| Theo94 a întrebat:

Daca exploratorii europeni nu descopereau celelalte continente, sau daca le descopereau nu le colonizau si nu interactionau cu populatiile indigene de rase diferite, se ajungea la speciatie (intr-un timp foarte indelungat bine inteles)?
https://ro.wikipedia.org/wiki/Specia%C8%9Bie

4 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Pentru speciatie ai nevoie si de influente diferite aplicate de mediu, pe cand viata pentru om dupa descoperirea agriculturii e cam la fel.
Nu cred ca ar fi avut loc speciatie atat timp cat nu s-ar intampla un cataclism pe unul din continente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja apar destule specii noi cand o neagra si un alb fac un copil

| Theo94 explică (pentru anonim_4396):

Ala nu apartine unei specii noi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Theo94):

Pai cum nu?
Dar ce vrei? Sa ne-o trage cu maimutele?
Ca prin 1900 nu vedeai negrii cu femei albe