| Holocaust a întrebat:

"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoşi."
Ce credeţi că s-ar întâmpla dacă toţi am adopta principiul ăsta?
Sunteţi de acord cu el sau vi se pare o prostie?

21 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Politetea poate fi... enervant de plictisitoare.

| Woodenpints91 a răspuns:

Ar fi un pupincurism general.

Sunt politicos cu cineva care a făcut ceva pentru mine, sau cu cineva pe care-l cunosc destul de bine, nu cu toţi oamenii pe care-i întâlnesc.

| sabin89 a răspuns:

In primul rand, principiul asta nu ar putea fi adoptat de 'toti'. Dupa cum rezulta chiar din intrebare, el s-ar potrivi doar celor care 'nu pot fi buni'. Insa, dupa cum sunt convins ca stii, in lume exista si oameni buni. In ce-i priveste pe cei care nu pot fi buni, eu chiar le-as recomanda principiul asta: sa fie macar politicosi. Din doua rele este de preferat cel mai putin rau.

| WR104 a răspuns:

Ar fi un lucru bun sa fim politicosi cu totii edci nu cred ca-i o prostie.
Multa oameni sunt politicosi dar in acelasi timp si falsi, daca e sa fi politicos fi sincer, daca am adopta cu totii un astfel de comportament unele lucruri s-ar putea imbunatati cu timpul.

| onasis1961 a răspuns:

Sunt total de acord cu el! Poate într.o zi se va ajunge şi la aşa ceva.Ar fi foarte bine!

| Dariusuu a răspuns:

Poate intr-o zi...
Cine stie?

Numai bine.

| WhatheWow a răspuns:

E suficient sa fim mai buni si lumea se schimba caci doar sa fim politicosi de dragul politetii...e doar pura ipocrizie.

| Empathizer a răspuns:

Nu are nicio importanta daca rautatea e mascata de politete, tot rautate ramane si efectele ei nu dispar ca prin minune. Nu foloseste la nimic daca agresorul ii spune victimei "Scuza-ma, te rog, ca ti-am rupt doar 2 coaste, de fapt as fi vrut sa te omor! Data viitoare voi incerca sa fiu mai eficient, ca sa-ti scurtez suferinta."
In fiecare din nou exista o latura buna si una rea, dar ca oameni suntem datori sa intoarcem echilibrul in folosul laturii bune si sa ne tinem sub control rautatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, asta e pupincurism. Politetea are la baza un scop ascuns, material, moral ce tine de respect...etc, bla, s.a.m.d!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare o prostie. daca sunt politicos asta inseamna ca nu mai sunt rau? e chiar mai rau, iti zambesc si pe la spate te rup in doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e ok, denotă lingușeală și interzice sinceritatea.

| CannbalCorpse a răspuns:

Mi se pare o idee proasta toti am lingusi pe toate lumea happy

| Zatharra a răspuns:

Probabil dacă l-ar respecta toţi n-ar fi deloc o prostie.Dar în timp ce numai unii au auzit de respect, celorlalţi li se pare o prostie.Ar fi perfect dacă am fi toţi politicoşi!

| lolium a răspuns:

Nu stiu de unde e scoasa fraza asta dar nu sunt de acord cu ea. nimeni nu e obligat sa fie politicos cu toata lumea, mai ales cu cei care nu te respecta. Si inca ceva :daca " incerci" sa te porti frumos cu cineva atunci cand nu vrei sa faci asta, inseamna ca esti ipocrit, si fals, iar lumea ii prefera pe cei sinceri in locul celor prefacuti.

| GoddessMaui a răspuns:

Nu pot sa fiu politicoasa cu oricine, ar insemna sa fiu o ipocrita. Deci zic pas.

| мızυκı a răspuns:

Politețea este echivalentă cu glacialitatea, care este oarecum antonim cu sensul bunătății.
Nu-s de acord cu acest principiu, pentru că după mine politețea este o mască subtilă a răutății, mai bine ești rău și o arăți, decât să te ascunzi sub masca politeții.
Dacă toți am adopta principiul ăsta am fii o societate falsă, neplăcută.

| Radu921 a răspuns:

Oricat de politicos ai fi daca nu esti bun tot rau este. Uita-te la Comunitatea Europeana cat sunt de politicosi unii cu altii si tot exista hotii si coruptie si interese ascunse si cate nu mai stim noi(ma refer la nivelele cele mai mari) si uite finalitatea. Bunataea nu poate fi inlocuita cu politetea. Chiar si politicos raul tot rau face.

| Annonnymous a răspuns:

E rau cu rau dar e mai rau fara rau! Intelege ce vreihappy

| Motanime a răspuns:

Imposibil! Exista rau si bine. Nu se poate doar bine!

| ZoZzo a răspuns:

Sunt de acord si nu easte deloc o postie

| TenebrisAnima a răspuns:

Presupun că nimeni nu e bun cu adevărat, doar că există oameni echilibraţi. Principiul are rădăcini interesante, având in vedere că modul de viaţă nu ar trebui să ne afecteze manierele.