| Radeas1 a întrebat:

"Dacă nu ai tupeu, toţi de calca in picioare." Dar dacă ai tupeu nesimţit, nu toţi te vor călca în picioare? Nu toţi de vor vorbi pe la spate? Nu vei cădea tare în societate?

10 răspunsuri:
| Nolkyz a răspuns:

Una e sa ai tupeu, alta e sa fii nesimtit.

| Claudiuu a răspuns:

Daca vrei sa spui ceva trebuie sa o spui, nu conteaza daca ai sau nu tupeu daca iti sta sau nu in caracter, o spui pentru ca asa crezi pentru ca asa vrei.Crede-ma
e mai bine sa spui o prostie decat sa regreti ca ai tacut si sa intrebi "oare daca spuneam...". O spun din propria experienta.

| DragosConstantin a răspuns:

Tupeu poate sa aiba orice persoana lipsita de bunul simt, dar curajul il vor avea numai persoanele care pot sa isi invinga temerile si lupta pentru ceva nobil in viata.

| RAY a răspuns:

Eu tupeu il vad ca o ambitie de a reusi in viata ca exemplu ambitia de a munci de a isi cumpara o casa,masina,sasi faci un viitor nu sa te transformi intr-un om fara minte
ambitie, determinare, vointa, rabdare, minte toate astea ai nevoie in viata

| Wøodenpints a răspuns:

Există mai multe tipuri de tupeu.
Este tupeul ăla demn, în care cineva ştie cum să se impună. Când cineva are opinii ferme pe care este hotărât să şi le susţină şi vrea să urce cât mai sus.
si mai este şi tupeul ăla cocălăresc, pe care-l au majoritatea, unde nu-i decât un prost cu gura mare care-şi dă mai multă importanţă decât trebuie şi are impresia că ar trebui să aibă mai multe drepturi decât ceilalţi.

| M25M a răspuns:

Cei cu tupeu se impun celor care nu il au, uita-te la tara asta.

| Lizzu a răspuns:

Asa cum s-a spus de multe ori si mai sus de mine, tupeul este ori la pachet cu bunul simt si lungul nasului, ori fara pachet.
Nu trebuie sa facem uz de tupeu nesimtit, calcand pe altii in picioare pentru binele nostru. E loc pentru toti pe lumea asta. Trebuie doar sa vrem sa facem loc si altora. Si instinctul de supravietuire nu trebuie sa fie un tupeu nesimtit. Toti il avem.

Tu alegi cum vrei sa fii si ce simti ca te defineste printre oameni.

| suffarstar a răspuns:

E bine sa ai respect de sine, dar oricum ai face, lumea tot va vorbii.Nu poti oprii vantul si gura oamenilor.

| Xenya a răspuns:

Trebuie sa avem tupeu dar insotit si de bun simt. happy

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

"Stii care-i diferenta intre curaj si tupeu?
Curajul inseamna sa te intorci acasa la miezul noptii, sa-ti vezi nevasta asteptandu-te cu un maturoi in mana si sa o intrebi:
- Inca mai faci curat, sau tocmai te pregateai sa decolezi?
Tupeul inseamna sa te intorci acasa la miezul noptii, invaluit intr-un nor de parfum, cu urme de ruj pe haine, sa-ti vezi nevasta asteptandu-te cu un maturoi in mana, si sa-i spui:
- Nu te enerva, tu urmezi."

-Numai bine.