| usuk a întrebat:

Daca lumea ar fi in razboi, ce ati face pentru a opri razboiul si pentru a preveni un altul?

25 răspunsuri:
| king4aday a răspuns:

Presupun ca, pot face orice pentru a opri razboiul deci, as extermina una dintre parti. Altfel focul nu se stinge, doar flacara e mai mica.

| SaveTheNature a răspuns:

Nu cred ca as putea face ceva de unul singur.
Eu unul m-as ruga la Dumnezeu si m-as retrage in munti sau undeva la tara sperand ca nu ma vor atinge bombele lor.
P[entru a preveni un eventual razboi ar fi necesare urmatoarele 2
- pentru atei conceptul hippie
-pentru credinciosi unitate.

| RAY a răspuns:

Cred ca as rade de prostia celor care cred ca pot opri rautatea omului prin violenta

| mentholinks a răspuns:

Nu cred ca as fi unul din aceia fluturand plancarte cu "PACE".

| Wøodenpints a răspuns:

Mie-mi place războiul. De ce aş vrea să-l opresc sau să previn altul?

| usuk explică (pentru Wøodenpints):

In cazul in care nu ai participat(activ) la unul, cum ai putea spune ca-ti place?
spun asta deoarece e clar ca daca va mai fi un razboi(si sigur va mai fi) va fi unul de proportii mult mai mari(va fi diferit) deci, folosindute de cunostintele tale istorice nu poti fi in cunostinta de cauza cand spui ca-ti place razboiul.
de ce ai vrea sa-l opresti?
in cazul in care nu-ti pasa de viata milioanelor de oameni care vor muri, nu ar avea rost sa-l opresti
de ce sa previ un altul?
in cazul in care vei avea copii, poate vei fi multumit ca ei sa traiasca intr-un mediu instabil si de ce nu, periculos.
(daca nu ti-am raspuns corect la intrebari astept o rectificare)

| Wøodenpints a răspuns (pentru usuk):

Am învăţat despre majoritatea razboaielor.
Nu-mi pasă de viaţa milionelor de oameni care vor muri atâta timp cât nu-s şi eu printre ei.
Nu vreau să am copii. Şi chiar dacă aş fi vrut să am aşa ceva, nu-i datoria mea sa le fac un mediu cât mai favorabil pentru viitor. Vreau să se descurce singuri nu să aibă totul asigurat si să vie nişte lepre de om, incapabili să facă faţă la ceva mai complicat.

Deci, ţinând cont de ce-am răspuns mai sus, ar trebuisau nu să fac ceva pentru a opri războiul?

| usuk explică (pentru Wøodenpints):

Intr-adevar, nu ar trebui sa faci nimic. dar chiar si asa, trebuie sa fi constient ca, in cazul unui razboi, acesta iti va afecta radical viata si poate ca, odata cu venirea unuia, ai putea pierde ceva/pe cineva drag.deasemenea, nu stiu ce obiceiuri ai dar s-ar putea ca si acestea sa fie afectate.
(spun toate astea deoarece mie foarte greu sa inteleg cum cineva ar putea ramane atat de indiferent intr-un asemenea scenariu)

| Wøodenpints a răspuns (pentru usuk):

Cei apropiaţi mie, cu siguranţa n-ar fi afectaţi de război, decâtîn cazul unei torpile nucleare sau ceva de genul.
De ce-ţi este foarte greu să înţelegi cum cuiva nu-i pasă dacă mor nişte străini pe care nu i-a cunoscut şi oricum nu ar fi vrut să-i cunoască toată viaţa? Nu prea văd logica pe care o urmeaza cei cărora le pasă de viata oemnilor cu care n-au interacţionat nici macar o singură dată.

| usuk explică (pentru Wøodenpints):

Chiar daca nu ai avut sansa de a interactiona cu niste "straini", trebuie sa stii ca(,) ca fiinte umane, nu putem traii fara a comunica sau interactiona unii cu altii.
"si totusi" care e logica in a-i pasa cuiva de cineva necunoscut?
este firesc ati pasa de un necunoscut deoarece:
1-acela e asemeni tie, dat fiind ca facem parte din aceeasi specie(exemplu-lupii care ataca in haita-se ajuta unii pe altii-doar asa pot sa-si mentina existenta)
2-ar trebui sa lasam deoparte egoismul si sa devenim mai uniti
(un fel de:"de ce a ajuns Romania in stadiul in care este astazi?"din prea multa ignoranta si..nemunca(in sectoarele cele mari))
-evident, eu nu incerc sa-ti schimb parerea, dar dupa opinia mea acest lucru (sa-ti pese de un necunoscut) ar trebui sa fie ceva firesc

| Wøodenpints a răspuns (pentru usuk):

Ce le place unora să-şi complice viaţa. Cred că de aia sunt eu fericit şi o duc greţos de bine, că-mi pasă prea puţin de restul.
Da, ca fiinţa umană trebuie să comunic. Pentru asta există prietenii pe care îi aleg eu. În rest, nu vreau să comunic cu asiatici cu ochii cât căcăreaza sau negrotei muribunzi şi ruţi de foame.
Uite, hai să-ţi spun o logică simplă dupa care, zic eu, că ar trebui să se ia oricine care nu vrea să-şi complice aiurea existenţa.
Moare cineva Te gândeşti dacă-l cunoşteai sau nu pe respectiv. Dacă nu-l cunoşteai, vezi dacă făcea ceva folositor care tie-ţi plăcea (cânta într-o trupă, era scriitor, actor, pictor, comediant...etc). Dacă da, e ok să-ţi pară rău, pentru că pe viitor nu mai poţi să te bucuri de rezultatul muncii lui. Dacă nu, şi era doar un simplu om care nu făcea nimic care sa-ţi placă, sau care făcea ceva ce nu-ţi plăcea, nu are rost să-ţi pară rau. Zilnic mor o mulţime de oameni, unde am ajunde dacă am sta să ne pese de ei? Deci, dacă tu n-ai nimic de pierdut de pe urma morţii cuiva şi trecerea acestuia în nefiinţă nu-ţi schimbă cu absolut nimic viaţa, consider că nu prea ai de ce să te întristezi.
Da, ok, a murit, era om. Aşa şi? Oricum suntem peste 7 miliarde, am suprapopulat planeta.
Eu zic că România este aşa tocmai din cauza ăstora care nu vor să-şi vadă de propria lor farfurie şi îi interesează şi soarta vecinului. Dacă ar fi fost nemunca, era bine. Cine nu munceşte pentru el, să moară de foame. Cred că asta ar fi fost ceva bun.
Da, lupii atacă în haită că-s prea proşti să atace singuri. Îmi plac lupii, dar urăsc organizarea în haită. Orice lup care se simte stăpân pe sine şi crede că poate rezista fără haită, are şanse mult mai mari să o ducă mai bine decât haita. Asta s-ar putea aplica şi la oameni.

| usuk explică (pentru Wøodenpints):

Ei bine, se vede ca avem pareri diferite(nu ca ar fi ceva rau) dar eu tot sunt de parere ca, ati pasa de cineva nu e tot una cu ati complica viata. eu unul, am reusit sa-mi creez legaturi importante cu persoane "de seama", persoane care ma ajuta, si le ajut. de ce le ajut? evident, recunosc, sunt egoist, deoarece astept, la randul meu ajutorul lor pe viitor. stiu ca dupa parerea ta(sau cel putin asa cred-zi-mi daca gresesc) un om nu ar trebui sa ceara ajutor de la nimeni si sa-si cladeasca singur un "acoperamant" deasupra capului.ei bine, in viata(eu asa cred) iti va fi mult mai greu daca vei fi pe cont propriu decat daca iti vei "injumatati" greutatile cu cineva.

si cei mai amuzant la raspunsul tau..afla ca lupii nu sunt chiar atat de prosti cand vaneaza in haita, deoarece altfel nu ar avea cum sa supravietuiasca. probabil nici lor nu le place asta dar asta e. la om e la fel. gandeste-te unde ar mai fi fost evolutia daca fiecare om si-ar fi tinut propria sa contributie intelectuala numai pentru el. pentru ca oricate idei geniale ai avea, intotdeauna 2 minti vor gandi mai departe decat 1 singura(aici depinde de tine ce intelegi), ca sa nu mai spun ca sunt unele locuri de munca unde muncesc mii de oameni si unde se ajunge sa se formeze adevarate comunitati-asa, ca o familie mai mare.
de asemenea, mai sus, cand ma refeream la nemunca, ma refeream la oamenii care ar trebui sa-si faca treaba si nu si-o fac(sau si-o fac, dar numai pentru ei).
conceptia ta ar fi mai mult decat perfecta daca am traii intro lume, sa zic asa "post apocaliptica" unde numai de tine ar depinde ziua de maine. dar nu e asa, fie ca vrem sau nu, ne-am nascut intro COMUNITATE, unde ne implicam (noi) in viata altora sau(de cele mai multe ori) se implica altii in viata noastra

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Am urmarit cu placere dialogul tau cu usuk, dialogul dintre un pusti teribilist (tu) si unul care se vrea mai matur decat este.
Copii, viata nu este declamativa si nici cum ni-o inchipuim noi.Va veti convinge mai tarziu. Tu o faci pe durul,intrucat ai un fond sufletesc descumpanit, din motive de tine stiute.Mi-am dat seama din ce spui, fara sa spui. Poate ma insel, dar teribilismul tau, este clar fortat.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă abţin să nu te înjur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Daca umblai cu jumatati de masura, ma injuram singur, intrucat te-am judecat gresit.Asa,injuratura ta ma onoreaza. O seara placuta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Extrem de plăcută. Tatăl omid.

| AureolaMofetica a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ma bucur ca nu vrei sa ai copii. Nu ne mai trebuie altii ca tine. Si inca ceva: daca razboiul ti-ar ameninta serios viata sigur ai face ceva sa-l opresti sau macar te-ai ascunde. Esti un las.

| Wøodenpints a răspuns (pentru AureolaMofetica):

Ori nu ştii să citeşti ori nu pricepi. Am spus că dacă războiul nu m-ar afecta în mod direct pe mine sau pe cineva cunoscut mie, n-am nici un motiv să-l opresc.

| AureolaMofetica a răspuns (pentru Wøodenpints):

Esti atat de previzibil...

| Wøodenpints a răspuns (pentru AureolaMofetica):

Bineînţeles. Să ştii că părerea ta despre mine chiar contează!

| WhatheWow a răspuns:

M-aș ascunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-as da demisia, intrucat nu am fost capabil sa-l previn, Daca nu am facut atunci, fii covins ca nu as putea nici pe viitor.Ai drept chezasie istoria omenirii.

| ovidiu8msn a răspuns:

Absolut....nimic.

| Terente20 a răspuns:

Iti trebuie o functie si o gandire foarte mare ca sa faci ce zici tu. ca om simplu ai doua optiuni...sa te inrolezi in armata sau sa fugi.