| lplostonyou a întrebat:

Daca nu merg la biserica, inseamna automat ca sunt necredincios? comunicarea dintre om si Dumnezeu se face numai si numai la biserica? caz concret, cunosc oameni care merg de zeci de ani la biserica, regulat, dar care cum au iesit pe poarta bisericii, injura, sunt rai fata de semenii lor, scuipa, fura si lista din pacate poate continua, mersul la biserica automat te face si credincios, sau nu ajunge doar atat? stiti foarte bine ce vreau sa zic.Eu stiu deja raspunsul corect, doresc doar sa aflu si modul vostru de gandire happy

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu frecventarea unei Biserici ofera mantuirea.Ci relatia ta personala cu Dumnezeu,o viata schimbata, alegerea de a asculta de Cuvantul lui Dumnezeu, de a face voia Lui.Domnul Isus nu te va intreba ce Biserica ai frecventat, ci ce ai facut pentru El, cum ai trait?

| harciog a răspuns:

Asta este diferenta intre religia noastra si religiile orientale.Religiile orientale n-au nimic impotriva religiei noastre si nici religia noastra nu are nimic impotriva altor religii.In schimb preotii au pentru ca in religiile orientale omului i se ingaduie intilnirea cu Dumnezeu singur pe cind in religia noastra trebuie musai mijlocitor.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vai, cum le stii tu pe toate, Bobocule! Ca unu' mare!
Faci vreun sondaj de opinie, sau ceva?
De parca n-ar fi fost destui Spammeri pe-aici.

| wales a răspuns:

Nu mersul la biserică te face să ai o viață după voia Lui Dumnezeu, ci transformarea interioară a sufletului în momentul când i-L accepți pe Isus în viața ta. Mersul la biserică este efectul secundar al deciziei luate. Cine merge la biserică și afară are un comportament urât, acela este un fățarnic. Isus a spus:
" Îi veţi cunoaşte după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini? Tot aşa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rău face roade rele. Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune. Orice pom care nu face roade bune este tăiat şi aruncat în foc. Aşa că, după roadele lor îi veţi cunoaşte. Nu oricine-Mi zice: „Doamne, Doamne!" va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri." Matei 7:16-21.

| FucktheSystem a răspuns:

Eu sunt atee și merg la biserică... e cel mai bun loc unde să ascult Violent Pornography și Highway to hell.
Mia mă și distrez, penultima dată când am fost îmi oferea unu cocaină, deci e rost de socializare, muzică și droguri. Îmi place.

| MMihai a răspuns:

Mersul la biserică te face prost- corect ne cunoscător -!
Învățătura te face deștept - corect cunoscător -!
Te poți ruga sau „ poți comunica cu D-zeu " din "Orișice punct de pe glob", nu doar din biserică!

Este și problema semnalului și a intensității semnalului!
Ca să înțelegi un post de radio slab, care emite cu o intensitate mică este recepționat pe o distanță mică!
Un semnal Rugăciune emis cu o intensitate mică, nu ajunge nicăieri sau concret nu ajunge până la Dumnezeu!
Un semnal poate ajunge până la Dumnezeu dar el fiind ocupat cu altă treabă, există și riscul să nu îl bage în seamă!

| DianaScorpio a răspuns:

"Mersul la biserica nu te face credincios, asa cum statul intr-un garaj nu te face masina." Asa cum a spus si Ema, conteaza relatia personala a fiecaruia cu Dumnezeu.

| pwp a răspuns:

Daca esti credincios poti fi si acasa!

| RoXxy a răspuns:

Bineinteles ca daca te duci la biserica regulat nu inseamna ca esti si credincios. Dupa cum ziceam,eu nu pre ma duc la biserica dar si atunci cand ma duc, ma duc neobligata de nimeni, din propria initiativa si nu ma duc sa barfesc sau nu stiu ce.Ma duc sa ma rog si atat.Nu prea imi place sa vad tot felul de oameni care merg acolo ca sa vb intre ei despre nu stiu cine si nu stiu ce.Aia merg asa de ochii lumii.Sa vada altii cat de "credinciosi"sunt ei.DEah...

| MasterGoldX a răspuns:

Faptul ca nu te duci la biserica nu esti nicidecum o necredinciasa si comunicarea dintre om si Dumnezeu se poate face si prin intermediul icoanelor, obietelor sfinte si al rugaciunilor. un profesor a spus in clasa la ora ca e credincios dar ca nu prea se duce la biserica, deci si un adult poate sa gandeasca intr-un alt mod, ceea ce mi se pare corect. atat timp cat esti credincios, faptul ca nu te duci la biserca nu esti necredincios. faptul ca acei oameni fac asemenea lucruri, raman niste pacatosi.

| Zippy a răspuns:

Eu consider ca cei care toata ziua merg la biserica merg pentru ca au pacate si vor sa le fie iertate.eu merg la biserica de 2-3 ori pe an, dar nici ateu nu sunt.Cred in Dumnezeu, dar nu una-doua biserica.Si ce sa fac la biserica? Sa ascult cum canta si povesteste unele lucruri unul care e gay(un popa), sau pedofil etc.

| Shatzie a răspuns:

Ma gandeam eu ca stii raspunsul si la asta! Get a life, dude!

| CattyA a răspuns:

Daca nu te duci la biserica esti atee, esti dracu-n picioare. Dumnezeu sta si se uita daca stai sub sutana preotului asa cum trebuie, si daca bei vin dintr-un pahar din care a baut tot satu', si mosu Ion si baba Ileana, numai atunci iti iarta el pacatele, si atrage atentia asupra acestor detalii. Daca nu faci asta - bineinteles ca nu te-a iertat.
Asa, sper ca e clar ca am fost ironica. Trebuie sa fii ignorant cu totul sa crezi ca lui Dumnezeu chiar ii pasa de aceste detalii. Sunt sigura ca poate sa-ti para rau pentru pacatele pe care le-ai facut si in sufletul tau, nu e neaparat sa le impartasesti preotului =].
Stai linistita, daca exista un Dumnezeu, sunt sigura ca apreciaza faptul ca te straduiesti sa faci bine, etc, si nu-i pasa daca te duci sau nu sa pupi icoane sau mana paroasa a preotului happy.

| CandyTetris a răspuns:

Daca am invatat un lucru legat de biserica in viata asta e ca biserica nu are absolut nimic de-a face cu Dumnezeu. Singurul lucru care se apropie cat de cat e "partasia"(adica discutiile pe tema religioasa, cantarile in comun si chestiile de gen) din pacate cand vezi ce fel de animale iasa uneori pe poarta bisericii, realizezi ca nu vrei sa ai nimic de-a face cu asa-zisii "credinciosi".
E placut cand ai pe cineva cu care poti crede impreuna dar daca nu e nimeni tu nu ai nici o vina.Hope I helped.happy

| LastChance a răspuns:

Eu consider Biserica un rahat. Dacă tu crezi în cine crezi, poţi să te rogi şi de acasă că e tot una.
Biserica e o chestie inventată ca să se îmbogăţească popii ăia adorabili şi beţivi.

| AnaigroeG a răspuns:

Eu nu frecventez Biserica.la mine in familie nu se duce nimeni la biserica.decat DACA o data pe an. Dar daca nu ma duc la Biserica asta nu inseamna ca nu sunt credincioasa.Imi fac rugaciunea in fiecare seara, cred in Dumnezeu si lui ii cer ajutorul prima data cand am o problema.De preferat ar fi ca, credinciosii sa mearga macar duminica la Biserica da nu toti fac asta.

| Mircea08 a răspuns:

Biserica (cladirea bisericii) nu are decat un rol administrativ si nu contribuie cu nimic la zidirea credinciosului. Comunicarea cu Dumnezeu se face in intimitate atunci cand te rogi sau cand multumesti. Singurul intermediar dintre crestin si Dumnezeu este Iisus Hristos. Parerea mea despre biserica o gasiti la https://atrainormal.blogspot.com/2018/05/biserica-crestina.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ma duc deloc la Biserica, iar dupa parerea mea nu inseamna ca nu sunt o necredincioasa. Cred in Dumnezeu, dar nu cred in religie si in povestirile preotului. Daca chiar vrei sa comunici cu Dumnezeu consider ca rugaciunile si facand fapte bune (ma refer la faptul ca nu trebuie sa injuri, sa rau, sa furi,,, etc.) este de ajuns. Eu as putea da exemplu de preoti care dupa ce ies de la biserica se comporta ca cel mai necredincios om de pe lume. De ar fi preotii ca si preotul din 7th Heaven m-as duce la Biserica, dar nu sunt asa deci nu ma duc. Mie mi s-a pare toata chestia asta cu biserica un bussiness.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vazut ca stii? Credinta o ai in suflet, in conduita. Mersul la biserica te face doar SA PARI credincios in fata celorlati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Biserica trebuie sa mergi pentru ca acolo au loc slujbele, acolo se pogoara Duhul Sfant si acolo are loc Tainta Impartasaniei (momentul principal al Liturghiei). De rugat te poti ruga oricunde, fireste, de crezut trebuie sa crezi mereu, dar in cartile sfinte scrie: cine nu merge in Casa Domnului, nu se spovedeste si nu se impartaseste, cine nu participa la Sfanta Liturghie, nu va intra in Imparatia lui Dumezeu. Cel mai bine, gaseste-ti un duhovnic bun care sa-ti explice.

Si preotul nu este pus degeaba in Biserica. El este urmasul lui Hristos. Primii preoti au fost Sfintii Apostoli iar preotii nostri le urmeaza.

| Negativu01 a răspuns:

Pai un om care nu merge la biserica nu e neaparat necredincios sunt unii oameni care merg degeaba aclo dar sunt unii care sunt buni la suflet si nu vor raul nimanui si-si vad de treaba precum tatal meu(nici el nu prea merge la biserica)Comunicare dintre om si D-zeu se poate face prin rugaciune oriunde esti happy

| Feri a răspuns:

Hai sa iti spun ceva tare : 1 Religia e doar un paravan pentru o mare Conspiratie, 2 Biserica e o institutie de inrobire a mintii umane in masa si 3! Asa zisul "Dumnezeu" e doar o diversiune care a luat nastere din dorinta de a intari existenta religiei care asa cum poti deduce a fost creata pentru a limita puterea pe planeta la nivelul catorva oameni! E o nebunie nu?

| hhhhhhhh a răspuns:

Fato te innteleg perfect nici eu nu cred ca e adevarata chestia asta conteaza doar sa te rogi la Dumnezeu si sa ai credinta in El eu nu m-am mai dus la biserica de 100 de ani da asta este nu toti avem timp sa facem ce ne dorim... te pup mult succe fundita?! tongue