșteptati-va oameni buni!

| Celcestietot explică (pentru Alexandrionelu):

Nu este adevarat ce spui. Au fost lasati savanti de catre biserica ca sa afle ceea ce se intampla cu adevarat si tot fara explicatie raman.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Pai da, dar daca nu era fara pacat, crezi ca se mai nastea Iisus prin ea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Greșești,prin ea s-a născut Isus, ce-i drept, dar asta nu înseamnă că trebuie să te închini ei.Pe cine alegi tonguee Dumnezeu sau icoane? Nu-mi spune,căci știu că vei zice „În Dumnezeu,dar icoanele...". Frate, Dumnezeu a zis CLAR și DIRECT să nu te închini la idoli, iar icoanele pot fi catalogate ca idoli. Nimeni nu mântuiește decât Isus Hristos, singura jertfă de ispășire a păcatelor, icoanele nu vor mântui în veac

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Nu icoanele, ci actiunile au dus la posibila mantuire. Oricum, nu diavolul manipuleaza acele icoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă te referi la Isus, ai dreptate, dar dacă te referi la icoane, greșești. Ce e greu de înțeles? Icoanele au fost făcut doar ca să ne putem închipui cum erau oamenii cutare fizic, nu sunt pentru închinare frate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

De cine asculți? De Dumnezeu sau eretici?

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Nu gresesc oricum as spune. Fara precedenta zale, nimic nu s-ar fi legat, totul s-ar fi rupt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Oricum nu te închina la icoane

| mentholinks a răspuns:

Acum cativa ani, cred ca inainte sa fie Youtube-ul, a circulat un clip pe internet in care un calugar sau preot rus arata si explica cum si ce faceau ei la icoane ca sa planga chiar si cu "sange". Nu mai tin minte mai nimic din clip, cum am spus, a fost acum peste 12 ani cred. Recent am vazut un clip care nici macar nu e un clip ci format din poze cu lumina de la Ierusalim. Cine stie ce dracie mai e si acolo fiindca arata exact ca un laser care intra pe un geam din tavan pana la locul acela incuiat. Iar apoi lumanarile care se aprind si nu ard, de fapt nici macar nu e foc ala, arata ca o lumina sintetica.

| RAY a răspuns:

Ceea ce scrii ar fi blasfemi sa se intample interzise in poruncile lui iahve