| anonim_4396 a întrebat:

Daca natalitatea este in declin, de ce ne imultim asa iepureste? Adica sunt 7 miliarde pe planeta, si inca continuam sa ne imultim.
Care e mai mare pericolul de depolare sau suprapopulare? Ce masuri ar trebui luate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Natalitatea în nici un caz nu este în declin ci doar a avut mici scăderi în anumite ţări datorită faptului că mulţi aleg să nu mai facă copii sau îşi pun cariera pe primul loc.
Ţinând cont că o mai mare populaţie înseamnă mai mult teren de locuit şi eventual de urbanizat,mă gândesc cât rău s-ar întâmpla în privinţa naturii,a pădurilor.
Este şi aşa îndeajuns că am distrus părţi semnificative din natură şi că defrişările sunt la ordinea zilei.
Probabil unde există o educaţie slabă şi sărăcie,se fac şi mulţi copii care după cum şti şi tu,devin unica lor soluţie financiară.
Se fac mulţi copii şi datorită faptului că nu există acces la metode contraceptive,cum ar fi în Africa.
Unde de asemenea,tocmai datorită sărăciei şi lipsei contracepţiei,există cea mai ridicată rată de mortalitate din cauza bolilor cu transmitere sexuală.
Problema aceasta e şi pe plan social-economic, ţinând cont câţi oameni trăiesc în sărăcie sau pe stradă.
Eu cred că ar trebui privită problema şi căutată o rezolvare prin cursuri de educare sexuală şi acces gratuit la contracepţie cât şi legi introduse pe parcurs, în fiecare ţară ce e de acord cu participarea la un proiect de menţinere a unui număr benefic de populaţie, limitând fiecare familie la doar un copil.
În momentul de faţă nu cred că suntem suprapopulaţi dar pe viitor şi nu într-unul foarte îndepărtat, trebuie gândită problema şi pus un proiect în vedere.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faza cu, un copil la fiecare familie, mi se pare ca incalca drepturile omului, in schimb, daca o familie da nastere la copii la o varsta mai inaitata (gen 30-40 de ani) generatiile vor avea timp sa se perceada asfel incat nu se va pune problema 4 generatii diferite de oamenii existente in acelasi timp. Practic problema asta a aparut si datorita faptului ca durata de viata e mai mare, dar oamenii tot d-au nastere la copii la incepand cu varsta 15-20 de ani.

2 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

In Europa si America de Nord este, intr-adevar, un declin demografic. Asia a trecut peste acea explozie demografica si se poate spune ca este in regres. In China si India s-au luat masuri impotriva suprapopularii. Africa si alte tari musulmane din Asia sunt in perioada de explozie demografica. Suprapopularea poate fi evitata prin lege sau cultura si educatie.