| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Daca nasa ar fi gasit o planeta foarte buna de locuit si au inventat si nave destul de bune pentru transport si vine un meteorit peste 3 saptamani si poate distruge planeta. Nu e timp pentru a muta toti oamenii pe acea planeta. Deci aia care merg pe acea planeta au platit sau doar aia foarte inteligenti?

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu exista moteoriti care sa vina in 3 saptamani. II monitorizam de ani de zile, stim cu ani inainte daca urmeaza sa treaca vreunu pe langa noi sau sa ne loveasca.

| Adrian5575 a răspuns:

Slabe sanse sa fim loviti intr-un timp atat de scurt si sa nu stim cu cateva luni inainte. Dar daca s-ar intampla asta, sigur oamenii cu bani, care conduc planeta din umbra, ar fi prioritari. Pe inteligenta nu prea se pune pret si asta este dovedit de mii de ani, foarte multi oameni inteligenti au fost ucisi.

| LPCTSTR a răspuns:

Problema este asta: cum ii duci pe acea exoplaneta? ce infrastructura va fi folosita si creata?
Hai sa ne axam pe transport: cea mai apropiata exoplaneta de Pamant este Proxima Centauri b, care-i la 4.25 ani lumina, un om traieste aproape 60 de ani sa zicem, va trebui sa-i transporti 40.375*10^12 km pana acolo, unde 10^12 este 1 urmat de 12 0-uri; unde pui mancare, combustibil, apa, etc. pentru populatia unei intregi planete? vor muri mii se generatii pana sa fie trimisa populatia, prinzi ideea.

Dar de dragul tau, mai mult ca sigur se va face segregare, dreptul la viata se aplica pe aceasta planeta iar NASA si restul nu au niciun drept sa te duca alt undeva atat timp cat nu este vina lor.

| LoveSleep a răspuns:

Evident că nu cei care au plătit.
Că nu te duci pe altă planetă și faci comerț cu extratereștrii în schimbul banilor.
În schimb, e complicat de spus cine merge. Teoretic, ar trebui să fie minim o persoană responsabilă de fiecare lucru necesar supraviețuirii. Asta în primă fază. Apoi, dacă mai e timp și loc, bucătari, îngrijitori, pe Busu să prezinte vremea, etc.

| darrio2007 a răspuns:

Te referi la NASA sau la nașa? Nu cumva ai fost prin parc?

| Digikey a răspuns:

Cu ce se ocupa nasa ta?
Nasul stie ce face?

| Nilsson a răspuns:

Dacă ar exista tehnologia de a muta oameni pe alte planete cu siguranță ar exista și tehnologia de a distruge sau devia asteroizi de pe orbită.

| Andrei200202 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Au mai fost surprize din ce am citit mai demult cu un asteroid care a ieșit de după soare si am fost luați cu totul pe nepregătite.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Andrei200202):

Depinde cat de veche e stirea, dar de vreo 70-80 de ani nu ne-a mai surprins nici unu.

Poti sa verifici si tu asteroizii daca vrei.

https://cneos.jpl.nasa.gov/sentry/

| cristi202 a răspuns:

Suntem pierduti pe o farima de nisip in mijlocul Pacificului, si tu vrei sa descoperim America.
Universul e imens, si tot ce spui e pur SF. In SF totul e posibil, sa ajunga la acea planeta si oamenii bogati, dar si cei inteligenti. Totul depinde de imaginatie. Deci, cum iti imaginezi, asa va fi.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Răspunsul e ambele categori: oamenii inteligenți dar cu resurse, și câteva mii din plebe duse în condiții proaste.