| dexro a întrebat:

Daca exista suflet cum se face ca un om ce se loveste la cap isi poate pierde memoria dar cel ce moare nu?

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Sufletul nu are nicio legatura cu memoria. Pot sa am sentimente si fara cognitie (facultatea de-a cunoaste). Cel ce se loveste are parte de-un impact la nivelul creierului si poate deveni amnezic. Cel ce moare (se presupune ca nu este lovit, isi pierde memoria si dupa un timp moare) nu-si pierde memoria odata cu moartea, atat doar ca n-o mai poate reproduce, si asta nu inseamna ca nu exista.

| wales a răspuns:

Scuza-ma...daca ai fii ne insufletit? asta inseamna mort.
Anumite lovituri pot cauza amnezii totale sau partiale, dar memoria tot nu se pierde total, ramane inregistrat tot in subconstient.

| danut a răspuns:

Sufletul dpdv Biblic este suma dintre corpul uman si suflarea de viata data de Dumnezeu (vezi Geneza, creerea omului). Deci ce spui tu nu corespunde realitatii ci face parte din marea strategie de inselare a omenirii de catre Satan (vezi discutia dintre Eva si sarpe sau satan:". negresit nu ve-ti muri.", apologia si aparitia asazisului suflet in lume).

| mgtow a răspuns:

In viata actuala e normal sa patim asa depinde si de persoana (nu toti isi pierd memoria) cand se lovesc la cap.

| MadnessCaffe a răspuns:

Stai ca eu nu am inteles ce ai zis.Cum adica cel ce moare nu isi pierde memoria? De unde ai dedus tu asta?

Cand esti in corp, orice lovitura poate fi fatala deoarece acel corp este "armura" sufletului.
Atunci cand mori nu mai ai memorie, daca ai avea toti si-ar aminti ce au fost in vietile anterioare laughing

| MadnessCaffe a răspuns:

@dexro Gandeste-te logic. Daca ai putea avea amintiri dupa ce mori, nu ti-ai aduce aminte de viata ta trecuta?

| dexro explică:

Ce viata ii aia fara macar un minim de memorie proprie? Asa pot sa zic ca mor putrezesc si devin pamant deci eu exista sunt vesnic, nemuritor chiar...

| dexro explică:

Eu nu inteleg bine? Voi sustineti ca dupa moarte uitam cine suntem? Ma refer in special la cei credinciosi...
Nu fanaticdupatine nu ma refer la moarte clinic ma refer pur si simplu la moarte, eu nu o sa imi spun punctul meu de vedere despre daca exista moarte dupa sau nu, dar daca exista, cum este ea posibila? Cum functioneaza? Ce inseamna aceasta viata? In orice religie se spune ca dupa moarte tu inca mai esti constient vreau sa inteleg cum de acest lucru nu este pur si simplu o aberatie! Nu vreau sa condamn pe nimeni vreau doar sa inteleg care este ratiunea ce sustine aceste credinte

| GyeBaek a răspuns:

OmuL care seloveste la cap nusi pierde memoria doar o uita pentru o perioada lunga de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@MadnessCaffe, se refera la cei care au trecut prin moarte clinica sau au fost resuscitati dupa perioade lungi, in care creierul era pus pe SHUT DOWN dar nu pe sleep.Asa se pun intrebarile pe TPU, in ceata happy
Eu nu cred in suflet, spirit... poate doar in sprit, toata lumea incearca sa indoaie cate ceva, chiar si alcool.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai lovit la cap, sau ai murit? Altfel, nu-mi explic tampenia asta de intrebare.

| kitty_9672 a răspuns:

Sufletul este ceva imaginar care este in tine adica sufletul inseamna viata ta si nu are legat nimic de creierul tau cand te lovesti la cap nu neaparat iti pierazi memoria este o boala dar peste cativa ani o sa revina memoria happy

| alexydragonn a răspuns:

Am si eu o intrebare... imi spuneti si mie la cati ani ai oie sa iei creatine 1000! RAspunss urgent varoggg. fundabig grin