| Celcestietot a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista sau Divinitatea, atunci de ce plang icoanele? De ce savantii nu gasesc nicio explicatie, ca doar suntem in secolul 21 si aproape trimitem oamenii pe Marte? De ce oamenii care au boli incurabile si se roaga la icoana respectiva sunt vindecati? Cum explicati asa ceva, va mai indoiti ca Dumnezeu / Divinitatea nu exista? Daca va mai indoiti, de ce faceti asta?

NOTA : Tratati serios subiectul, deci fara mistouri.

170 răspunsuri:
| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Icoanele plang si automat este o dovada facuta intentionat de catre Divinitate cum ca exista, deci nu vad nimic rau in asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru orice timpenie afirmata de cineva de-a lungul istoriei se va gasi si un savant care sa o "dovedeasca". Metoda stiintifica necesita posibilitatea REPRODUCERII unui eveniment intr-un mediu controlat si rezultatul sa fie previzibil. Acum ia vezi la care dintre povestile crestine poti sa o aplici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Prima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu mai crede în tâmpeniile acestea, te afli în mare pericol.Ce nu pricepi din moment ce Dumnezeu a zis CLAR să nu-ți faci chip cioplit? E așa greu? Toți sfinți (în afară de Isus )au avut păcate

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Hai ca deja spui niste prostii mari cat Burj Khalifa. Daca ai fi citit din Biblie atent, ai fi aflat ca treaba sta cu totul altfel. Poti sa intrebi pe cine vrei tu asta. Invataturi gresite...

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

S-au dovedit intamplarile din Biblie ca fiind adevarate si ti-am mai scris asta alta data si nu mai le reproduc aici. Atunci, tu de ce crezi in ce spun oamenii de stiinta, de ce mai ai incredere in cineva, daca nimic nu este "sigur"? Tu cum de sti ca persoanele din jurul tau nu te mint? Tu esti sigur ca traiesti si ca nu te aflii intr-o simulare? Ceva de genul esti tu, nu ai incredere in nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Doamne,de ce dai loc ispititorului? Isus a spus „Înapoia Mea, Satano! Este scris: ‘Să te închini Domnului, Dumnezeului tău, şi numai Lui să-I slujeşti’.".

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Hai ca ai inteles totul cum nu trebuie din Biblie. La capitolul icoane m-ai lamurit, acum raspunde si la asta :

,, Hai ca deja spui niste prostii mari cat Burj Khalifa. Daca ai fi citit din Biblie atent, ai fi aflat ca treaba sta cu totul altfel. Poti sa intrebi pe cine vrei tu asta. Invataturi gresite...''

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

De cate ori sa iti spun ca am scris ca NU TREBUIE SA TE INCHINI LA SFINTI?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Știi ce? Poate că eu nu te conving, dar accesează următoarele linkuri :
https://www.jw.org/......inchinare/
https://cultural.bzi.ro/......oane-17098
https://www.tpu.ro/......am-la-ele/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Atunci de ce ai mai pus întrebarea asta?

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Ca sa imi raspunzi la ea, nu sa pui alte intrebari si dupa sa dai vina pe mine ca eu "lungesc subiectul".

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

De cate ori sa iti spun ca M-AM REFERIT LA ALT TIP DE INCHINARE?

Te INVARTI intr-un CERC de la inceputul discutiei si cu raspunsurile finale in fata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Biblia e bazata pe UNELE fapte istorice. Nu imi zi mie ca "s-a dovedit" ca mariuca era fecioara - s-a dovedit ca e posibil ca un himen sa fie foarte elastic si sa se rupa doar la nastere, asta s-a dovedit fara indoiala sau ca timplarul a inviat si si-a luat zborul la taica-su, sau ca Noe a facut citamai portavionul din lemn si cu tehnologie de acum nspe mii de ani in care a ingramadit nspe specii. Persoanele din jurul meu pot sa ma minta mult si bine, noi sa fim sanatosi. Unele adevaruri sunt imovibile si infailibile, insa majoritatea depind foarte mult de perspectiva.

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Bine. Ramai pe varianta ta si eu pe a mea.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram sigur, si eu sunt penticostal happy

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Cine ti-a zis tie ma ca icoanele sunt sfinte? Omul nu? Daca iti zicea Dumnezeu ca sunt sfinte erau dar Dumnezeu uraste icoanele.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Celcestietot):

Fugi ba deaici cu giulgiul tau. O porcarie facuta tot de om. Dar totusi sa zicem ca Isus arata asa, cu ce ne ajuta pe noi? Degeaba il aveti voi (Ortodoxii si alte religii) pe Isus pe pereti daca nu il aveti in inima si nu faceti ce a facut el. El nu a fost betiv, nu a fost curvar, nu a furat, nu si-a facut alti Dumnezei si nu s-a inchinat LA IDOLI. Si Maria a fost o fecioara tematoare de Dumnezeu nici decum o sfanta, ca tot om cu pacate era (pacat fiind si daca ii spui aproapelui tau ca e prost)

| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Pai si ce, trebuie sa spuna Dumnezeu ca sunt, ca daca nu, nu este asa? Ilogic. Nu spune nicaieri in Decalog ca nu ai voie sa torturezi un om, ce faci? Mari prostii scrii. Deci daca eu il vad pe Dumnezeu in icoana, nu am voie sa ma inchin Lui, pentru ca Dumnezeu isi uraste propria icoana? Sper ca ti-ai dat seama ca NU este CORECT ceea ce scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Bă omule, nimeni nu știe cum arată Dumnezeu, cât trebuie să-ți spun?

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot explică (pentru GicaGigekGica):

Cred ca tu ma confunzi cu cei fara Dumnezeu. Da, daca ai inceput ''cu ce ne ajuta pe noi'', m-ai lamurit...

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Hahaha, nimeni spui? Mai citeste din Biblie...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai hai, zi ca s-au dovedit alea de mai sus. Uite cu ce umbla biserica - https://liber-cugetatori.ro/......lui-iisus/ - intre timp s-au calmat cu asta. Va trece si povestea icoanelor plingacioase... si peste cateva sute de ani, poate mii, daca nu reusim sa ne eliminam singuri pana atunci, va veni momentul cand omul va ucide si minciuna ultimului zeu si va fi cu adevarat liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Băi frate, când am zis nimeni, mă refeream la oamenii din prezent, ce tot lungești subiectul?

| Celcestietot explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Am inteles. Deci, nici Romania nu este adevarata, ca doar exista pagina de Wikipedia?

https://ro.wikipedia.org/wiki/România

| Celcestietot explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu cred asta, ba dimpotriva, vom afla cine este Dumnezeu si originile noastre se vor afla.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Pai de unde sti daca l-au vazut ei pe Dumnezeu sau nu, ai trait tu cu ei? Cica eu lungesc subiectul laughing!

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Siiigur. Pai si cele din viata reala cu privire la asa ceva, sunt toate fake, nu laughing? Nici daca l-ati avea pe Iisus in fata nu ati crede in ceva laughing! Bine frate, cum spui tu, asa este... pentru tine, pe mine nu m-ai convins. De ce spui ca sunt toate de pe internet cu privire la paranormal fake? Esti tu cercetator sau ai aflat ca exista o ORDINE MONDIALA care trucheaza totul laughing? Hai sa fim seriosi... nu sunt fake. Adu-mi argumente cum ca sunt fake, argumente bune.