| Alphawolf a întrebat:

Daca exista Dumnezeu, El ca si creator absolut este omniscient, stie absolut tot inclusiv viitorul. El a creat tot universul, El a creat Paradisul si pomul cu fructe interzise, El a creat inclusiv pe Satana si capacitatile lui, El inseamna tot ce exista si logica a tot ce exista. Pana aici corect. Da?
Daca Dumnezeu a creat pe om, capacitatile si slabiciunile lui, a creat paradisul cu pomul interzis, pe Satana si iscusinta lui de a insela, cum va explicati pacatul Evei cand Dumnezeu stia urmarile, fiind atotstiutor? Este predestinat sau nu?

Răspuns Câştigător
| syme a răspuns:

Nu am trecut de mult pe aici. Mai mult din lipsa de timp. M-am gandit si eu la asta. Si m-am gandit cam asa:

"Pentru că liberul meu arbitru nu este raportat la faptul că este ori nu este posibil ca cineva să știe ce voi alege peste câteva minute, el este raportat la faptul că eu voi alege peste câteva minute din mai multe opțiuni posibile. Faptul că există undeva o ființă care știe ceea ce voi alege (și eventual chiar dorește să aleg ce voi alege) nu mă face mai puțin liber. Eu rămân pus în fața unor opțiuni reale și voi alege una dintre ele. Iar dacă liberul arbitru este definit ca posibilitatea de a alege între mai multe opțiuni și manifestarea acestei alegeri, atunci incompatibilitatea între acesta și omnisciență nici măcar nu poate căpăta o formulare logică. Pur și simplu, omnisciența nu este implicată în definirea liberului arbitru nici permisiv, nici limitativ. Mai mult, omnisciența nici măcar nu trebuie exclusă din definirea liberului arbitru pentru ca acesta să aibă sens deplin. Iar a cunoaște ce se va întâmpla nu presupune faptul că nu se putea întâmpla altfel decât s-a întâmplat, ci presupune pur și simplu a cunoaște ceea ce se va întâmpla. Iar în acest sens, dacă există liber arbitru, atunci o ființă omniscientă poate cunoaște dinainte ceea ce eu voi alege prin manifestarea acestui liber arbitru. Dacă nu există liber arbitru, atunci ființa poate cunoaște dinainte ce se va întâmpla în contextul în care acesta nu există."

Din ceea ce a creat Dumnezeu ai omis un singur lucru, ai omis faptul ca daca omul a fost creat, atunci a fost creat liber. Si pe langa asta nu stiu cine este de acord diavolul a fost creat cu iscusinta de a insela si ca omul a fost creat cu toate slabiciunile lui. Crestinismul nu sustine asa ceva (si nici nu a sustinut vreodata).

Un raspuns mai amplu gasesti la linkul urmator: http://wordarmy.wordpress.com/2010/02/27/omniscienta-pe-intelesul-ateilor/

36 răspunsuri:
| Alphawolf explică:

@syme
Eu nu m-am referit la figurat. Nu detalia ca detaliezi degeaba, scoate doar ideea. Entitate respectiva ca si creator a tot ce exista si nu doar in spatiul 3D, Ea cuprinde si spatiul 4D si implicit multitudine de spatii potentiale, Ea este unicat. Totul ce exista este(ar fi) datorat Ei. La asta m-am referit cand am spus ca Ea este totul si nimic nu este in in afara Ei. Ea cuprinde si stapaneste tot ce exista, si nu la faptul ca ea se gaseste in lucruri.
Este posibil sa fie logica in ce spui tu dar te-ai gandit la faptul ca omniscienta iti poate crea iluzia si convingerea ca poti sa-ti exerciti propria voie dintr-o infinitate de obtiuni? Te-ai gandit la un program din care facem parte si in care avem libertatea de a alege cu multitudinea de obtiuni, si bineinteles si cu obtiunile potentiale si nealese vii, pentru a fi(parea) totul foarte normal?

| syme a răspuns:

Alphawolf,
Sunt de acord cu tine. Sunt cu totul de acord cu faptul ca o fiinta omnipotenta si omniscienta are control absolut asupra universului pe care l-a creat. Si sunt de acord cu faptul ca este adevarat ca, te citez, „omniscienta iti poate crea iluzia si convingerea ca poti sa-ti exerciti propria voie dintr-o infinitate de obtiuni" si ca este posibil ca noi sa experiementam iluzia libertatii. Sunt cu totul de acord cu tine in aceste puncte, tocmai de a aceea am subliniat faptul ca eu nu sustin ca avem liber arbitru, ci doar ca omniscienta, omnipotenta si liberul arbitru nu sunt incompatibile din punct de vedere logic si ca o astfel de pozitie nu poate fi sustinuta. Mai departe ar fi mult de discutat pentru a raspunde la intrebarea „Suntem ori nu predestinati?" Concluzia mea este ca 1) omniscienta si omnipotenta nu sunt incompatibile cu liberul arbitru si 2) este posibil ca o entitate omniscienta si omniptenta sa predestineze entitati precum oamenii. In acest punct este clar ca putem sa ne punem o gramada de intrebari. De unde stim ca nu suntem niste creiere in borcan si ca nu suntem stimulate electric sa simtim si experimentam ceea ce simtim si experimentam? De unde stim ca lumea nu a aparut acum 20 de minute cu toata aperenta ei de vechime? Toate acestea sunt posibilitati logice.

| Alphawolf explică:

@syme
De acord. Daca suntem limitati in omniscienta ABSOLUT ORICE este posibil, deoarece nu avem nici cea mai mica idee ce "loc" ocupam in Ea.

| cornel a răspuns:

''mihai''. abtine-te.

| adrian_6103 a răspuns:

Este o intrebare de nota 10! Dar?, trebuie sa te corectez;

-Daca exista Dumnezeu, El ca si creator absolut este omniscient, stie absolut tot inclusiv viitorul. Da.

-El a creat tot universul, El a creat Paradisul si pomul cu fructe interzise, Da.

Ei uite aici vine greseala ta;, El a creat inclusiv pe Satana si capacitatile lui, El inseamna tot ce exista si logica a tot ce exista. Pana aici corect. Da? Stai atent la ce spui sau la ce scrii ca nu are nici o logica, mai bine spus pana la un anumit punc dai dovada ca ai citit bine Biblia, dar? Citeste mai mult si ai sa descoperi ca nu el la creat pe Lucifer(satana)
Deci nu este corecta afirmatia ta,

| cornelmarius a răspuns (pentru syme):

Nu exista liber arbitru aici! este o mare amagire! cum poti sa alegi tu intre satana si Dumnezeu, libertatea ai avut-o in starea desavarsita inainte de a veni aicii in pacat! aici ne nastem in pacat, ce libertate sa ai? predestinarea este si dovedita biblic si logic!