| anonim_4396 a întrebat:

Daca esti diferit fata de alti in religie ma refer este un dezavantaj?

Răspuns Câştigător
| Archangells a răspuns:

Daca esti in minoritate pot sa afirm ca este dezavantaj deoarece nu imparti aceleasi idei si conceptii. dar e relativa chestia, depinde si cu cine stai de vorba. am vazut atei care sunt mai de treaba decat pocaitii, care sunt obligati prin porunci sa isi iubeasca aproapele, dar care te urasc.

7 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Ce dezavantaj? Pentru cine? Vezi de treaba!
In mod normal, ar trebui sa te priveasca exclusiv pe tine ce crezi si sa nu faci din asta un dezavantaj.
Iei un pic de-aici, un pic de dincolo, aranjezi dupa cum crezi ca-i bine si poate iesi un mix de dogme confortabil.
Uite, ii stii pe cei de la Snow Patrol? "religia" lor suna cam asa: Chesing Cars http://www.youtube.com/watch?v=GemKqzILV4w&ob=av2n
De The Police ai auzit? "religia"lor : Every Breath You Take http://www.youtube.com/watch?v=OMOGaugKpzs&ob=av2n
Iata si mix-ul cel diferit: Every Car You Chase si e foarte interesant http://www.youtube.com/watch?v=9MSLrih2rf0
Sigur, nu tuturor le place, si?! sa asculte altceva...

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Iar tu cu ideile tale ingenioase...
De unde le tot scoţi?

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Imi aminteste de muzica anilor 90 disco

| carpediem a răspuns:

Poate doar la servici, sa ai un sef de eu stiu ce religie. Religia este ceva al tau, nu amesteca credinta cu viata intre semeni. Oricum vor incerca sa te devoreze. In fond suntem pradatori. Mergi inainte pe propiul drum.

| Dumnezău a răspuns:

Sa luam dupa cazuri.
1. Daca in Romania,tara majoritar ortodoxa, esti catolic sau mozaic, nu patesti nimic.In cel mai rau caz, daca esti mozaic o sa faca oamenii misto de tine, ca porti tichie si te imbraci aiurea.
2. Daca in Romania esti ateu/agnostic/deist/wiccan,oamenii o sa te catalogheze automat ca satanist, eretic, sau mai stiu eu ce fel de blasfemizator.Asta din cauza ca romanii au conceptia gresita ca tot ce nu se increde in Dumnezeu, inseamna ca este si impotriva lui.Cand,de fapt,daca nu crezi in Dumnezeu, nu poti fi impotriva lui, pentru ca ii negi existenta.Asta din cauza ca majoritatea romanilor(habotnici) nu cunosc termenul de logica si nu stiu sa isi puna putin capul la contributie.Sau poti fi impotriva a ceva ce nu exista, doar daca te cheama Don Quijote. laughing
3. Daca intr-o tara musulmana,negi existenta lui Allah,pai, te-ai cam dus dracu din toate punctele de vedere, daca mai ai de gand sa locuiesti in tara musulmana.Pentru ca in islamism vorbim de o inapoiere si o indobitocire cum rar mai exista pe lumea asta.

| shadovv a răspuns:

Depinde de religie. Daca nu esti ortodox logic ca e un dezavantaj.

| pm994 a răspuns:

Da, cel mai bine ar fi ca sa nu intri in discutii religioase cu ei. Ei au credintele lor iar tu credintele tale daca tu o sa le povestesti despre credintele tale atunci ei se vor simti ofensati si vice versa