| ErrorFound a întrebat:

Daca dupa ce traiesti mori, inainte sa te nasti esti tot mort?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.Te implor citeste tot.Vei invata multe: Desigur ca traiesti si inainte sa te nasti.Noi existam si in burta mamei, doar se zice ca trebuie sa iti hranesti si ingrijesti bebelusul din burta.
Uite un exemplu de pe un site pentru a intelege: "Te gandesti ca abia ai ramas insarcinata, ca mica fiinta din tine este doar o ingramadire de celule care nu este inca o fiinta vie. Dar te inseli. Chiar din momentul conceptiei, din momentul fecundarii, micul embrion incepe sa fie o fiinta vie. Dezvoltarea lui e constanta, permanenta. Cu fiecare clipa ce trece copilul din tine traieste si se dezvolta. Crezi sau nu el are deja un suflet si are inscris in codul genetic felul in care va arata cand va fi mare, culoarea ochilor, a parului, sexul pe care il va avea, si chiar daca va fi o fire vesela sau visatoare. In aceste mici celule care nu arata inca a om este inscris daca acest copil va avea ochii tai sau forma buzelor tatalui sau."
Si iti dau si pasii prin care se dezvolta bebelusul in burta(un sfat prietenos:nu te lua dupa acestia care spun ca nu existi inainte sa te nasti). Inainte sa iti spun pasii, vreau sa iti explic de ce ei zic ca bebelusul nu exista inainte de nastere: happy
1.Nu au fost atenti la intrebare.Ei au zis da, ei bine eu zic NU, nu esti mort.Nasterea reprezinta actul fiziologic prin care un organism care a petrecut o perioadă de timp dezvoltându-se astfel încât să poată supraviețui pe cont propriu, se separă de organismul sau de oul în care s-a dezvoltat.Se zice ca nasterea este considerata inceputul vietii.Eu zic ca aceasta ideologie are doua parti: cea metaforica si cea ilogica.Cea metaforica, da, sunt de acord cu aceea deoarece atunci iti incepi viata, pe ramura morala si sentimentala(adica vezi lucruri, simti etc.); partea ilogica: multi zic ca atunci te nasti cu tot cu viata/iniima si zic ca inainte sa te nasti erai mort.GRESIT! Noi de fapt si de drept am existat in burta,desigur nu existam inainte de fecundatie,aici e corect,dar existam inainte de nastere(in burta). Nasterea/Travaliul este doar un mod de a scoate bebelusul din mama scotandu-l prin vagin, presupun, dupa taindu-se cordonul ombilical, ce are ca rol transportul de nutrienti de la mama catre embrion/fat/copil.
Si acum sa iti explic cum putem trai in burta(sarcina), bazandu-ma pe saptamani:
1saptamana : Embrionul care se formeaza are deja inscrise in codul genetic informatii despre felul in care va arata, ce fel de personalitate va avea, cat de mult te va iubi.
2saptamana : E perioada in care corpul copilului se dezvolta tot mai accelerat, incepand sa se transforme dintr-un "pumn" de celule intr-un viitor om: incep sa se formeze creierul, inima, coloana vertebrala si sistemul gastrointestinal al copilului. Copilasul nu este chiar atat de mic incat sa nu poata fi vazut daca n-ar locui in burtica ta. Si va creste pe zi ce trece. Gandeste-te ca bebelusul are deja creier! Poti pretinde ca nu este o fiinta vie?
3saptamana : In aceasta perioada copilasul creste din ce in ce mai repede.Deja incep sa i se dezvolte bazele sistemului circulator, muschilor, oaselor, rinichilor, aparatului reproducator si sistemului nervos. Copilul e deja un omulet in miniatura si in curand inima lui va incepe sa bata!
4saptamana : Copilasul are acum un cap, urechiuse, o gurita mica si nari. Incepe sa aiba manute si picioare, si este deja legat de tine prin cordonul ombilical care ii aduce din corpul tau hrana si oxigen. Este dependent de tine. Tot in aceasta saptamana creierul copilului incepe sa se dezvolte foarte bine.
5saptamana : Creierul si inima isi continua accelerat procesul de dezvoltare. Mica fiinta din interiorul tau incepe acum sa se miste usor, chiar daca tu nu vei percepe aceste miscari. In burtica ta este o fiinta vie care traieste, creste, se misca. Nu te indoi nici o clipa de acest lucru.
6saptamana : Incepe sa capete pleoape pentru ochisorii lui, limba in micuta gura, si chiar fire de par pe cap. Manutele si picoarele incep sa formeze degetele. Copilul nu mai este un embrion, ci un fetus. Incepe sa aiba muschi si nervi, poate simti durerea, are reflexe si se misca si mai mult decat inainte.
7saptamana : Incepe sa-si formeze dintisori, nasucul, iar degetele i se alungesc. Sexul sau este deja definit, desi organele sexuale nu sunt inca vizibile. Fata incepe sa aiba trasaturi specifice, pentru ca si muschii fetei incep sa se formeze. Toate organele vitale sunt formate si continua sa se dezvolte.
8saptamana : Ochii sai sunt formati, dar inca nu sunt deschisi. In schimb, poate deschide gurita si incepe sa duca degetele de la manuta spre gurita. Se misca liber si astfel isi formeaza musculatura. Inima lui bate puternic si poate fi auzita de un aparat cu ultrasunete.
9saptamana : Este complet format, si va continua sa evolueze crescand cu fiecare minut in graba sa de a iesi in lume si de a-si vedea mamica(asta inseamna nastere si inceputul unei vieti, cunoasterea si socializarea).
As mai continua, dar mor de somn si cred ca te-ai plictisit de raspunsul meu.Este abia a 9a saptamana pana la a 20a.Dar decat sa mai zic pe lung iti dau un rezumat si zic in paranteza numarul saptamanii ce corespunde cu fiecare actiune bebelusului:
-devine capabil sa urineze si sa inghita, este capabil sa deschida si sa inchida pumnul(10) aaa si sa nu te miri daca vezi greseli de ortografie abia daca mai pentru tine ochii deschisi rolling on the floor
-pancreasul incepe sa produca insulina iar intestinele incep sa functioneze. (12)
- se poate incrunta si poate zambi, inima lui bate de 2 ori mai repede decat a ta. (13)
-poate deja sa te auda. Desi nu intelege inca ce-i spui, el distinge sunetul vocii tale si alte sunete din jur (sunetele produse de inima si de stomacul tau). Este capabil sa inghita si are deja papile gustative. (14)
-incepe sa poata face excremente (16)
-Din aceatsa saptamana poti comunica efectiv cu copilul. Poti sa-i citesti povesti, sa-i canti cantece si sa-i vorbesti. El te aude si ceea ce ii spui il poate relaxa si binedispune. Inghite deja destul de des pentru a-si stimula sistemul digestiv si deseori sughita, facandu-te sa simti mici miscari repetative in burtica!

SPER CA TE-AM AJUTAT! Si spr sa nu ma blestemi rolling on the floor ca e cel mai lung raspuns pe care l-ai vazut vreodata! Am vrut sa intelegi desi am 14 ani mama mea are experienta in domeniul anatomiei corpului uman si mai am si eu niste carti pe ici pe colo despre acest subiect! FUNDA?

| ErrorFound explică (pentru pastru009):

Nu, nu e cel ma lung.
Mi-au tinut si altii discursuri de 3 pagini da' nu-i problema ca am rabdare.
Incearca sa nu mai zici altuia(baiat/barbat/soricel) o fraza de genu':
"Te gandesti ca abia ai ramas insarcinata, ca mica fiinta din tine este.", deja m-am simtit parazitat cu un chest burster(vezi alien vs predator/aliens) laughing
Totusi, multumesc pentru parerea diferita fata de celelalte. Mi-ai adus in vedere un lucru important(desi nu mi-ai schimbat convingerile).

| pastru009 a răspuns (pentru ErrorFound):

Ok.Mersi.Si am cautat mult pe net sa iti explic.Era pe la 3 dimineata si abia daca mai puteam fi atent le ce scriam si gramatica.OO...si multumesc pentru funda.

| ErrorFound explică (pentru pastru009):

Cu placinta. big grin

16 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Pentru toti inexistentii de mai sus, daca e s-o luam matematic putem spune ca nu existati nici acum, ce sunt 100-120 de ani traiti acum intre 13, 7 miliarde inapoi si inca un numar de miliarde dupa
din moment ce existi, ai existat si vei exista

| sabin89 a răspuns:

Nu, nu e la fel. Dupa ce traiesti esti mort, te vede toata lumea, acolo in sicriu. Inainte sa te nasti erai inexistent, nu te vedea nimeniconfused

| RAY a răspuns:

Nu existai logic, dar si dupa moarte tot nu o sa mai existi, deci da ai fost mort timp de 13, 7 miliarde de ani
fi fericit ca ai existat

| Mădă0611 a răspuns:

Erai inexistent, asa cum o sa fii dupa moarte; esti mort pentru cei vii.

| sublime89 a răspuns:

Esti mort, doar ca nu ai un corp inca. Asta-i singura diferenta.

| Seducatorul a răspuns:

Sa zicem ca inca n-ai fost "instalat"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inexistent. Și înainte și după. happy Dar influența s-ar putea să rămână... Sunt oameni care au lăsat ceva în urmă.

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu.Ca sa fii mort se presupune ca trebuie sa fi trait pe Pamant si ca organismul tau a ajuns mancare pentru viermi.Asa...fara contact cu Pamantul, ma indoiesc ca ai fi mort.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Asta-i doar o explicatie plauzibila.Ca esti mort, sau inca nu te-ai nascut, e aceeasi treaba.Doar ca difera in functie de context.

| ovidiu8msn a răspuns:

Înainte să te naști, nu exiști. Deci nu ai cum să fi mort.

| allyn333 a răspuns:

E posibil ce spui tu unii oameni cred in reincarnare altii nu.

| Messerschmitt a răspuns:

Daca...