| anonim_4396 a întrebat:

Daca realitatea asta este doar un vis care este metoda prin care cineva se poate trezi din somn ?

9 răspunsuri:
| Sentinel a răspuns:

Metoda este urmatoarea : Cand esti atent la liniste - linistea din jurul unui pom intr-o padure, sau linistea care predomina in acea padure, cand esti singurul om intr-un camp si pe o raza cat cuprinzi cu ochii nu misca nimic, nu exista nici o creatura in afara de tine - incearca sa-ti dai seama ca tu in acel moment nu gandesti. Tu atunci esti constient, existi, dar nu gandesti. Compara acea situatie cu felul tau de a fi in fiecare zi. Daca reusesti sa descoperi faptul ca in fiecare zi tu gandesti incontrolabil, in mintea ta se deruleaza ganduri incontrolabile, iar in acea zi in care esti singur si atent la liniste nu gandesti incontrolabil, ai gasit metoda prin care cineva se poate trezi din somn. Daca ti se pare neinteligibil ce ti-am scris acum, inca nu a venit timpul pentru tine sa te trezesti.

| Shammal a răspuns:

Realitatea asta nu e un vis, apare idea asta pentru ca suntem intr-o perioada de tranzitie trecem de la un nivel al realitatii la altul iar de la acest nivel ti se pare cel "anterior" ca fiind un vis datorita abilitatilor ce le ai la acest nivel, abilitati ce nu au inteles pentru nivelul anterior; metoda ar fi de extindere a constiintei - diferenta intre a lua medicamente sa te vindeci si a te vindeca prin propria vointa, intelegere

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Identificati scopurile care le ai in viata, si o sa te trezesti.
Evita sa fi manipulat de ceilalti.

| Biggiesan a răspuns:

Atata vreme cat esti cu picioarele pe pamant, mintea poate sa fuga oriunde insa atunci cat crezi ca poti sa si zbori precum pasarile cerului atunci ai o problema.Atata vreme cat resimti si dureri(si ma refer la dureri fizice, sa te doara inima, ficatul de la bautura, sa te loveasca cineva cu o piatra in cap, sa te arzi incercand sa stingi o flacara etc) iti vei da seama ca nu e doar un vis.Cat despre visul ca fantasma infinita care ne-ar indeparta de o posibila,, adevarata realitate la care nu am avea acces,, pot spune doar ca ramane de domeniul ipotezelor; practica ne demonstreaza de nenumarate ori ca trebuie sa fim lucizi si sa infruntam viata asta de aici si de-acum cu obstacolele si constrangerile ei pentru a ne castiga o libertate cat mai confortabila; sa ne adaptam lumii in care traim si pe care tot mereu incercam sa o construim, lume care de multe ori se intoarce impotriva noastra si asta tot din vina noastra. Orice incercare de transfigurare si de depasire a conditiei noastre nu poate fi decat laudabila si repet-atat vreme cat nu ne fug picioarele de pe pamant. Putem merge totusi pe drumul pe care ni l-am ales, calare pe un cal alb, puternic si frumos, care poate candva o sa prinda aripi!:-)

| Hmmmm a răspuns:

Trezitul din somn, nu-ti asigura trezitul din vis. Adica, nu toti cei care dorm si viseaza, si nu toti cei care viseaza si dorm. Metoda: beleste ochii daca nu vrei sa belesti... mielu'.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Constientizezi ca poti face orice vrea muschhiul tau si te si apuci de facut. Te cramponezi mai putin (adica deloc) de gura lumii si de valorile false pe care le au toti.

| TabooR a răspuns:

Probabil sa murim...ar fi singura sansa si ce-a mai probabilatongue

| Deyush08 a răspuns:

Te-ai uitat la Inception?

| Marmun a răspuns:

Deschide-ti ochii si judeca!
Somnul ratiunii naste monstrii zice Goya