| legiuitorulflavia a întrebat:

De ce ar alege cineva sa fie credincios? De ce ar alege cineva sa fie necredincios?

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Credinta nu e un obiect oarecare, nu e un lucru ca toate celelalte, credinta e Sfanta, mai ales credinta adevarata, cel care are credinta in Hristos, il are pe Dumnezeu, jumatate din scopul vietii i s-a implinit.Cineva ar alege sa fie credincios daca stie cu adevarat ca Dumnezeu exista si intelege adevaratul scop si sens al vietii iar cineva ar alege sa fie necredincios daca neaga totul vrand sa creada ca omul este cel mai inteligent si singurul care decide viata ceea ce e absurd. E parerea mea.

| filosoful18 a răspuns:

Esti credincios atunci cand toate intrebarile si-au gasit un raspuns care te convinge. dar nu cred ca exista o religie sau ceva care sa-ti dea acest lucru.

credinta, cred eu, este atunci cand credem in unele chestii chiar daca ele ne satisfac doar problemele de suprafata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am ales sa fiu credincioasa pentru ca stiu ca este bine tu ai ales sa fii de partea naibii pentru ca esti facut din metal si inima ta este din fier

Nu vei crede niciodata in Dumnezeu nu?

| jannyss a răspuns:

Asta spre dezamagirea ta nu e o dorinta;
Asta vine din sufletul nostru de muritori, iar cine s-a nascut intr-o familie de atei...tot ateu ramane.
Intr-un cuvant depinde foarte mult si educatia religioasa de acasa dar si cea generala.
Cu toata stima Jannys's.