| Mayar a întrebat:

Daca omul a evoluat din maimuta, cum de inca mai avem maimute?
[Fara raspunsul ieftin "unele nu au evoluat" - va rog! Nu asa prostii]

Răspuns Câştigător
| Zenicide a răspuns:

"Daca omul a evoluat din maimuta, cum de inca mai avem maimute? "
- Omul nu a evoluat din maimuta.

| Mayar explică (pentru Zenicide):

Foarte bine!

| Zenicide a răspuns (pentru Mayar):

Mersi! Am uitat sa adaug: teoria evolutiei nu spune ca omul a evoluat din maimuta, e doar propaganda crestina din USA.
TE spune ca omul si maimuta au avut candva un stramos comun.
http://www-tc.pbs.org/......_chart.gif

43 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Premisa de tot râsul (teoria evoluţiei nu susţine că am evoluat din maimuţe, ci că avem cu acestea un strămoş comun), la fel şi concluzia (cum că o specie e musai să dispară, dacă din ea au evoluat altele).

Întrebări inteligente n-ai?

| Mayar explică (pentru NOname):

Am spus "daca" - reciteste intrebarea, inainte sa arunci cu jigniri. Vad ca tare greu te abtii. fi mai calma.,,,,

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Daca tu ii dadeai un raspuns inteligent,era corect sa spui:"Întrebări inteligente n-ai?" Dar cand spui numai:"teoria evoluţiei nu susţine că am evoluat din maimuţe, ci că avem cu acestea un strămoş comun", fara a specifica si care a fost acel stramos comun, este ca si cum "inteligenta" intrebarii a depasit-o pe a ta. Daca rationamentul meu este gresit, sau rautacios (referindu-te la ce i-ai cerut in final), spune-mi explicit.Nu ma supar, ba dimpotriva, am motiv sa-ti cer scuze pentru cele spuse pana acum.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca nu stim inca organismul din care a evoluat omul nu ne impiedica sa stim ca nu maimuta este acela.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"LOGICA" ta este asa lipsita de logica, incat ma vad nevoit sa-ti raspund. Nu o fac pentru tine ci pentru ca nu cumva cei care eventual te-ar citi sa creada ca nu sunt in stare.
Daca citeai (sau poate ai citit dar nu ai inteles) tot ce a postat NOname, remaicai si :" ..ci că avem cu acestea un strămoş comun." Pai nu poti afirma ca avem un stramosi comu,daca nici macar nu banuesti cine este acela, sau ca nu o fi fost ceva asemanator cu o maimuta. Extrapoland si explicand ca pentru Gaga, este ca si cum ai spune:teoria panificatiei nu spune ca, cozonacul a evoluat din paine, dar au la baza ingrediente comune. Daca nu sunt in stare sa-ti spun si care sunt acele ingrediente, inseamna ca a vorbit gura fara creier. Sper sa nu ma mai fortesi sa-mi apar onoarea.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

E ca si cand ai spune ca nu poti sa vorbesti de modul in care s-a format Pamantul fara a sti modul in care s-a format Universul.

| Mayar explică (pentru anonim_4396):

Foarte bine spus! Ti-am dat vot, ca funda deja s-a dat,,,, Doamne multamut ca mai sunt si oameni asa ca tine care au creier! Sa o tii tot asa!

| Mayar explică (pentru Inferno):

Du-te si citeste istorie, si mai coboara de pe piedestal.

| Dandanache a răspuns (pentru Mayar):

Istoria susține evoluționismul... de ce l-ai trimite atunci sa citească istorie?

| Mayar explică (pentru Dandanache):

Nu poti sa evoluezi daca nu stii de unde s-a inceput.

| Dandanache a răspuns (pentru Mayar):

Trecând peste faptul ca afirmația ta e o eroare logica, ce legătură are cu întrebarea mea? happy

| Duhovnicul a răspuns:

Nu am evoluat din maimute, ci avem un stramos comun cu ele.
De asemenenea, doar pentru ca ceva a evoulat spre "altceva", acel ceva din care a evoluat poate sa traiasca in paralel cu specia evoluata.
Tu practic vrei sa vezi evolutia in timp real, sau ce anume?

| Wehrmacht a răspuns:

Schimbarile apar cand...ei bine, apare o schimbare in momentul in care se desfasoara/incepe dezvoltarea unei fiinte.
Dupa logica data de tine poti sa intrebi "De ce nu sunt toti crocodilii albi daca unii sunt?".Pai pentru ca asta se poate intampla, dar asta nu inseamna ca o sa se intample de fiecare data.

| Mayar explică (pentru Wehrmacht):

Ceva concret, totusi?

| RAY a răspuns:

Darwin in lunga lui calatorie a descoperit ca animalele din trecut erau stramosi celor din prezent si ca in timp apar modificari prin selectie naturala, mediu etc
analizand anatomia maimutelor a realizat ca omul e asemanator lor dar si multe expresi ale altor animale, in decursul urmatorilor anii oamenii de stiinta au descoperit asa
acuma multe milioane de ani era o specie de maimute care sa separat in 2 genuri homos si genul cimpanzeilor
din genul homos au existat mai multe specii noi suntem o specie noi aparuta acuma 25000 de ani
dupa cum vezi s-a dovedit stiintific prin adn, fosile ca suntem maimute din genul homos, restul maimutelor exista pentru ca au existat mai multe specii nu doar si asa cum noi am evoluat si ele au evoluat la randul lor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Premiza ta e gresit. Nu am evoluat din maimute, ci oamenii si maimutele au avut un stramos comun. O specie a evoluat intro directie, alta in alta directie

| T0T a răspuns:

Omul nu a evoluat din maimute. Nici teoria evolutiei nu afirma aceasta enormitate.

| minrest a răspuns:

Nu mai ai maimuțele de atunci. Nu existau maimuțe mari (sau mai bine zis maimuțe mărețe. Great apes) O specie de maimuțe cam de un metru înălțime a evoluat cu patru rezultate: om, cimpanzeu, gorila și urangutan; mărețe prin inteligenta, creativitate și viața socială, iar foarte multe variante au dispărut. Buna seara.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns:

Ciudat. Singurii oameni care cred ca exista o teorie, conform careia omul a evoluat din maimuta, sunt creationistii.

| Theo94 a răspuns:

Omul a evoluat dintr-un stramos comun cu al maimutelor, nu din maimuta.

| Mayar explică (pentru Theo94):

Dar care e acela? Nu tine doar pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"[Fara raspunsul ieftin "unele nu au evoluat" - va rog! Nu asa prostii]" de ce ma rog? pe voi cand va intreaba cineva, "unde e dzeu? aratami-l" ziceti "e peste tot", aia nu e tot "prostie"?

ma abtin doar la acest post ca dupa dam in altele, dar nu ma puteam abtine stii tu.

| Mayar explică (pentru anonim_4396):

Ce il bagi pe D-zeu aici, daca nu spui nimic concret? Raspunde la itnrebare, nu mai ocoli raspunsul. Faci ca evreii - raspunzi la o intrebare cu alta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

Nu ma puteam abtine. amuzant sa zici "concret" laughing, tocmai din partea ta. gata chiar numai zic nimic

| Mayar explică (pentru anonim_4396):

Exact. Cei care sustin ca sunt doar de partea concretului, asa cum afirmi si tu - raspunsurile voastre sunt vizate in mod special. Sa vad concretetea voastra pe care o sustineti vehement.

| RAY a răspuns (pentru Mayar):

Sa evolueze in ce anume? anatomic suntem ca ele, genetic in mare parte 98, 6% indentic, ele sau adaptat la acel mediu, asta nu inseamna ca sunt proaste, uitate la multe exprimente cu ele sa vezi le merge capu, nu inteleg de ce toate animalele trebuie sa fie ca noi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......m-maimute/

citeste, poate iti va raspunde la intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar asa, si eu ma uitam pe Animal Planet.Crocodili, soparle, serpi...una si buna frate! Ce atatea ramuri ale evolutiei ca ma zapacesc de cap.

Mda, maimuta aia primordiala e de vina, ca n-a ales un drum impreuna cu celelalte surate.Si in excursie cand te duci cu aia mici le zici clar, stati fratilor gramada!
Eu ma bucur si acum ca am evoluat(un pic) altfel dadeam acum permisul cu giboni sau lemurieni calare pe liana.

| Diavolcata a răspuns:

Este porcarie faza cu "am evoluat din maimute" sa se vada dovezile ca noi suntem din "maimute".

| Salahadin73 a răspuns:

Unii oameni sunt niste ignoranti care nu au habar de fizica, chimie, cosmogonie, genetica, filogenie, dar isi dau cu parerea bolborosind dintr-o carte de povesti.
Omul nu a evoluat din maimuta, au un stramos comun.

| Mayar explică (pentru Salahadin73):

In loc sa ajutati omul, va bateti joc de el, si pretindeti ca sunt altii rai si nesimtiti, nu voi. Deci, in concluzie intrati pe site-ul acesta pentru ca n uaveti pe cine sa luati la misto.

Dar care e stramosu lasta comun de care toti vorbiti? Care este? cum il cheama, cum arata? spune ceva concret! Daca nu dai raspuns corespunzator, mai bine taci.

| Salahadin73 a răspuns (pentru Mayar):

Uau, dar sa crezi ca o entitate metafizica a creat omul nu este absolut deloc penibil. In splus, sa crezi ca-l doare in basca de tine intr-un Univers infinit este mult mai rau. Este adevarat ca evolutionismul are, momentan, unele elemente lipsa, dar asta nu-l invalideaza. Discutiile aste sunt un consum inutil de energie. Oricum,(banuiesc ca esti ortodoxa) descoperirile arheologice iti invalideaza din start zeul, acesta facand parte dintr-un panteon, avand chiar si o "sotie". Da un search cu "Yahveh and Asherah".

| edi1098 a răspuns:

Nu sunt om de stinta dar ma gandesc ca exista mai multe speci de maimute(unele mai inteligente altele mai putin inteligente) si noi "oamenii" an fost cea mai evoluata specie.
p.s. asta este doar o teorie de a mea happy.

| Marry123 a răspuns:

Omul nu a evoluat niciodata dintr-o maimuta. happy

| Mayar explică (pentru Marry123):

Foarte bine spus.

| Iuliana_Delia_1991_Cqs3 a răspuns:

Simplu daca exista soare de ce exista luna? pentru ca acelea au un rost in natura. nu exista un raspuns concret

| EmAkuma a răspuns:

Pentru ca s-a pastrat structura genetica "originala".

| Tza_Edy_1975 a răspuns:

Mare ti-e gradina Doamnerolling on the floor))). Omul se trage din Adam și Eva rolling on the floor)))))))