| Verdunkleten a întrebat:

"pentru ca lumea sa fie un loc mai bun, toti oamenii ar trebui sa fie oameni". Ce parere aveti despre acest citat? si cum il interpretati?

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asta ar trebui sa fie o deviza internationala...asta daca nu e dejahee heeTocmai de asta se zice ca cea mai mare calitate a unui om care le aduna pe toate la un loc este sa fie omhappy

mira
| mira a răspuns:

Este un indemn la perfectionare morala.

| juniper a răspuns:

Ar trebui sa fim mai buni si mai draguti unii cu altii, sa ne ajutam reciproc, dar din pacat pana si copii mici sunt rai si obraznici.

| crizantema a răspuns:

Pai cam asa ar trebui sa fie, cu toti ne numim oameni, dar cati dintre noi suntem intr-adevar oameni? Mai ales din punct de verdere moral, multe persoane au deviat de la conditia lor umana...se cearta, se agreseaza, se omoara intre ei.In vremurile in care traim acum am impresia ca fiecare isi urmareste propriul interes si pentru aceasta sunt in stare de orice. Cei bogati traiesc in lux si o duc bine, la putini le pasa de cei saraci care abia isi duc traiul de pe o zi pe alta. Discriminarea isi lasa si acum amprenta in viata noastra...cu toate ca nu recunoastem ca o practicam direct sau nu. Ca lumea sa fie un loc mai bun e nevoie de reforme morale...pe care fiecare dintre noi ar trebui sa si le impuna.Toti vedem ceea ce se inampla in jurul nostru dar nu am ridica un gunoi de jos...am astepta pe altul sa o faca, si pana atunci ne revoltam ca nu se face nimic.