| RaduClaudiuA a întrebat:

Dacă pământul are o viteză mai mare decât un avion, cum reușește avionul să se deplaseze de la punctul a la punctul b?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Relativitatea lui Galilei.

| relian a răspuns:

Te afli intr-un autobuz in miscare, esti in spate sau in fata, apoi te plimbi la pas din pctul A in pctul B, cum o faci?

Exact asa o face si un avion. Avionul se misca in interiorul Pamantului nu in afara lui. Atmosfera, este componenta a planetei.

Hai sa luam alt exemplu, tot in acel autobuz, se afla o musca, care zboara de colo colo, cum o face?
Zburind, bineinteles laughing in atmosfera autobuzului, exact cum zboara si un avion.

| Holiday a răspuns:

Exact cum intr-un tren care se deplaseaza cu 100km/h, daca arunci un avion de hartie in directia de deplasare a trenului, se va deplasa in directia respectiva la fel cum s-ar deplasa daca trenul stationeaza. In tren aerul se deplaseaza o data cu trenul. La fel si atmosfera (aerul) se deplaseaza o data cu Pamantul.