| Celcestietot a întrebat:

Daca Dumnezeu nu exista sau Divinitatea, atunci de ce plang icoanele? De ce savantii nu gasesc nicio explicatie, ca doar suntem in secolul 21 si aproape trimitem oamenii pe Marte? De ce oamenii care au boli incurabile si se roaga la icoana respectiva sunt vindecati? Cum explicati asa ceva, va mai indoiti ca Dumnezeu / Divinitatea nu exista? Daca va mai indoiti, de ce faceti asta?

NOTA : Tratati serios subiectul, deci fara mistouri.

170 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Cine s-a rugat la ce icoana si s-a vindecat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar exista Dumnezeu ar incalca toate legile fizici, nu spun neaparat ca e imposibil sa existe dar totusi probabilitatea e prea mica, restul ce spui tu sunt baliverne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca icoanele, daca ar plange cumva, plang pentru noi. Nu uitati, daca D-zeu nu poate folosi oamenii, foloseste si pietrele. Poate ne revenim si noi...

De ce se vindeca, se vindeca pentru ca au credinta. In Dumnezeu.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Stiu ce am de facut, multumesc oricumwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru ce? Că nu te închinai sau că te închini în continuare

| Celcestietot explică (pentru RAY):

Nu chiar. Depinde de om. Este complicat oricum...

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Oamenii. Sunt recunoscute asemenea minuni de catre savanti. Daca nu ma crezi, te informezi tu.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Tu deja te referi la extraterestrii aici din cate se intelege. Presupun ca sustii teoria evolutionista.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Celcestietot):

Păi si de ce nu se duc toți bolnavii acolo?

| PumpkinDoll a răspuns:

Le-au gasit amintirile.

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Intreaba-i pe ei, nu pe mine. Oricum, asa ceva este dovedit.

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Cine a spus ca fac eu asta? Sigur eu nu. Si eu ma refeream la alt tip de inchinat. Gandeste-te putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

În cazul ăsta, greșeala mea! Totuși, nici un tip de închinat icoane să fie în mijlocul tău

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Celcestietot):

laughing. Arata-mi una. Uite, eu de exemplu iti pot oferi un exemplu (celebru) caci asa sunt mai multe: Joe Dispenza (poti cauta tu sau iti voi zice eu pe scurt). A avut un accident, coloana, gât și coaste făcute praf. Medicii i-au spus că va fi leguma pe viata. El in 10 săptămâni si-a revenit complet prin puterea minții. În urma exemplului acestuia (sunt mult mai multe, oameni care s-au vindecat prin intermediul gândului, creierului etc) eu pot arunca următoare afirmație: Fiecare dintre noi este propriul Dumnezeu. Si am un exemplu in spate (celebru) care poate aproba ceea ce spun. Ce crezi acum?

| Celcestietot explică (pentru BuLaNNNeL):

Potential avem, dar in acelasi timp si un creator, adica pe Dumnezeu. Cum de a aparut universul daca nu era nimic? Spune logic, atat.

| Helper07 a răspuns:

Dumnezeu exista dar icoanele nu au nimic special care sa poata vindeca. Icoanele care "plang" sunt cel mai probabil niste zvonuri care au fost preluate si unii au pus apa pe icoane si sa pacaleasca lumea. Eu nu cred ca plang de-adevarat - sunt doar lucruri facute de mana omului care se pretinde a fi un mod de inchinare lui Dumnezeu dar macar va ganditi daca Dumnezeu ar accepta acest mod de inchinare? De ce trebuie sa aiba Dumnezeu o reprezentare careia sa ne inchinam? Nu va mai amintiti de vitelul de aur facut de Aaron? Si Satan are putere chiar sa vindece ca sa duca lumea in eroare si mai poate fi si efectul placebo - crezi ca te poate insanatosi si chiar asa se intampla (mai putin cu cancerul si alte boli netratabile, de el nu scapi daca ti s-a spus ca nu mai scapi, efectul placebo nu-si mai face asa de bine efectul deci...)

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Aaa, deci Satana vindeca ca sa creada lumea in fix Dumnezeu. Nu este logic, nu ii te inchini lui Satana. Icoana reprezinta Divinitatea in general.

| Helper07 a răspuns (pentru Celcestietot):

Multa lume nu are o cunoastere buna asupra anumitor lucruri si in timp, vor ajunge(daca nu au si ajuns) sa se inchine icoanei in loc sa se inchine lui Dumnezeu. Apropo, cine a spus ca icoana Il reprezinta pe Dumnezeu, Dumnezeu sau omul? Omul. Crezi ca l-a intrebat macar pe Dumnezeu daca e in regula? Nu! Un Dumnezeu care voia ca oamenii sa distruga idolii si sa nu li se mai inchine crezi ca ar accepta icoane? Daca prezenta lui Dumnezeu ar fi in icoane la fel ca in chivot atunci am putea sa ne inchinam insa daca le-am atinge, am muri la fel cum si cei care atingeau chivotul si nu erau preoti care aveau si ei niste reguli, mureai. Uite dovada ca nu trebuie sa te inchini la icoane.

| Celcestietot explică (pentru Helper07):

Pai ce, este rau sa il slavesti pe Dumnezeu inchinadu-te chipului Sau de pe icoane?

| Celcestietot explică (pentru anonim_4396):

Nicio problema! O sa fie bine cu asa cevawinking.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă ai văzut știrea pe Trinitas, nu înseamnă că așa este. Nici un studiu serios, din foarte puținele făcute nu au scos la iveala nici o minune. Nu curg lacrimi din nici o pânză, indiferent cine este pictat pe ea. Dar fiecare este liber sa creadă ce vrea, pupați voi picturi și moaște în continuare și puneți-vă toate speranțele în ajutorul primit de la un evreu mort de 2000 de ani și de la duhul atotputernic de tatasu. Sunteți penibil de naivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Dacă eu sunt propriul Dumnezeu, de ce nu zbor în momentul ăsta? De ce nu sunt invizibil, sau invincibil?

| Celcestietot explică (pentru Alexandrionelu):

Nici nu am citit de undeva ceea ce am intrebat. Ce, nu am minte sa gandesc si singur, sa pun intrebari? Este mult de vorbit aici, daca crezi bine, daca nu, nu. Sunt mii de dovezi cu privire la existenta lui Dumnezeu pe internet, existenta care este reala. Du-te si cauta-le! Apropo, minciuni spui in legatura cu icoanele si mai si jignesti. Spune ca esti ateu si cu asta am terminat.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Celcestietot):

Bineînțeles că sunt ateu, o spui de parca asta ar fi ceva rău. Tu ești prea îndoctrinat ca să mai gândești logic in ceea ce crezi cu atâta înverșunare. Ai fost crescut sa crezi și crezi cu înverșunare în duhuri, zei și mesaje subliminale numite rugăciuni. Este libertatea ta sa faci asta, dacă vrei poți sa te închini și la vaca, cum fac indienii, dar nu denatura adevărul științific, pentru ca alți cititori mai naivi s-ar putea sa te creadă. O seara buna și spor la pupat moaște în continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Icoanele nu folosesc în religie, ce nu înțelegi?

| Alfred0703 a răspuns:

Si eu am foarte multe intrebari, cum ar fi de ce plang chitarele?

| Celcestietot explică (pentru Alexandrionelu):

Am mai spus pe site ca nu sunt indoctrinat, dar asta este alta poveste. Tu esti cel care ocoleste adevarul, nu eu. Seara buna!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă dumnezeu exista de ce permite crime, nedreptăți, suflete chinuite, boli?
De ce permite ca oamenii care au cea mai strânsă legătură cu el (popii) sa comită ilegalități? Spălare de bani, santaj, s*x cu minori, frecare între ei etc. Eu ti-am oferit un exemplu (celebru) caci asa sunt mai multe, dar ce-i drept nu pot proba daca este adevarat, a unui om care s-a autovindecat si nu vorbim de o răceală happy. Tu ce-mi poti oferi, înafară de povesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Vorbești prostii,răul nu vine de la Dumnezeu. Dumnezeu a dat alegerea omului să facă ce vrea,într-o zi, fiecare va sta la judecată.Cât despre cele naturale, ele sunt pentru
-Pedepsire
-Mântuirea sufletului

În momentul de față, știm doar să dăm vina pe Dumnezeu pentru rău, dar la început n-a fost așa. Dumnezeu a dat alegerea omului dacă vrea sau nu să asculte de el.Tu de cine asculți?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Posibil si ce spui tu, dar nu e corect. Unde-i dreptatea? Dacă eu vin si te bat până te las imobilizat la pat pe tine pentru tot restul vietii. Si poate scap cu 1-2 ani de pușcărie sau nici aia. Tu vei suferi toată viața, iar eu imi voi vedea de ale mele in continuare. Unde-i dreptatea? De ce permite dumnezeu ca un nenorocit ca mine sa-si bată joc de viata ta? A unui om nevinovat.