| IMC90 a întrebat:

Sunteti de acord ca, in urma transelor de imprumuturi luate de la FMI, strainii ne dicteaza fiecare miscare din tara asta si ne obliga sa le concesionam resursele tarii expunandu-ne la poluare, boli si lasandu-ne fara nimic?
Sunteti de acord ca, sub false promisiuni, occidentul a omorat toata industria Romaniei si ne-a bagat in datorii pe care nici stra-stra nepotii nostri nu le vor putea plati (practic vom fi sclavi forever and ever). In schimb, ne bucuram de produsele destinate lumii a III-a? Bagam bani buni in buzunarele marilor smecheri? Ne complacem in prostie, mediocritate si in "change relationship" pe Facebook in loc sa luam masuri? Suntem foarte prosti cand mergem la vot si zicem "mai incercam"?
Care credeti ca va fi prima miscare a Guvernului Ponta DUPA alegeri? (nu inainte, ca inainte e clar ca o sa incerce sa prosteasca prostii, am mai vazut episodul asta in 2009)

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Prima miscare trebuie sa o facem noi altfel nu mai avem nicio sansa, acesta e ultimul tren, concret; daca la alegerile generale care vor venii lucrurile merge tot asa cu minciuni, ciordeli, prosteli si tot tacamul pe care il stim trebuie ca fiecare cetatean sa puna mana pe cate o bata si unde ii prindem sa-i batem mar, atentie! sa nu scape niciunu' ca nici noi n-am scapat dupa care invitam la treburile statului alti care vrea, -poftiti domnilor, primul venit primul servit in caz ca aveti aceiasi meteahna ca predecesori.
E o vorba "frica pazeste pepenii" -constiinta, seriozitate, patriotism, moralitate, raspundere, corectitudine, onest etc sunt doar niste cuvinte pe care doar Dex-ul le mai baga in seama iar in contextul actual al vietii in Romania nu are nicio relevanta fata de hoti, talhari, jefuitori, mincinosi, fatarnici, tradatori, rapacitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care masuri contra FMi si cine si cum?
E inutil ce vom discuta, parerile noastre nu se vor materializa deloc, ne zbatem inutil precum gainile pe nisip in lipsa apei.

Si inca ceva, nici dupa schimbarea presidentiei cu providentul Ponta, nu are cum sa se schimbe nimic, Romania este oficial datoare catre FMI, si nu are cum sa inapoieze banii dupa alegerea lui Ponta, pentru ca nu are sacul de bani in spate.

Un lucru e sigur, nici naiba nu ne mai scoate din datorii, pentru ca Romania nu mai produce, doar consuma legata la ochi si de maini.

| IMC90 explică (pentru anonim_4396):

Deci, asa zisa democratie, a adus tara la sapa de lemn mai ceva decat a facut-o comunismul, nu? Sub falsa impresie ca ''avem de toate'' de fapt nu avem nimic. Ba mai mult, suntem datori vanduti
Asta am inteles si eu, doar ca voiam sa vad si alte pareri.
Nu cred in nicio persoana politica, indiferent de culoare. Toti sunt la fel...
Dar chiar plecarea din tara sa fie singura solutie? Nu de alta, dar in curand vor termina cu concesionarile si vor incepe sa dea din teritorii. In cazul asta, sa vezi atunci oameni fara case si locuri de munca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@IMC90 imprumuturile FMI nu se dau Romaniei dar si altor tari pe ochi frumosi, ci pe garantii, astea inseamna paduri, portile de fier 2, resurse de gaze, emisia de gaze CO2, etc, intelegem deci ca sunt date garantii, iar..acestea sunt confidentiale.

Singura solutie, este renuntarea la FMI, multa munca, ruperea coruptiei si confiscarea multor averi uriase care le-au facut peste noapte unii si le-au scos din tara, alta solutie nu vad, prin urmare, ramane sa continuam sa fim ce suntem si am fost mereu, niste servilisti tacuti ca un peste, si sa tragem precum boii.