| danyz a întrebat:

"Daca omori un om,esti un criminal. Daca omori un milion de oameni, esti un cuceritor. Omoara-i pe toti si esti un zeu."

Jean Rostand

Ce parere aveti despre acest citat?

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

Sadic, trist si destul de corect... daca omori toti oamenii si ramai singur pe Pamant automat ca toata planeta este a ta, deci poti ipotetic sa zici ca esti zeu, desi vei muri curand cu aceasta minciuna.
Eu as zice altfel pentru zilele noastre:,, Daca salvezi un om esti erou, daca salvezi 100 de oameni esti legenda, istorie iar daca convingi 1.000.000 de oameni sa se salveze singuri atunci esti zeu.'' Pentru ca eu cred ca puterea de convingere a schimbat istoria, precum discursurile incurajante pe care le tineau regii si conducatorii in fata armatelor lor incercand sa-i imbarbateze desi chiar ei insasi erau speriati de moarte si nici ei nu credeau in cuvintele lor.

| pastru009 a răspuns (pentru Dreamer):

Respect raspunsului tau! big grin

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si daca omoara cam un sfert e trecut la sfinti.

NOname
| NOname a răspuns:

Sarcasmul fin ce ascunde adevărul...
Like pentru Jean Rostand!

| Nicoleta a răspuns:

E interesat, dar putin aplicabil in realitate si total nepotrivit zilelor noastre.
De asemenea " a omora un om" este o intentie, insa " a omora un milion de oameni" e o consecinta inevitabila a unui conflict/razboi.
Si in final, " a omora toti oamenii" e o imposibilitate pentru orice fiinta umana.

| VadTot a răspuns:

Si tu cat ti ai propus. unde vrei sa ajungi? la Jilava ori pe scaunul Electric?laughing

| danyz explică (pentru VadTot):

Nu am eu astfel de ganduri...Este doar un citat.

| RAY a răspuns:

Cata ipocrizie in unele raspunsuri, citatul este unul foarte adevarat mai ales partea finala asa e singurul criminal care a ucis lumea a fost dumnezeu

| sublime89 a răspuns:

Sau cum zicea Stalin: "Moartea unui om e o tragedie, moartea a milioane e o statistica".

| Wøodenpints a răspuns:

Păi dacă vă omor pe toți, ramân singurul om de pe planetă. Deci un zeu.

| Danzell a răspuns:

Eu as zice la ultima parte:
Omoara-i pe toti si n-o sa mai ai ce sa conduci.

| Rakanishuu a răspuns:

Pare interesant si totusi dubios. thinking

| Niiiicu a răspuns:

Suna interesant dar nu se preteaza la 2013 + ar fi imposibil in momentul de fata

| pastru009 a răspuns (pentru Niiiicu):

"Nimic nu este imposibil"

| SebylVane1890 a răspuns:

Ca e o metafora destul de interesanta. Ultima parte cu "omoara-i pe toti si esti un zeu", nu prea e logica. Daca ii "omori" pe toti al cui zeu vei mai fi?
Destul de sadic oricum big grin

| NOname a răspuns (pentru SebylVane1890):

Este un pamflet.
Nu se presupune că (Dumne)zeul creştin a omorât în potop (aproape) toată populaţia globului pământesc?

| SebylVane1890 a răspuns (pentru NOname):

Aproapebig grin
Nu pe toata cum spune citatul de mai sus.A lasat din fiecare specie cate un reprezentant pentru a o putea cladi din nou, dar nu a lasat chiar tot pamantul fara viatabig grin
Si da scuze, este un pamflet, nu o metaforahappy

| CISCO a răspuns:

Da este adevarat daca omori 1 milion de oameni devi mare erou istoric nu te condamna nimeni dar daca omori un om te duci la puscarieeeeeee pe viata sti ce se intampla daca eu am ceva cu tine o reglare de conturi si ma razbun pe tine si te omor, ma duc la xing xing jilava da pe viata eee dar daca eu ma imbat merg cu masina te gasesc eu pe unde mergi intru in tine si te omor fac decat 3 ani pe jilava simplu vezi huidu a omorat 3 oameni da si sti cata puscarie a facut zero ani de ce, pentru ca puscaria este facuta decat pentru oameni saracii ca tine, ca mine gogule, asa ca daca ai necaz pe cineva suiete la volan la masina si calca pedala tu puneti centura de siguranta si asculta muzica fi fericit ca executi in public dusmanu devi un erou si ai achitat datoria la fraier, auziii ion iliescuu sti cata puscarie a facut pentru mineriada lui eeeeeeee zeroooo puscarie de ce oameni politici nu fac puscarie si de ce oameni politicii cand fac puscarie ei au altfel de regim la puscarie fata de noi oameni saraci de ce ei au cumva 4 oua asa ca zeroooooooooo puscarie vor face si vor ajunge in cartile de istorie.

| EdiC a răspuns:

E un citat care dupa parerea mea se refera la cum candim noi oamenii. Desigur cam si asa este dar "Daca omori un milion de oameni, esti un cuceritor." e putin fortat dupa parerea mea. Oricum bun citat chiar nu il stiam

| andrey333 a răspuns:

E un citat care dupa parerea mea se refera la cum candim noi oamenii. Desigur cam si asa este dar "Daca omori un milion de oameni, esti un cuceritor." e putin fortat dupa parerea mea. Oricum bun citat chiar nu il stiam